Malatya’da da FETÖ darbe kalkışmasında yargılananlarda aynı nakarat; haberimiz yok
Haber
09 Nisan 2018 - Pazartesi 16:52
 
Malatya’da da FETÖ darbe kalkışmasında yargılananlarda aynı nakarat; haberimiz yok
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da FETÖ/PDY hain 15 Temmuz darbe kalkışması ana davasına bugün başlanıldı. Davada sanıkların esas hakkındaki son savunmaları alınıyor. Yargılananlarda da aynı nakarat "Haberimiz yok, ilgimiz yok"
Gündem Haberi
Malatya’da da FETÖ darbe kalkışmasında yargılananlarda aynı nakarat; haberimiz yok

Malatya’da da FETÖ darbe kalkışmasında yargılananlarda aynı nakarat; haberimiz yok

Yakınca Spor Salonunda kurulan Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün başlayan 10’uncu duruşmada mahkeme başkanı İzzettin Duman, sanıklara esas hakkındaki son savunmaları için söz verdi.

MAŞATYALILAR MAHKEMEYE TAKİP EDİYOR…

Bugün ki duruşmayı Malatyalılar yine takip etti. Ak Parti il başkanı hakan Kahtalı’nın yanı sıra çok sayıda bayan da Mahkeme salonuna geldi. Kahtalı davayı takip edeceklerini dile getirdi.

HUDUTİ VE ANGUN SONRA İFADE VERECEKLERİNİ BİLDİRDİ…

Davanın 1 numaralı sanığı olan dönemin 2. Ordu Komutanı olan Adem Huduti, SEGBİS ile katıldığı mahkemede, savunmasını avukatıyla görüştükten sonra ileriki günlerde vereceğini iade etti. Dönemin 2. Ordu Kurmay Başkanı Avni Angun’da savunmasını sonra yapacağını söyledi.

SEVGİLİ SAVUNMASINI YAPTI:

Dönemin 2. Ordu İdari Kurmay Yar Başkanı eski Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili, tutuklu bulunduğu Osmaniye T tipi kapalı cezaevinden esas hakkında savunmasını mahkemeye yaptı.

“15 Temmuz günü sabah karargaha geldim  ve rutin işlerle uğraştım. Darbe kalkışmasının ortaya çıkmasıyla karargaha gönderilen Yurtta Sulh Konseyinin sözde sıkı yönetim emriyle ilgilide Hayatımda ilk kez darbe mesajı gördüm. Ne yapacağımı bilemiyordum, o yüzden hiç riske girmeden en iyisinin Ordu komutana konuyu arz etmek istedim. Bu nedenle komutanın evine gittik.

Ordu komutanımız bu süreçte Genel Kurmay ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına ulaşmak için uğraştı.

Ast birliklere ise hiç kimsenin dışarı çıkmaması yönünde emir verildi.

Gelişmeleri takip ettik. Odadan sadece 2-3 kez dışarı çıktığım.

Biz makamdayken Bahadır Albay odaya geldi. Kurmay Başkanına silahın namlusu kendine dönük olarak uzattı ve ’alın vurun beni. Sürekli arkamdan konuşuyorsunuz’ dedi. Emir subayı da Bahadır Albay’ın silahını elinden aldı. Ordu komutanı Bahadır Albaya sakin olmasını ve oturmasını istedi. Hepimiz oturduk bu sırada Bahadır Albay ağlamaya başladı. Yanlış politikalarla yüzlere şehit verildiğini söyledi. Ordu komutanı da ’bizim yapabileceğimiz tek şey elimize gelen Mehmetçiği en iyi şekilde bilinçlendirip göndermek’ dedi ve teskin etmeye çalıştı.

Koridora çıktığımda Bahadır Albay’ın, Kurmay Başkanı Angun’a plastik kelepçe takmaya çalıştığını gördüm. Bahadır Erdemli’ye yaptığının yanlış olduğunu söyledim.

Sonrasında Ordu Komutanı Huduti’nin emriyle nizamiye bölgesine giderek Yüzbaşı Kemal Keskin’e zorluk çıkarılmaması emrini ilettim. Bunun karşısında Yüzbaşı Keskin ‘Polisin içeri girmesine izin vermeyeceğim. Koskoca ordu komutanı içeride, burası bizim namusumuz. Kesinlikle buradan ayrılmayacağım’ dedi. Bende sonradan tekrar karargaha döndüm.

Ordu Komutanımız makamdayken Vali ile telefonda görüştüğünü ve dışarıdan karargaha yapılan ateşlerin durdurulmasını istedi. Vali beyin  ‘ateş edilmiyor’ sözü sonrası telefonda dışarıdaki ateş sesleri valiye dinletildi.”

BİNBAŞININ ÖLDÜRÜLMESİ…

Sevgili, Binbaşı Fatih Kılıç’ın öldürülmesi sonrası yaşanılan süreci de şöyle anlattı:

“Fatih Binbaşının cesedinin taşınmasına yardımcı olmadım. Taşındığını gördüğümde Bahadır Albay bana ‘ceset kokmasın diye klimalı bir yere götürüyoruz’ dedi.

Cesedi ve yerdeki kanları görünce şok içindeydim. Ben de doğrumu diye söylediklerini teyit etmek için peşlerinden gittim. Tetkik ettim durumu.

Benden yaşça ve rütbece büyük olan Ordu Komutanı ve Kurmay Başkanının emirlerine uydum ve onlar gibi bekledim.

Darbe emrini asla tasvip etmedim, darbe emri vermedim, elime silah almadım, ateş etmedim ateş edilmesi yönünde kimseye emir vermedim. Yurtta Sulh Konseyi listesinde ismimin yayınlanmasını tasdik etmiyorum. Ne maksatla oraya yazıldığını ise bilmiyorum. FETÖ/PDY ile hiçbir ilgi ve irtibatının olmadı.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, da, FETÖ, darbe, kalkışmasında, yargılananlarda, aynı, nakarat;, haberimiz, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı