Haber Detayı
15 Temmuz 2017 - Cumartesi 15:40
 
Malatya’da da Şehitlerimizi Minnetle anıyoruz; onlar geriye dönmek için gitmediler
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya’da da 15 Temmuz demokrasi şehitlerini minnetle-saygı ile anıyoruz. FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe kalkışmasına karşı Türk halkının kahramanca verdiği mücadelenin birinci yılında 81 ilde programlar düzenlendi.Malatya'da da programlar var ve halk millet meydanında...15 Temmuz hain FETÖ darbe kalkışmasında en çok şehit veren illerin başında Malatya geliyor...
Haberi


Malatya’da da 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimize Minnetle anıyoruz...
Bir gecede silahsız destan yazan yüce Tğürk Milleti 2'ci kurtuluş savaşını verdi...Ve...demokrasi şehitlerini anıyor...

Hain-alçak FETÖ darbesinin üzerinde tam 1 yıl geçti...

15 Temmuz hain FETÖ darbe kalkışması akşamı"İdam da edilsek darbeye karşıyız" diyip halkı meydanlara davet ettiğimiz günün üzerinde tam 365 gün geçti...

Bugün şehitlerimizi anıyoruz...

Bugün 15 Temmuz...

15 Temmuz bizim diriliş günümüzdür...

15 Temmuz son kalenin düşmeyeceğinin ispatıdır....

15 Temmuz Türkiye cumhuriyeti devletinin ilelebet payidar olacağının ilanıdır....

15 Temmuz devletimizin bekasının ispatıdır...

15 Temmuz bayrağımızın renginin şehit kanlarıyla daha da parladığı, bayrağımızın daha yükseklere taşındığı bir gündür...

15 Temmuz şeref günüdür...

15 Temmuz onur günüdür...

15 Temmuz tarihimizin en parlak birkaç gününden birisidir... 

15 Temmuz yüce Türk Milletinin demokrasiden yana olduğu hündür...


15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece saat 00.13'te tüm camilerde  selalar okunacak, millet meydanlarında demokrasi nöbetleri tutuluyor. 
Malatyalılar da Şehitleri  anacak, demokrasi nöbetleriyle milli iradeye nasıl sahip çıktığını  bir kez daha tüm dünyaya gösterecek.

Malatya'da saat 17.00'de Yeni Cami'de mevlit okutulacak, mehter takımı eşliğinde yürüyüş gerçekleştirilecek. Saat 20.00'de 15 Temmuz Millet Meydanı'nda Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam edecek programda şiir dinletisi sunulacak, konser düzenlenecek ve sela okunacak. Saat 01.15'te sanatçı Ali Kınık'ın vereceği konserin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'deki konuşması dev ekranda izlenecek ve sabah namazı kılınacak.
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZ...


P. Astsb. Bçvş. Ömer Halisdemir, İlhan Varank, Erol Olçok, Abdullah Tayyip Olçok, Mustafa Yaman, Sedat Kaplan, Ümit Çoban, Yalçın Aran, Murat Akdemir, Mustafa Direkli, Ramazan Konuş, Serhat Önder, Yasin Yılmaz, Muhammet Yalçın, Recep Gündüz, Hüseyin Kısa, Halil İbrahim Yıldırım, Fazıl Gürs, Metin Arslan, Osman Yılmaz, Mehmet Oruç, Lokman Oktay, Mahmut Coşkunsu, Muhammed Ali Aksu, Muhammed Ambar, Mustafa Cambaz, Mustafa Kaymakçı, Yasin Naci Ağaroğlu, Volkan Pilavcı, Ömer Can Açıkgöz, Mustafa Avcu, Murat Kocatürk, Mehmet Karaaslan, İbrahim Yılmaz, Muhammed Fazlı Demir, Necati Sayın, Selim Karakoç, Tolga Ecebalın, Ümit Çoban, Ümit Yolcu, Yakup Kozan, Yusuf Elitaş, Emrah Sapa, Hasan Yılmaz, Ümit Güder, Samet Cantürk, Ali İhsan Lezgi, Yasin Yılmaz, Ali Anar, Eyyüp Oğuz, Nedip Cengiz Eker, Serdar Gökbayrak, Yasin Bahadır Yüce, Bülent Yurtseven, Murat Alkan, Ahmet Oruç, Cüneyt Bursa, Mucip Arıgan, Burak Cantürk, Fahrettin Yavuz, Hakan Yorulmaz, Adil Büyükcengiz, Burhan Öner, Haki Aras, Ahmet Kara, Fatih Kalu, Askeri Çoban, Celaleddin İbiş, Emrah Sağaz, Fatih Satır, Halil Işılar, Akın Sertçelik, Ayhan Keleş, Cemal Demir, Halil Kantarcı, Cengiz Polat, İhsan Yıldız, İzzet Özkan, Mehmet Şefik, Akif Kapaklı, Çetin Can, Hakan Ünver, Hasan Kaya, İsmail Kefal, Lokman Biçinci, Mete Sertbaş, Mustafa Koçak, Yunus Emre Ezer, Salih Alışkan, Suat Aloğlu, Timur Aktemur, Ömer Takdemir, Sümer Deniz, Yusuf Çelik, Dursun Acar, Alpaslan Yazıcı, Akif Altay, Münir Murat Ertekin, Mustafa Tecimen, Önder Güzel, Cennet Yiğit, Gülşah Güler, Ufuk Baysan, Fikret Metin Öztürk, Kübra Doğanay, Muhsin Kiremitçi, Zeynep Sağır, Demet Sezen, Erol İnce, Birol Yavuz, Faruk Demir, Halil Hamuryen, Hüseyin Gora, Hurşit Uzel, Hüseyin Kalkan, Fevzi Başaran, Hakan Yorulmaz, Feramil Ferhat Kaya, Niyazi Ergüven, Mustafa Aslan, Muhammet Oğuz Kılınç, Mehmet Karacatilki, Murat Ellik, Seher Yaşar, Mehmet Demir, Köksal Kaşaltı, Mehmet Çetin, Münir Alkan, Mehmet Şevket Uzun, Ozan Özen, Mustafa Serin, Halit Gülser, Zafer Koyuncu, Hüseyin Goral, Hüseyin Kalkan, Serhat Koç, Varol Tosun, Edip Zengin, Velit Bekdaş, Yakup Sürüc, Turgut Solak, Seyit Ahmet Çakır, Sevda Güngör, Mehmet Demir, Kemal Tosun, Hasan Gülhan, Meriç Alemdar, Mehmet Akif Sancar, Yunus Uğur, Fırat Bulut, Ayşe Aykaz, Barış Efe, Mehmet Ali Kılıç, Mahir Ayabak, Murat Mertel, Murat Naiboğlu, Ahmet Kocabay, Ahmet Özsoy, Mehmet Yılmaz, Onur Ensar Ayanoğlu, Onur Kılıç, Cuma Dağ, Erhan Dural, Volkan Canöz, Mehmet Kocakaya,

Erkan Yiğit, Serkan Göker, Fuat Bozkurt, Oğuzhan Yaşar, Aydın Çopur, Beytullah Yeşilay, Erdem Diker, Erkan Er, Gökhan Eser, Hasan Altın, Mehmet Kocakaya, Mehmet Güder, Mehmet Ali Urel, Hasan Yılmaz, Yıldız Gürsoy, Uhud Kadir Işık, Türkmen Tekin, Suat Akıncı, Ali Alıtkan, Aytekin Kuru, Ahmet Oruç, Mehmet Oruç, Yusuf Çelik, Ömer İpek, Murat İnci, Mustafa Solak, Emin Güner, Köksal Karmil, Vahit Kaşçıoğlu, Vedat Barceğci, Mutlu Can Kılıç, Tahsin Gerekli, Şükrü Bayrakçı, Ömer Cankatar, Recep Büyük, Batuhan Ergin, Erkan Pala, Kader Sivri, Orhun Göytan, Ömer Cankatar, Samet Uslu, Battal İlgün, Şeyhmus Demir, Şirin Diril, Özgür Gençer, Vedat Büyüköztaş, P. Kur. Alb. Sait Ertürk, Topçu Astsb. Kd. Bçvş. Bülent Aydın, P. Uzm. Çvş. Halit Yaşar Mine, Rüstem Resul Perçini, Mesut Acu, Resul Kaptancı, Fatih Dalgıç, Murat Demirci, Sevgi Yeşilyurt, Şenol Sağman, Zekeriya Bitmez, Yılmaz Ercan, Jouad Merroune, Cemal Abuatuye, İbrahim Ateş, Muzaffer Aydoğdu, Osman Arslan, Davut Karaçam, Alper Kaymakçı, Necmi Bahadır Denizcioğlu, Mehmet Şengül, Özkan Özendi, Hakan Gülşen, Mehmet Gülşen, Osman Evsahibioğlu, Lütfi Gülşen, Mesut Yağan, Gökhan Yıldırım, Mustafa Karasakal, Selim Cansız, Medet İkizceli, Tevhit Akkan, Bülent Karalı, Hüseyin Güntekin.
Erhan Dündar, Fuat Bozkurt, Ramazan Sarıkaya, Zekeriya Bitmez, Engin Tilbaç, Ahmet Kocabay ve Türkan Türkmen Tekin.
Malatya’nın 15 Temmuz Demokrasi şehitleri; Vatan için bir saniye bile tereddüt etmediler
15 TEMMUZ MALATYALI ŞEHİTLERİMİZ...

Malatya 15 Temmuz'da en çok şehit veren illerin en başında geliyor...

MALATYALI ŞEHİT ÖZKAN ÖZENDİ…

15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından gerçekleştirilen kalkışmadan haberdar olur olmaz sokağa çıkmak için hazırlanan Özkan Özendi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısının hemen ardından Genelkurmay Başkanlığı’na gitti.

Halkı hedef alan darbecileri durdurmak üzere tankların önüne geçen ve şehit olmadan kısa bir süre önce eşi ile konuşarak iyi olduğunu söyleyen Özendi, darbecilerin kurşunlarına hedef oldu. Ağır yaralı bir şekilde hastaneye kaldırılan Özkan Özendi, kurtarılamadı.

Okuduğu kitap yarım kaldı

1961 yılında, Ankara'da, Malatyalı Özendi ailesinin 2. ve tek erkek çocuğu olarak dünyaya gelen ve Ankara İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğü'nden Şubat 2010 tarihinde emekliye ayrılan Şehit Özkan Özendi, evli ve 6 çocuk babasıydı.

Şehit olmadan yaklaşık 3 ay önce ilk torununu kucağına alan ve kulağına kendi ismini okuyan Özendi, FETÖ’cü hainlere direnmek için evden çıktığında, çalışma masasında açık ve yarım kalmış bir tasavvuf kitabı bulunmaktaydı.

Ankara TBMM ve Genelkurmay önündeki hainlerle mücadelesinde, elindeki Türk Bayrağı ile şehit olan Özkan Özendi, Ankara Karşıyaka Mezarlığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitliği'ne defnedildi.

MALATYALI GENÇ ŞEHİT ENGİN TİLBAÇ ...
Malatyalı Engin Tilbaç...Henüz 16 yaşındaydı...

Malatya Pütürgeli Engin Tilbaç, 15 Temmuz gecesi darbe girişimini protesto ederken tankın altında kalarak şehit odu... Malatyalı Engin Tilbaç, 15 Temmuz hain FETÖ darbe gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘meydanlara inin’ çağrısıyla birlikte sokağa çıkmıştı.

İstanbul Baştabya Kışlası önüne giderek darbecilerin karşısına dikilen ve kışladan çıkış yapan tankları engellemek isteyen Tilbaç işte tam da burada şehit düştü...Fakir bir ilenin çocuğğuydu...Okulu bırkıp İstanbul'a  ekmek parası için gitmişti..Şehit oldu...Nur içinde yatsın mekanı cennet olsun...

Engin'in hikayesi..Kurtuluş Savaşında söylenen "Hey on beşli on beşli...ağıtı ile örtüşüyor...

MALATYALI ŞEHİT AHMET KOCABAY ...
Malatyalı şehit Ahmet Kocabey hain darbeye dur demek için meydanlara indi...

Malatyalı Ahmet Kocabay, Esenler Atışalanı’nda insanları ezerek öldüren tankın üzerine çıkmış, rütbeli askerin boynuna bıçağı dayayarak hainleri durdurmuştu...

Bu sarada yaşanan olayların şoku ile halkın etraftan dağılmasını fırsat bilen darbeci hainler, tankla hızla olay yerinen kaçmış, hareket halinde bulunan tankın üzerinde kalan Ahmet Kocabay, İSTOÇ’a kadar o şekilde gitmişti. Orada bulunan bir diğer darbeci asker tarafından açılan ateş sonucu kalleşçe-alçakca -haince şehit edildi..Ahmet Kocabey'in ismi, İstanbul Esenyurt’ta bir imam hatip lisesine verildi.

MALATYALI ŞEHİT RAMAZAN SARIKAYA ...

Ramazan Sarıkaya, 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde hainlere karşı Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediye binası önüne gitmiş, açılan ateş sonucu şehit düşmüştü.

Malatyalı ve 4 çocuk babası olan şehit Sarıkaya’nın oğlu Talha Sarıkaya’nın o günlerde babasıyla ilgili kurduğu cümleler hala hafızalardan silinemedi. Talha Sarıkaya: “İnşallah biz de o mertebeye ulaşırız. İnşallah ölümümüz o şekilde olur. Ben hiç üzülmüyorum, mutluyum. Vefat etmek için en güzel yolu buldu.”
Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilen Şehit Ramazan Sarıkaya'nın ismi, Malatya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezi'ne ve İstanbul Avcılar’da bir imam hatip ortaokuluna verildi.

Mekanı cennet olsun...

MALATYALI NENE HATUN DENİLEN TÜRKAN TÜRKMEN TEKİN... 
Malatyalı Nene Hatun...44 yşındaydı...Hain darbeye karşı Esenler'de çıktı meydanlara...Eşi Ramazan Tekin ve çocuklarıyla...Hain darbecilerin tankı altına kalıp şahadet şerbetini içti...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkan Tekin’in acısını yaşayarak “Benim Türkan kardeşim de (Türkan Türkmen Tekin) o tanklar, zırhlı araçlar, onu köşeye sıkıştırdığında, onun bedeni paramparça olduğunda, o sadece Allah'a yürüyordu, o sadece şahadete yürüyordu. Onlar Nene Hatunların varisleriydi” dedi...

3 çocuğu olan Türkan Tekin’in mekanı cennet olsun...

Ramazan Tekin o anı şöyle aktardı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Meydanlara çıkın' çağrısını yaptıktan sonra eşim apar topar hazırlanmaya başladı. Tesettürlü olmasına rağmen saniyeler içinde giyindi, ayakkabılarını bile giymeden terliklerle aşağıya indi. 'Vatanımız için, hadi çabuk ol' diye bağırıyordu. Esenler'de son durak karakoluna kadar yürüdük. Sonra sularımızı alıp, dualar ede ede havalimanına gidiyorduk. Yolda yürürken bir anda ışıklar kesildi ve tank eşimi altına aldı. O sesi hiç duyamadım. Sanki dünya durmuştu o an. Tankı görmememiz için ışıkları kesmişler. Tankın altından çıkarmaya çalıştım ağlayarak. Ne yapacağımı şaşırmıştım. Eşim kollarımda şehit oldu."
MALATYALI ŞEHİT ERHAN DÜNDAR... 
Malatyalı şehit Erhan Dündar...21 yaşında sağır ve dilsizdi..Vatan aşkı doluydu... 15 Temmuz gecesi darbeci askerler tarafından açılan ateşle şehit oldu...

