Haber Detayı
21 Mart 2018 - Çarşamba 20:08
 
Malatya’da da Nevruz Bahar Bayramı coşkuyla kutlandı...
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da da Baharın müjdeleyicisi olan Nevruz Bayramı, coşku ile kutlandı.İnönü Üniversitesinde oyunlar oynandı, ateşler yakıldı ve kardeşlik-birlik-beraberlik mesajları verildi.
Kültür Haberi
Malatya’da da Nevruz Bahar Bayramı coşkuyla kutlandı...

Malatya’da Nevruz Bahar Bayramı coşkuyla kutlandı
Malatya’da yapılan coşkulu Nevruz Bahar Bayramı kutlamaları İnönü Üniversitesinde Hoca Ahmet Yesevi salonunda Prof. Dr. Nesrin Sis’in konferansı ile başladı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sahnede, ayakta, kalabalık ve açık hava
Bahar Bayramı kutlamaları İnönü Üniversitesi Mudanya meydanında halk oyunları gösterileri ile sürdü. Oklar atıldı, demir dövüldü, nevruz ateşi yakıldı.
Yakılan ateşin üzerinde atlanıldı.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, İbrahim Uzunoğlu ve Ahmet Kızılay dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, takım elbise ve açık hava
Çekilen kardeşlik halayı, sonrası ok atma gösterisi yapıldı. Türkmen Pilavı ikramı yapıldı.
Ateş üzerinde atlanılırken o anlar objektiflere yansıdı.


Programa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay ve Hacı Bektaşı Veli Kültür Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli ateş üzerinde işte böyle atladı.NEVRUZ BAYRAMI…

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, kalabalık ve açık hava
Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.


Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, ayakkabılar ve açık hava
Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.
Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.
Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakkabılar, gökyüzü ve açık hava
Orta Asya'da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.
Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, Ahmet Kızılay, İbrahim Uzunoğlu ve Bekir Karabulut dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise
Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon'dan çıkıştır.

Görüntünün olası içeriği: çiçek, bitki, açık hava ve doğa

İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, gülümseyen insanlar, ayakkabılar

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, Ahmet Kızılay dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, Ahmet Kızılay dahil, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, da, Nevruz, Bahar, Bayramı, coşkuyla, kutlandı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı