Haber Detayı
16 Mayıs 2017 - Salı 16:45
 
Malatya'da 34 Bordo Bereli Şehit Akçadağ'da gözyaşlarıyla anıldı
Ali Aladağ...:Hasan Eryılmaz...:Malatya Olay...:Malatya Öz Haber...: Diyarbakır'dan havalanan ‘Bordo bereliler’in CASA CN235 tipi askeri nakliye uçağı, kalkıştan 25 dakika sonra kumanda arızası sonucu Malatya'da düştü. 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 16 astsubay, 1 uzman çavuş, 10 er şehit olmuştu..Malatya'da 16 yıl önce düşen CASA tipi askeri uçakta şehit olan 34 bordo bereli asker bu yıl da gözyaşları ile dualarla anıldı.
- Haberi
Malatya'da 34 Bordo Bereli Şehit Akçadağ'da gözyaşlarıyla anıldı

MALATYA'DA 34 ŞEHİT DULARLA GÖZYAŞLARIYLA ANILDI...

Malatya'da bugün 34 kahraman şehit anıldı.

16 Mayıs 2001 de, Kuzey Irak’taki görevden dönen bordo berelilerin bulunduğu CASA tipi kargo uçağı henüz belirlenemeyen bir nedenle Akçadağ ilçesinin Güzyurdu köyü yakınlarında düştü. Kazada, 34 bordo bereli asker şehit düşerken, yaşanan kazanın acısı halen hafızalarda duruyor.

Kazanın yıldönümünde şehit askerler için Güzyurdu mahallesindeki Şehitlik Anıtında anma töreni düzenlendi. Dua ve gözyaşlarının hakim olduğu törene Vali Yardımcı Miktat Alan,Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan,2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu,7. Ana Jet Üs Komutanı Pilot Kurmay Albay Hasan Hüseyin Kanbur,Akçadağ Kaymakamı Serdar Demirhan, İlçe Belediye Başkanı Ali Kazgan,MHP il Başkanı Ömer Faruk Kalı,MHP Battalgazi İlçe Başkanı Mesut Samanlı,Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce,MHP Akçadağ ilçe Başkanı Cahit Leventoğlu,Akçadağ Muhtarlar Dernek Başkanı Eyüp Gönültaş,Türkiye Harp Malulü Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Malatya Şubesi Başkanı Duran Şahin ile askeri personel ve şehitlerin yakınları katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan törende daha sonra mevlit programına geçildi. Duygusal anların yaşandığı anma töreninde şehitler için dikilen 34 çam ağacına gül bırakıldı.

Şehit yakınları 16 yıl önceki acılarını bir kez daha yaşarken, gözyaşları sel oldu. Vali Yardımcı Miktat Alan'da şehit yakınları ile tek tek ilgilenerek acılarını paylaştı.

ŞEHİT AİLELERİNDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DURAN ŞAHİN'İN KONUŞMASI...

"Bundan tam 16 yıl önce, 16  mayıs 2001 yılında  34 Arslan’ımızın şehit olduğu yerdeyiz.

Ülkesi vatanı milleti, bayrağı , dini ve mukaddesatı  uğruna gözünü kırpmadan canını ortaya koyan tüm şehitlerimizi saygıyla, şükranla , rahmetle, minnetle  anıyoruz.

Hatırlayacağınız üzere, Diyarbakır'dan havalanan ‘Bordo bereliler ’in CASA  tipi askeri nakliye uçağı, kalkıştan 25 dakika sonra kumanda arızası denilen arıza sonucu Malatya  Akçadağ ilçemizde tam bulunduğumuz buraya düşmüş, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 16 astsubay, 1 uzman çavuş, 10 er şehit olmuştu.

Bu kasa uçağında şehit olan yiğitlerimiz borda bereli diye bilinen Türkiye’mizin göz bebeği Özel kuvvetlerdi.

Halkımız bordo berelileri meşhur terörist Şemdin sakıkı  Irak’ın kuzeyinde yakalayıp getirmesiyle tanır. Yine    terörist başı, bebek katili, İmralı canisi  Öcalan’ı  Kenya’da  paketleyip getirmesiyle  hatırlarız.

Biz şehitlerimizin acısını yüreğimize gömdük. Ama Türkiye’mizi içerde ve dışarda bölüp parçalamaya çalışan hainler bilsinler ki, şehit ana babaları vatan sağ olsun diyorsa ,hala çocuklarını davulla zurnayla askere yolluyorlarsa bizden korksunlar. Bu vatan bölünmez bu bayrak inmez, bu ezanlar susmaz Allah’ın izniyle..

Ülkemizi köşeye sıkıştırmak isteyen tüm dünyaya haykırıyoruz! Ülkemiz sahipsiz değildir. Bu vatana kan veren can veren yiğitlerimiz , şehitlerimiz var oldukça kimse bizi yok edemez.

“Bayrakları Bayrak Yapan, 'ÜSTÜNDEKİ KANDIR' !Toprak  Eğer Uğrunda Ölen Varsa 'Vatan’dır”

Biz inanıyoruz ki şehitler ölmez, onlar Rableri katında diridirler,

Tekrar burada can veren şehitlerimiz başta olmak üzere en son 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan  asker-polis ve tüm güvenlik kuvvetlerimize, Yine ülkesi için canını ortaya koyan Şehit olan  sivil kahramanlarımıza da CENAB-I ALLAH’TAN rahmet diliyorum.