Malatyalı Erhan Dündar, vatanına sahip çıkmak için önce Atatürk Havaalanı’nda ardından İstanbul Sultangazi’de darbeci askerlerin karşısına çıktı...

Kahpeçe şehit edildi...

Mekanı Cennet olsun...Yeri Nur....

MALATYALI ŞEHİT FUAT BOZKURT...

Malatyalı Şehit Fuat Bozkurt...Fakir bir ailedendi...Üniversiteyi kazandı gitmedi...Çalışıp anne ve babasına bakmak için çalışmaya başladı... 

15 Temmuz akşamı Hain FETÖ’cü askerlerin TBMM’yi bombaladığını duyar duymaz meclise gitmek üzere yola çıktı...Helikopterde açılan ateşle şehit oldu...

Babası şöyle anlattı...“Oğlum yaralandıktan sonra arkadaşı kurşun gelmesin diye köprünün altına çekmiş. Yarasına da atletini, gömleğini çıkarıp tampon yapmış. Orada bir milletvekili geçerken görmüş. Oğluma ‘ben vekilim’ demiş. Oğlumda ‘vekilim bana bir doktor getir ki yaramı sarsın ben tekrar gideceğim’ demiş. Onu der demez vekil ağlamış.”
Malatya Şehir Mezarlığı’na defnedilen 28 yaşında şehit olan Fuat Bozkurt, ardında darbe gecesi TBMM çevresinde çektiği, alçak uçuş yapan F-16’ların videosunu bıraktı... Şehit Fuat Bozkurt'un issmi Malatya'da ortaokula verildi.
MALATYALI ŞEHİT ZEKERİYA BİTMEZ 
Malatyalı Şehit Zekeriya Bitmez 57 yaşındaydı... Darbeyi duyar duymaz araç bulamadığından  bisikletiyle Atatürk Havalimanı’na giden kahraman bir Malatyalıydı...,

4 çocuk babası Zekeriya Bitmez. Eşi ve çocukları Malatya’da olan Bitmez, İstanbul’da bir oğluyla birlikte yaşıyordu. Olay gecesi en son saat 00.00 sıralarında oğlu Muhammed ile konuşan Zekeriya Bitmez, “Ülke elden gidiyor, siz de sokağa çıkın gerekirse şehit olun” demişti. Kantinini işlettiği Yeşilköy Spor Tesisi’nden yola çıkan Zekeriya Bitmez, Atatürk Havalimanı’na giderek havalimanını işgal eden darbecilere direnmek için tankların üzerine çıktı...Şehit edildi...

Şehit Zekeriya Bitmez’in oğlu Kadircan Bitmez, babasıyla yaptığı son telefon görüşmesini şöyle anlatmıştı:
“Olayların çıktığı 15 Temmuz gecesi babamı aradım ‘Baba ortalık karışmış, nerdesin diye sordum’ o da bana, ‘Atatürk Havalimanındayım vatanım için onların üzerine yürüyorum’ dedi. Bana ‘sen ne yapıyorsun’ dedi. Bende ‘televizyondan izliyorum’ dedim. O da bana ‘ben seni böylemi yetiştirdim, yazıklar olsun çık sokaklara gerekirse şehit düş’ dedi ve kapattı. Babamın cenazesi geldi.”
Şehit Zekeriya Bitmez’in ismi, Malatya’da okulda yaşatılıyor...

İstanbul'da Ankara'da şehit olan Malatytalılar var...Doğumları Malatya olmadığı için İstanbul diye isimleri geçen...

Tüm şehitler bizim onurumuz-gururumuz...Şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorzu ve minnetle anıyoruz...

Malatyalı şehitler...

Malatyalı Kahramanlar...

Tarih sizleri  altın harflerle yazdı...

Şehitlerimizin hakları asla ödenemez...Onlar geriye dönmek için gitmediler...

Önünüzden saygı ile eğiliyoruz...Ve diyoruz ki...Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın...

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Malatya’da, da, Şehitlerimizi, Minnetle, anıyoruz;, onlar, geriye, dönmek, için, gitmediler,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv