Haber Detayı
08 Mart 2017 - Çarşamba 11:36
 
Malatya’da darbecilerin yargılandığı davanın ikinci gün duruşması başladı.
Ali Aladağ…:Tahir Özçelik…:Malatya Olay…:Busabah…: Malatya’da darbecilerin yargılandığı davanın bugün ikinci gün duruşması başladı.Duruşma nedeniyle sıkı güvenlik tedbirleri alındı. Malatya’da Fetullahçı Terör Örgütü /Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) terör örgütünün hain darbe kalkışmasının davası dün başladı. Bugün darbecilerin yargılandığı davanın 2. Günü duruşmaları başladı.
Gündem Haberi


ŞİMDİ HESAP VERME ZAMANI...
FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili tutuklanan, aralarında dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti, 2. Ordu Kurmay Başkanı Avni Angun'un da bulunduğu 28'i tutuklu 76 sanığın yargılanmasına dün başlandı.
Davada bugün 2.  Gün .
Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili tutuklanan ve aralarında dönemin 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile 2’nci Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Avni Angun’un bulunduğu bazı darbeci askerler, ilk kez hakim karşısına çıktı. Jandarmanın öncü araçları eşliğinde cezaevi araçlarıyla spor salonuna kelepçeli getirilen Huduti ve Angun ile 19 tutuklu sanık, jandarma eşliğinde salona alındı.
EMNİYETTEN OLAĞANÜSTÜ TEDBİR...

HESAP ZAMANI
  Sabah erken saatlerinde  yargılanmanın yapılacağı Yakınca Spor Salonuna gelerek incelemede bulunan Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz ve İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, burada alınan tedbirleri gözlemledi. Yoğun güvenlik önlemleri altında Cezaevinden ring araçları eşliğinde mahkeme salonuna getirilen dönemin 2’nci Ordu eski Komutanı Huduti, 2’nci Ordu Kurmay Başkanı Angun ve 21 tutuklu askerle bazı tutuksuz sanıklar, avukatlar; müştekiler ve sanık yakınları ile salonda hazır bulundu.
SEGBİS ÜZERİNDEN BAĞLANDILAR...
  Duruşmaya Malatya darbe girişiminin önemli isimlerinden olan ve tutuklu yargılanan eski 2’nci Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili, eski 2’nci Ordu Harekat Destek Yarbaşkanı Tuğgeneral Zeki Karataş, 7’nci Ana Jet Üssü’nün eski Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık, eski 2.Ordu Plan Hareket Eski Şube Müdürü Albay Bahadır Erdemli, 2. Ordu Eski Harekat Başkanı Albay Erkan Varol, İstihkam Alayı Eski Tabur Komutanı Yarbay Ahmet Üçbudak, 2’nci Ordu’da görev yapan Binbaşı İbrahim Dede tutuklu bulundukları cezaevlerinden mahkemeye Sesli ve Görüntülü Sistem (SEGBİS) üzerinden bağlanarak, Malatya’daki duruşmaya gelmediler. Tutuksuz sanıklardan ve TSK’dan ihraç edilen isimlerden olan eski 2’nci Ordu eski Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Ersin Yıldırım da duruşmada hazır bulundu.
Mahkemede iddianamenin özetinin okunmasının ardından sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Duruşmada darbe gecesinde mağdur olan müştekilerin ifadesini almaya başladı.  
“VATANIMI SAVUNMAK İÇİN ORADAYDIM” ...
  Mahkeme müşteki olarak dinlenen 15 Temmuz Gazisi Enes Gün de yaşadıklarını anlattı. Gün, kalkışmayı televizyondan izledikten sonra ailece Malatya Valiliğinin önüne gittiğini söyledi. 2. Ordu Komutanlığı önünde bir hareketlilik olduğunu öğrenince Karargahın önüne gittiğini anlatan Gün,"2. Ordu Komutanlığı önüne geldiğimde bu sıra da birkaç el ateş sesi duydum. Olayı daha iyi görmek ve darbecilerden korkmadığımı gösterebilmek için orada bulunan bir kamyonun üzerine çıktım. Darbe gecesi darbeyi duyar duymaz Valilik önüne geçtim. Daha sonra oradakilerin 2. Ordu Komutanlığın’da hareketli olduğun söyleyince oraya geçtim. 2. Ordu Komutanlığı önünde gittiğim de birkaç el ateş sesi duydum. Olayı daha iyi görebilmek ve darbecilerden korkmadığımı göstermek için orada bir bulunan kamyonun üstüne çıktım. Ben kamyonda iken bize doğru ateş edildi. Bunun üzerine benden başka kimse kalmadı. Darbecilerle aramızda 70-80 metre mesafe vardı. Bu sırada  askeri kıyafet giyen kişilerin üstümüze ateş ettiğin gördüm. Ben kamyonun kasasında iken taş, sopa ve silah yoktu. Ben vatanımı savunmak için oradaydım. Orada bize yapılan ateş savunma ateşi değildi” diye konuştu. 
BAŞBAKANLIK'TAN MÜDAHİLLİK TALEBİ...

 Aranın ardından toplanan mahkeme Başbakanlık Hukuk Hizmetleri tarafından gönderilen yazı okundu. Başbakanlık yazısında, dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti, 2. Ordu Kurmay Başkanı Avni Angun ile rütbeli askerlerin de bulunduğu 76 sanıklı davaya müdahil olma talebinde bulunuldu.
“CAHİL OLDUĞUM İÇİN TÜTBELERİ BİLMİYORUM”...
  Davada tutuksuz olarak yargılanan Er Muhlis Tunç da, “1-1,5 ay önce Malatya’ya geldim. Okuma yazmam yoktur, cahilim. Darbenin ne olduğunu da bilmiyorum. Koğuşta uyuduğum sırada 04.04.30 sıralarında uyandırıldık. Kimin uyandırdığını bilmiyorum. Uyandıktan sonra aşağı indirdiler. Koğuştan çıktığım sırada Hüseyin Üsteğmeni gördüm. Sadece bize ‘çabuk çabuk’ şeklinde beyanda bulundu. Aşağıya indikten sonra arkadaşlar Kemal Yüzbaşı’nın emri olduğunu ve silah almamız gerektiğini söyledi. Hatta ‘tatbikat yapıldığını’ da söylediler. Bunu Kemal Yüzbaşı’dan duymadım. Arkadaşlarla Nizamiyeye gittik, karanlıktı. Cahil olduğum için rütbeleri de bilmiyorum. Nizamiyeye gittikten sonra Kemal Yüzbaşı ‘mevzi alın tatbikat var’ şeklinde sözler söyledi. Sabah 08.00 sıralarında mevzi alarak bekledik. O sırada yine Kemal Yüzbaşı ‘hiç kimse içeriye girmeyecek, polisler dahil kimse içeriye girmeyecek, girene sıkın’ şeklinde emir de verdi. Hatta ‘sıkmayana ben sıkarım’ şeklinde sözlerde söyledi. Ben bu sırada havaya 2 el ateş ettim. Sonra da sürünerek yavaş yavaş oradan ağaçlık kısma doğru kaçtım. Önce yemekhaneye, sonra koğuşa gittim. Daha sonra da teslim oldum. Nizamiyedeyken bize ateş ediliyordu. Kimseyi hedef almadım. Nizamiye civarındayken arkadaşımız Er Abdi Yıldız ateş sonucu yaralandı. Ne şekilde yaralandığını bilmiyorum, sonradan yaralandığını öğrendim. Yine; Kemal Yüzbaşı, ‘Komutanımızı almaya gelmişler, bizde komutanımızı vermeyeceğiz, gerekirse çarpışacağız’ dedi” ifadelerini kullandı.
“DIŞARDAKİ HERKESİ PAKET EDELİM"...
  Tutuksuz Onbaşı Ademcan Güven, Malatya Valisi ile Yüzbaşı Kemal Keskin arasında yaşananları ve silah çekme olayı ile ilgili olarak yaptığı savunmasında, “Nizamiye’ye Malatya Valisi geldi. Kemal Keskin ile diyalog içerisine girdiler, Kemal Keskin’in 3-5 adım gerisindeydim. Vali ‘içeri girmek istediğini söyleyince’, Yüzbaşı Kemal Keskin ‘emir gelmeden kendisini içeriye alamayacağını’ söyledi. Hatta Ordu Komutanı’nın içeride olduğunu, kışlaya giriş çıkışların yasak olduğunu da söyledi. Vali, Kemal Keskin ile görüştükten sonra ayrıldı. Kemal Keskin bize ‘mevzi alın’ dedi, mevzilendik. Nizamiyeye doğru jandarmanın zırhlı aracı gelince, Yüzbaşı Kemal Keskin ve Piyade Üsteğmen Hüseyin Çakıcı, iki şarjör boşaltmak üzere zırhlı araca ateş etti. Bir araçla Tuğgeneraller Zeki Karataş ile eski 2. Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı Mustafa Serdar Sevgili 2 nolu nizamiyeye gelip, Kemal Yüzbaşı’ya, ‘Başaramayacağız, 1. Ordu Komutanı da teslim oldu’ şeklinde sözler söyledi. Kemal yüzbaşı ise “Ben yıllardır bu anı bekliyordum, ben ve askerlerimiz teslim olmayacağız, bu kahpe düzeni bozacağız, bu kadar emek verilerek yapılan plan-program boşa gidemez. Dışarıdakiler AKP’nin polisi, hiç mi bizden biri yok? Dışarıdaki herkesi paket edelim’ şeklinde cevap verdi”diye konuştu.
“KİM GELİRSE VURUN”

“Kim gelirse vurun”
Malatya’da görülen FETÖ/PDY duruşmasının 2’nci gününde erlerin ifadesi ile başladı.
Sabah erken saatlerinde jandarma eşliğinden getirilen eski 2. Ordu Komutan Adem Huduti ve eski Garnizon Komutanı Avni Angun ile 21 tutuklunun 2’inci duruşmasında tutuksuz yargılanan erlerin ifadesi alınmaya başlandı.
Mahkemede tutuksuz olarak yargılanan Onbaşı Ali Göktaş, Trabzon’dan SEGBİS sistemiyle bağlanarak ifade verdi. Göktaş ifadesinde, koğuşta oldukları sırada saat 08.30 sıralarında bir Başçavuşun ‘daha güvenli olacağını söyleyerek’ kendilerini Emniyet Muhafaza Kuruluşuna götürdüğünü söyledi. Göktaş,“Bir süre burada bekledik. İsmini İbrahim Dede oluğunu öğrendiğim Binbaşı bize silahlanmamızı söyledi. Hatta ‘Ordu Komutanını almaya geldiler. Komutanımızı vermeyeceğimiz’ dedi. Bunun üzerine silahlandık. Doldur, boşalta gittik. Orada bana şarjör verdiler. ZPT’nin duvarına çarptığını gördüm. Bir asker ZPT’den dışarı doğru sağa sola ateş ediyordu, korktum. Sonra ZPT’den ateş eden şahıs dışarı atladı ve ateş etmeye devam etti. Bu sırada İbrahim Dede Binbaşı da bana 5-10 metrelik mesafedeydi ve çatışmalar devam ediyordu. Ben, ZPT’den inen şahsa durmasını söyledim ancak o sağa sola ateş etmeye devam etti. Karşı konferans salonunun orada polisler vardı, oraya doğru da ateş etti, ben kendimi yere attım. Yeniden şahsa durmasını söyledim ama orada duran park hakindeki araçların lastiklerine ateş ettim. Ateş edersem bu şahsın korkacağını düşündüm ama bu şahıs durmayınca ayaklarına doğru 2-3 el ateş ettim, ayaklarından vurdum. Sonradan ZPT’den çıkan bu şahsın Altay Kışlasından Yarbay (Yarbay Ahmet Üçbudak) olduğunu söylediler” dedi.
ATEŞ SESLERİ GELİYORDU...
  Göktaş, tutuklu Binbaşı İbrahim Dede’nin kendilerine ‘polis, jandarma, sivil kim içeri girerse vurun’ emrini verdiğini ileri sürerek, “İçeriden ve dışarıdan ateş sesleri geliyordu. Ateş yoğunlaşınca ben sürünerek birliğe doğru ilerledim yanımda er arkadaşlarımız ile Binbaşı İbrahim Dede vardı. Kapalı olan kapıyı kırarak, karargah binasına girdik. Orada Serdar Paşa ve Zeki Paşa ile karşılaştık, ellerinde silah vardı. Binbaşı İbrahim Dede ile aralarında bir konuşma geçti. Binbaşı, bizi ‘bu kata yerleştireceğini ve kim gelirse vurun’ emrini verdi. Oraya doğru gelen ya da ateş olan olmadı. Biz de kimseye ateş etmedik” dedi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gökyüzü, araba ve açık hava

Darbecilerin yargılanması nedeniyle sıkı tedbir uygulanıyor. Güvenlik Kuvvetleri kuş dahi uçurtturmuyor.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Malatya’da, darbecilerin, yargılandığı, davanın, ikinci, gün, duruşması, başladı.,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
0
0
0
0
0
0
2
0
0
0
0
0
0
3
0
0
0
0
0
0
4
0
0
0
0
0
0
5
0
0
0
0
0
0
6
0
0
0
0
0
0
7
0
0
0
0
0
0
8
0
0
0
0
0
0
9
0
0
0
0
0
0
10
0
0
0
0
0
0
11
0
0
0
0
0
0
12
0
0
0
0
0
0
13
0
0
0
0
0
0
14
0
0
0
0
0
0
15
0
0
0
0
0
0
16
0
0
0
0
0
0
17
0
0
0
0
0
0
18
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv