Malatya'da bugün neler oldu? İşte o haberler ve ayrıntıları
Haber
10 Şubat 2020 - Pazartesi 17:10
 
Malatya'da bugün neler oldu? İşte o haberler ve ayrıntıları
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Son dakika... Sıcak haberler... Malatya'da bugün ki haberler ve detaylar...Gün içerisinde meydana gelen haberler ve ayrıntıları bundan böyle tek başlık atında da Malatya Olay'da yer alacak.
Gündem Haberi
Malatya'da bugün neler oldu? İşte o haberler ve ayrıntıları

Malatya'da bugün neler oldu?

İşte o haberler ve ayrıntıları

Malatya'da bugün ki haberler ve detayları Malatya Olay'da yer alacak.

İşte günün haber turu...

İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI MALATYA’DA

Malatya ValiSİ Aydın Baruş'la birlikte İçişleri Bakan Yrdımcısı Merhet Ersoy, Malatya Büyükşehr belediye başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti.

Ziyarette deprem konusu ele alındı.

Resim

KAMU BAŞDENETÇİSİ MALKOÇ MALATYA VALİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ...

Resim

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem nedeniyle incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya geldi.

İlk olarak Vali Aydın Baruş’u ziyaret eden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç burada yaptığı açıklamada; “Depremin büyüklüğüne ve coğrafyasının genişliğine bakıldığında ülkenin yaşadığı önemli depremlerden birisi olduğunu söyledi.

MALKOÇ’TAN ZİYARET.

Resim

Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan “Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Kamu Denetçisi Yahya Akman, Genel Sekreter İbrahim Kılınç ve Özel Kalem Müdürü Veysel Şirin beyefendilere ziyaretleri ve destekleri için teşekkür ediyorum.”dedi.

MHP’DEN GÜRKAN’A ZİYARET

Resim

Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan “MHP Malatya Milletvekilimiz Sayın Mehmet Celal Fendoğlu, başkanlık görevine yeni atanan MHP İl Başkanı Mesut Samanlı'ya, İlçe Başkanlarına ve Yönetim Kurulu Üyelerine nazik ziyaretleri için teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.

Resim

HALKLA BULUŞMA… Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan bugün Küçük Hüseyinbey Mahallemizi ziyaret ederek, halkla bir araya geldi. Depremde hasar gören ve tahliyesi yapılan konutları inceledi.

Resim

ÖZEL ÇOCUKLARDAN ZİYARET… Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan “Hem Özeller, Hemde Güzeller... Bugün ziyaretleriyle bizleri mutlu eden Yol Arkadaşlarım Spor Kulübü'nden, özel yavrularımıza ve idarecilerine teşekkür ediyorum.”şeklinde açıklama yaptı.

Resim

DEPREM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİ...

Resim

Vali Aydın Baruş, mağdur olan vatandaşlarımızın doğru bilgilere erişimini sağlamak, merak ettikleri sorulara yanıt vermek amacıyla Pütürge ve Doğanyol İlçelerinde muhtarlarla toplantı düzenledi.

DEPREM’İN DETAYLARI…24 Ocak’ta Sivrice merkezli meydana gelen deprem sonucu Malatya’da 4 kişinin hayatını kaybetti, 481 kişi yaralandı. Yaralılardan 3’ünün tedavisinin sürüyor.

YIKILACAK BİNALAR…Pütürge’de 1799, Battalgazi’de 1418, Kale’de 1388, Doğanyol’da 734, Yeşilyurt’ta 362 olmak üzere 5 bin 701 konut ağır hasarlı. Battalgazi’de 89, Doğanyol’da 132, Kale’de 12, Pütürge’de 28, Yeşilyurt’ta 2 bina acil yıkılacak

HASARLI…Battalgazi’de 4 bin 884, Pütürge’de 1285, Yeşilyurt’ta 905, Kale’de 1065, Doğanyol’da 644 olmak üzere toplam 8 bin 783 konutun az hasarlı .

Resim

NE KADAR ÇADIR DAĞITILDI…Deprem bölgesinde 5 bin 948 çadır, 1169 hayvan çadırı, 69 ton hayvan yemi dağıtıldı, 131 ahırın yıkıldığı, Doğanyol’da 55 büyükbaş ve bir küçükbaş, Pütürge’de de 7 büyükbaş ve 20 küçükbaş hayvanın telef oldu.

11 MİLYON 148 BİN 500 LİRALIK NAKDİ YARDIM YAPILDI… Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi’de 237 kişiye eşya yardımı kapsamında 1 milyon 185 bin lira, 798 yıkık derecede hasarlı ev sahibine 8 milyon 778 bin lira, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçesinde yıkık derecede hasarlı evde ikamet eden 219 kiracıya 1 milyon 77 bin 500 lira, depremde yakını vefat eden 3 kişiye 30 bin lira, 88 yaralıya ise 88 bin lira olmak üzere toplamda 11 milyon 158 bin 500 liralık nakdi yardım yapıldı.

YEMEK DAĞITIMI…Doğanyol, Pütürge ve Kale ilçelerinde sıcak yemek dağıtımı devam ediyor, çadır kurma çalışmalarına 347 jandarma personeli, 70 AFAD ekibi ve 231 köy korucusu katıldı. Hasar tespiti için 90 ekipte 190 teknik personelle sahada çalışıyor.

Resim

DİĞER YARDIMLAR… Doğanyol, Pütürge, Kale, Battalgazi, Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Darende, Doğanşehir, Yazıhan ve Yeşilyurt ilçelerinde 3 bin 875 haneye 3 bin 875 ton kömür dağıtıldı. Doğanyol, Pütürge, Kale, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde 6 bin 778 yatak, 11 bin 646 battaniye, 5 bin 704 ısıtıcı, 10 bin 604 hazır gıda, 41 bin 129 gıda kolisi, 14 bin 846 hijyen paketi, 4 bin 453 giyim malzemesi desteği yapıldı. Telef olan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 21 küçükbaş hayvan Pütürge ve Doğanyol’da, 66 büyükbaş hayvan ise Pütürge, Doğanyol ve Kale ilçelerindeki hak sahiplerine dağıtıldı.

Resim

Malatya genelinde içme suyu ve elektrikle ilgili sorun yaşanmıyor. Bazı mahallelerin yolları hasarlı ancak ulaşım yönünden sorun yok.

MHP’DEN EMNİYET MÜDÜRÜ ERCAN DAĞDEVİREN’E ZİYARET…

Resim

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, İl Başkanı Mesut Samanlı ve beraberindeki heyet Malatya İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren’i ziyaret etti.

Resim

BAŞKAN ÇINAR “DEPREMDE TOPLUMSAL BİLİNCİ…”

Resim

Yeşilyurt belediye başkanı Mehmet Çınar ne dedi? “Depremler konusunda toplumsal bilinci geliştirmenin yanı sıra tüm hemşehrilerimizi hayat kurtaracak teorik ve pratik bilgilerle buluşturmayı amaçlayan bu programa katılım sağlayan kıymetli muhtarlarımıza teşekkür ediyorum.

Resim

Vatandaşlarda afet bilincini oluşturmak amacıyla Çilesiz Mahallesi Galip Demirel Ortaokulunun yanında hayata geçirdiğimiz Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi ve Bilim Atölyesi'nde devam eden afet eğitiminde bu hafta Yol Arkadaşlarımız Muhtarlarımızı misafir ettik.”

Resim

Milletvekili Ahmet Çakır, Mlletvekili Hakan Kahtalı ve Yeşilyurt belediye başkanı Mehmet Çınari depremde etkilenen bölgeleride gezdi.

Resim

HALEF-SELEF BUUŞMASI…

Resim

R. Bülent Avşar buluşma ile ilgili şunları söyledi.”Liderimiz Devlet Bahçeli Bey'in takdirleri ile il başkanlığına atanan Mesut başkanımıza hayırlı olsun ziyaretinde bulunup yeni görevinde başarılar diledik. Bu can, bu bedende olduğu müddetce davamın,liderimin ve teşkilatımın emrinde olacağım.”

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan

Avşar daha sonra MHP Battalgazi ilçe başkanlığına getirilen İlhan İlhan'ı ziyaret edip görevinden başarılar diledi.

OSMAN GÜDER’İN ÖZEL MİAFİRLERİ…

Resim

Battalgazi belediye başkanı Osman Güder bakın ne dedi? “Hasan Derin kardeşimiz ve evlatlarıyla belediyemizde bir araya gelerek, sıcak ve samimi muhabbet gerçekleştirdik. Gönlümüzü de kapımızı da vatandaşımıza her zaman açık tutacağız. Aya göre, yıla göre değil; vatandaşımızın gönlüne göre hareket edeceğiz.”

53 KİŞİ YAKALANDI…

Haklarında adli işlem yapılan ve mahkemeler tarafından hüküm verilen (53 Kişi 3-9 Şubat 2020) tarihleri arasında Malatya Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından yakalanarak adli mercilere teslim edildi.

2 ŞÜPHELİ GÖZALTINA TUTUKLANDI…

Resim

İşte o açıklama…”Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince yapılan istihbari çalışmalarda; Uyuşturucu ile mücadele kapsamında TCK 188/3 (Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Yapmak) maddesi gereğince; (2) şüpheli şahsın aracında yapılan aramada 248 gr. (Metamfetamin) maddesi ele geçirilmiş, şüpheli şahıslar yakalanarak gözaltına alınmıştır.

(2) Şüpheli işlemlerin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştır”

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YOLLARI ULAŞIMA AÇIYOR…

Malatya Büyükşehir Belediyesi kar yağışları sonrası kapanan 59 mahalle yolunu ulaşıma açtı.

Geçtiğimiz Cuma günü bazı ilçelerde ve yüksek kesimlerde etkili olan, Cumartesi günü ise kent merkezinde etkisini htiren kar yağışlarına Büyükşehir Belediyesi anında müdahale etti.

Malatya genelinde kardan kapanan 59 mahalle yolu ulaşıma açıldı. Açılan birçok mahalle yolu gün içerisinde tekrar tekrar kapanırken, Büyükşehir Belediyesi geceli-gündüzlü çalışmalarla tüm yolları açık tuttular.

Deprem bölgesi olan Pütürge, Kale ve Doğanyol’da karla mücadele çalışmaları ise titizlikle yapılıyor. Tipi ve fırtınanın geçit vermediği bölgelerde çalışmalarla belli aralıklarla yürütülüyor.

Kent merkezinde yüksek bölgelerde tuzlama çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi yüksek kesimlerde ve ilçelerde ise bu çalışmalarını aralıksız yapıyor. Çığ tehlikesinin olduğu noktalarda ekstra çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, bu bölgelerde yığılmalara izin vermiyor. Pütürge’nin Erdemler Mahalle yoluna düşen çığda Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kaldırıldı.

Vatandaşların acil çağrılarına anında müdahale eden Büyükşehir Belediyesi, sağlık ekiplerinin hastalara ulaşımlarını sağladı. Hekimhan’ın Delihasanyurdu Mahallesinde yüksek ateş rahatsızlığı yaşayan 4 aylık bebeğin imdadına Büyükşehir Belediyesi ekipleri yetişti.

Yeşilyurt İlçesine bağlı Porga grup yolunda fırtına ve tipide, araçlarıyla mahsur kalan vatandaşlarda yine Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kurtarıldı. Akçadağ ilçesine bağlı Ortaköy’de hasta almaya giden ve fırtınaya yakalanan sağlık ekipleri de bulundukları yerden kurtarılarak hastayı almaları sağlandı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya'da, bugün, neler, oldu?, İşte, o, haberler, ve, ayrıntıları,
Yorumlar
Haber Yazılımı