Kaza gününde  tüm ekip ve imkanları seferber ederek  yardıma koşan, kaza sonrasında kırk gün kuran okutup sonunda mevlit okutarak şehitlerimize sahip çıkan dönemin Akçadağ belediye başkanı  Sayın  Bayram Karaaslan’a, akabinde  başkan olan sayın İbrahim KOŞAR ve Mevcut Başkan  sayın Ali KAZGAN  başkanlarımıza yapmış oldukları tüm katkı ve yardımları için şehit aile ve yakınları  adına şükranlarımızı sunuyoruz.

Şehitlik anıtının  oluşmasında emeği geçen tüm yöre halkına, buraya gözü gibi bakıp  bekleyen korucu  kardeşlerime ve özellikle de ilçe jandarma komutanlığımıza teşekkür ediyoruz.

Ve  hassaten  arazisine uçağın düştüğü günden sonra , bu arazi artık şehitlerimizindir diyerek herkesin gönlünü kazanan ŞEYHO ERTAŞ  beye çok teşekkür ediyoruz.

Son olarak diyorum ki  ALLAH  bir  daha böyle acılar yaşatmasın , tüm güvenlik güçlerimizi korusun.

Katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum."

ŞEHİT BORDO BERELİLERİN İSİMLERİ:

·  Hv. Binbaşı Lütfü Ceylan,

·  Kara Pilot Yzb. Murat Erdeveci,

·  Kara Pilot Yzb. Yılmaz Tekgül,

·  Piy. Yzb. Hakan Bizrelli,

·  Kara Pilot Ütğm. Mahir Turan,

·  Piy. Ütğm. Yılmaz Gülhan,

·  Kara Pilot Ütğm. Levent Şahin,

·  Piy. Bşçvş. Halil Helvacıoğlu,

·  İsthk. Kıd. Bşçvş. Ümit Başaran,

·  İstihkam Bşçvş. Nadir Türkmen,

·  Mu. Bşçvş. Mikail Altıntaş,

·  Sağlık Bşçvş. Hasan Ersoy,

·  Piy. Kıd. Üçvş. Turan Kalın,

·  Mu. Kıd. Üçvş. Zeki Çınar,

·  Personel Kıd. Üçvş. Sudi Doruk,

·  Hv. Kıd. Üçvş. Mehmet Özden,

·  Hv. Kıd. Üçvş. Ebubekir Çakıcı,

·  Piyade Üstçavuş Yılmaz Aydın,

·  Piyade Üstçavuş Mahmut Öner,

·  Uçak Bak. Üçvş. Zahit Çelik,

·  Uçak Bak. Üçvş. Saadetin Boy,

·  Jan. Hv. Kıd. Çvş. Tuncay Urhan,

·  Jan. Hv. Çvş Ferhat Öztürk,

·  Piyade Uzm Çvş. Ersin Bartan,

·  Piy. Çvş. Bülent Haluk Demir,

·  Muhabere Çvş. İsa Türkmen,

·  Piyade Er Halit Güney,

·  Piyade Er Erdal Şimşek,

·  piyade Er Aydın Uçar,

·  Ulaştırma Er Mutlu Kaymakçı,

·  Hv. Er Mehmet Ali Karabudak,

·  Hava Er Nedim Akyol,

·  Hava Er Şefik Ayaydın,

·  Hava Er Atakan Caran.

UÇAĞA SON ANDA BİNMEDİ...

Uçağın yolcu manifestosunda yer alan Üsteğmen Gamze Aydoğdu, son anda uçağa binemeyince ölümden döndü. Kadın subayın izin belgeleri uçak kalkana kadar yetişmedi ve Gamze Üsteğmen böylece uçağa binemedi.

KUMANDA ARIZASI

Diyarbakır'daki 2'nci Hava Taktik Kuvvet Komutanlığı'ndan dün 12.50'de havalanan, Kara Pilot Yüzbaşı Yılmaz Tekgül ve Kara Pilot Üsteğmen Mahir Turan'ın yönetimindeki askeri uçak, saat 13.15 sıralarında 5 bin 600 metrede ve saatte 444 kilometre hızla uçarken kumanda arızası meydana geldi.

BİRKAÇ SANİYE DAYANAMADI

Pilot Tekgül, Erhaç Hava Üssü ile irtibat kurarak zorunlu iniş izni istedi. Hava Üssü'nde hemen hazırlık başlatıldı. Piste iniş için birkaç saniye daha dayanamayan uçak, Erhaç'a 3 kilometre kala havacılıkta tono adı verilen hareketle sol kanadının üzerinde dönmeye başladı.

Yağmur ve dolunun yağdığı bölgede hızla irtifa kaybeden uçak, virile (döne döne düşmek) girdi. Tamamen kontrol dışı kalan CN235 tipi uçak, Malatya Akçadağ İlçesi'ne bağlı Gülyurdu ve Yağmurlu Köyü arasında, Muhittin Erhan'a ait kayısı bahçesiyle yakındaki pancar tarlasına çakıldı.

Uzun uçuş yapacağı için yakıt depoları tam dolu olan uçak yere çarpmayla birlikte büyük gürültüyle infilak etti ve alev alev yanmaya başladı.

MÜHİMMAT DA PATLADI

Uçaktaki askerlerin mühimmatlarının da infilak etmesiyle ortalık cehenneme dönerken, metal ve ceset parçaları geniş bir alana yayıldı. Bölgeye ulaşan ekipler, kurtulan olmadığını görünce, geniş bir alana dağılan ceset parçaları ve enkazı topladı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya'da, 34, Bordo, Bereli, Şehit, Akçadağ'da, gözyaşlarıyla, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı