Haber Detayı
29 Ağustos 2016 - Pazartesi 10:04
 
Malatya'da Devlet Hastanesinden Elbistan'a sağlık ekibi takviyesi yapıldı
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Elbistanın Sesi...: Kahramanmaraş'ın Elbistan’da on binlerce kişinin yüksek ateş, ishal, kusma gibi şikâyetlerle hastanelere başvurmalarının ardından Malatya'dan da sağlık personeli takviyesi yapıldı. Malatya Devlet Hastanesinden Doktor, Hemşire, Ebe ve Sağlık Personeli dünden itibaren kafileler halinden Elbistan'a yollanmaya başlandı.
Sağlık Haberi
Malatya'da Devlet Hastanesinden Elbistan'a sağlık ekibi takviyesi yapıldı

MALATYA'DAN ELBİSTAN'A SAĞLIK PERSONELİ TAKVİYESİ...

Malatya'da dünden bu yana Devlet Hastanesinde görev yapan doktor, hemşire, ebe, sağlık personeli kafileler halinden Elbistan'a yollanmaya başlandı.

Malatya Devlet Hastanesi yöneticisi Uzm. Dr. Erhan Berk,"Çok sayıda ekibimiz Elbistan'a ulaştı ve çalışmalarına başladı." dedi.

erhan berk ile ilgili görsel sonucu

Elbistan’da, ishal, yüksek ateş ve kusma şikâyetleri ile çoğu çocuk binlerce kişi hastanelere akın ederken, şuana kadar hastanelere başvuranların sayısının 4 bini bulduğu belirtiliyor. Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı ise, olayla ilgili soruşturma başlattı. Hastanelere akın eden vatandaşlar, ishal, yüksek ateş ve kusma şikâyetine neden olarak şehir içme suyunu gösterirken, Elbistan genelindeki hastaneler, gelen hastalar için yetersiz kaldı. Elbistan Kaymakamlığı ise, şehir merkezindeki tüm aile hekimlerini göreve çağırdı, tüm eczanelerin açılmasını istedi.

Elbistan Devlet Hastanesi Acil Servisi ile Kadın Doğum ve Çocuk Servisi Acili ve özel hastanelerin acilleri, vakalara ulaşmada yetersiz kalınca, tüm aile hekimlikleri göreve çağrılarak, aile hekimliklerine serum setleri dağıtıldı. Elbistan Kaymakamlığı, ishal, yüksek ateş ve kusma şikayetleri nedeniyle gelen vakalara en kısa zamanda müdahale edilebilmesi için bazı tedbirler aldı. Elbistan Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; hastanelerin acil servislerinin yanı sıra hasta kabulü için poliklinikler de açıldı. Toplam 21 doktor Elbistan Devlet Hastanesi’nde göreve çağrıldı. Bunun yanı sıra şehir merkezindeki tüm aile hekimlikleri göreve çağrılarak, buralara başvuruda bulunacak vatandaşlar için serum setleri ve gerekli ilaçlar dağıtıldı. Nöbetçi eczanelere ek olarak, tüm eczanelerin açılması istenirken, nöbetçiler haricindeki diğer eczaneler gece saat 02.00’a kadar açık kalacağı belirtildi. İlaç tedarikleri yapıldı.

Hasta sayısı 10 bini geçti, KASKİ hala sebebini araştırıyor

Belediye hoparlörlerinden sürekli anonslar yapılarak, vatandaşların hastanelere yığılmalarını önlemek amacıyla, aile hekimliklerine gidebilecekleri belirtildi. Kahramanmaraş merkezden 5 uzman hekim talep edildi. İlçe Sağlık Müdürlüğü ile görüşmeler yapılarak, son 1 haftalık su numunelerine ait tahlil raporları istendi. Elbistan Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ise, hastane önlerinde yaşanan yoğun trafik nedeniyle önlem aldı. Hastane önlerinde önlem alan güvenlik güçleri, hasta yakınları arasında yoğunluktan dolayı yaşanabilecek tartırmaların önüne geçmek ve trafik yoğunluğunu düzenlemek amacıyla görev yapıyorlar. Elbistan’da binlerce kişinin ishal, yüksek ateş ve kusma şikayeti ile hastaneye başvurmasının altındaki nedenler araştırılırken, Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı da, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Hasta sayısına yenileri ekleniyor

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ NE DEDİ?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Elbistan’da yaklaşık 20 bin kişinin etkilendiği salgına norovirüs denilen bir virüsün neden olduğunu açıkladı. Bakan Akdağ, bu virüsün çok hızlı bir biçimde yayılan, çok süratli bir şekilde toplumda etkisini gösteren bir virüs olduğunu kaydetti. Elbistanlıların ishal, kusma ve mide bulantısı şikayetiyle hastanelere akın etmesine neden olan ve bu saate kadar yaklaşık 20 bin kişinin etkilendiği salgınla ilgili en somut açıklama Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan geldi. Bakan Akdağ, içme suyundaki çok bulaşıcı bir virüsün salgına neden olduğunu vurgulayarak, “Bu virüslerden çok hızlı bulaşma oluyor. Norovirüs denilen bir virüs olduğu tespit edildi. İçme suyu şebekesine bulaşmıştır.

recep akdağ ile ilgili görsel sonucu

Bu virüsten kaynaklı olarak salgın meydana gelmiştir. Rahatsızlanan bir vatandaşın yanındaki kişiye de bulaşabiliyor. Çok bulaşıcı bir virüs. Çok şükür ki çok ağır vaka yok. Allah’a şükür hayatını kaybeden vatandaşımız yok. Gerek hekim açısından gerekse de ilaç açısından ilçeye ciddi ölçüde bir destek gönderdik” dedi. Konuyla ilgili diğer bir açıklama ise Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan’dan geldi. Şencan, suya karışan bir virüsten kaynaklandığını kişi üzerinde en fazla 36 saat etkili olduğunu ve kişiden kişiye de geçebildiğini belirtti. Norovirüs nedir? Büyük salgınlara yol açan zarfsız bir RNA virüsüdür. Akut ishal etkenidir. Hastalığı belirtileri nelerdir? Norovirüsün en önemli belirtileri bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısıdır. Çok yüksek olmayan ateş, üşüme, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları ve yorgunluk eşlik edebilir. Hastalık ani başlar ve hastaya yatağa düşürür. Ancak kısa sürer, 1­2 gün içinde iyileşir. Çocuklarda erişkinlere göre daha fazla kusma olur. Norovirüs enfeksiyonu ne kadar ciddidir? Hastalar kendilerini çok kötü hmelerine ve sürekli kusmalarına rağmen genellikle çok ciddi değildir. 1­2 gün içinde iyileşir ve kalıcı hasar bırakmaz. Ancak bazen hastalar su içemediklerinden susuz kalırlar ve hastane bakımına ihtiyaç duyarlar. Bu genellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklığı bozulmuş kişilerde görülür. Kişiler taşıyıcı kalmazlar.

recep akdağ ile ilgili görsel sonucu

Norovirüs nasıl bulaşır? Enfeksiyonu olan kişilerin dışkılarında ve kusmuklarında virüs mevcuttur. Kişiler şu yollarla enfekte olur: 1) Yiyecek, içeceklerle (özellikle şebeke suları) 2) Norovirüs bulaşmış yüzeyler, objelere dokunup ardından elin ağza götürülmesiyle 3) Hasta bir kişinin yiyecekleri, çatal, bıçağını ortak kullanmakla Belirtiler ne zaman ortaya çıkar? Belirtiler genellikle virüs alındıktan 24­48 saat sonra ortaya çıkar. Fakat bazen 12 saatte de çıkabilir. Hastalık başladıktan hemen sonra ve iyileştikten 3 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır. Bu bazı kişilerde 2 haftaya kadar uzayabilir. Norovirüsten korunmak için neler yapılabilir? Eller sık sık yıkanmalı. (Özellikle tuvalet sonrası, bebek bezi değiştirdikten sonra, yemek hazırlamadan ve yemeden önce) Meyve ve sebzeler iyice temizlendikten sonra yenmeli, Kirli yüzeyler hemen temizlenerek dezenfekte edilmeli. (Evlerde bu, çamaşır suyuyla yapılabilir) Virüs bulaşmış, çarşaf, giyecek, örtü gibi çamaşırlar yüksek sıcaklıkta su ve sabunla hemen yıkanmalı, Şebeke sularında sorun varsa kaynatılıp soğutulduktan sonra kullanılmalı, "

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya'da, Devlet, Hastanesinden, Elbistan'a, sağlık, ekibi, takviyesi, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı