Haber Detayı
23 Kasım 2016 - Çarşamba 14:29
 
Malatya'da Diş Hekimi Adayları Beyaz Önlük Giydi...İNÜHABER kuruldu
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından Ağız ve Diş Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında "Beyaz Önlük Giyme Töreni" yapıldı. Bu arada İNÜHABER Merkezini kuruldu...Rektör Prof. Dr. Kızılay, günümüzde haberciliğin çok önemli olduğunu kaydetti.
Sağlık Haberi


Diş Hekimi Adayları Beyaz Önlük Giydi...

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Baro Başkan Vekili Avukat Onur Demez, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selami Çağatay Önal, Malatya Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Hasan Doğandemir, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cemal Koyunoğlu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Öğrencilerin mesleğe ilk adımı fakülteyi kazanarak başladıklarını belirten Rektör Pof. Dr. Kızılay, Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olacak öğrencilerin mezun olduktan sonra hem Türkiye'ye hem de Malatya'ya çok iyi birer diş hekimi olarak fayda sağlayacaklarını söyledi.

Diş Hekimliği Fakültesinde okuyan öğrencilerin artık birer diş hekimi olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Kızılay, "Bu işi hocalarınızın sorumluluğunda yapacaksınız. İnşallah iki yıl sonra da diplomanızı alarak mesleğinizi en güzel şekilde icra edeceksiniz. Dolayısıyla bugünlere gelmenizde en büyük emeği olan anne ve babalarınızı, kıymetli hocalarınızı tebrik ediyorum. Nice diş hekimleri yetiştirmelerini diliyorum." ifadelerini kullandı.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selami Çağatay Önal ise çok güzel bir gün idrak ettiklerini belirterek, "Hocalarımızın kendi deneyimlerini, tecrübelerini çocuklarımıza aktarması, onların faydalı birer fert olmaları konusunda çok önemlidir." dedi.

Prof. Dr. Önal, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana sağlık anlamında çok mesafe kat edildiğini dile getirerek, şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti müreffeh bir ülke durumuna gitme yolunda çok hızlı bir seyir gösteriyor ve çok daha iyi olacağı konusunda hiçbir şüphemiz yoktur. Bu gün bizim için kutlu bir gündür."

Tören, 2016-2017 Akademik Yılında Diş Hekimliği Fakültesini yüksek puanla kazanan öğrenci ve dönem birincisi öğrencilerine hediyelerinin verilmesi, sonrasında ise 3. sınıf öğrencilerine beyaz önlük giydirilmesi ile tamamlandı.

TÖTM'de "Sağlık İletişimi ve Sağlık Haberciliği" Birimi Kuruldu...

 

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde kurulan "Sağlık Haberciliği ve İletişimi Birimi"nin tanıtım toplantısı düzenlendi.

Tıp Turgut Özal Tıp Merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısına, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, Hastane Başmüdürü Önder Uyanık, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi  ve Sağlık İletişimi ve Sağlık Haberciliği Birimi Sağlık Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, İletişim Fakültesi  öğretim üyesi ve İNÜHABER Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Fatma Nisan, İletişim Fakültesi öğretim üyesi ve Sağlık İletişimi ve Sağlık Haberciliği İletişim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Barış Yılmaz ile Malatya'da görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları katıldı.

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Kızılay, "Görsel ve yazılı basında sağlık haberlerine çok yer verilmektedir. Ülkemizde yada ilimizde her hangi bir hastalık ya da salgın hastalık söz konusu olduğunda o konuyla ilgili uzaman ya da doktor görüşü medyada oldukça fazla yer almaktadır." diye konuştu.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinin çok güçlü bir fakülte olduğuna değinen Rektör Kızılay, "Fakültemiz ve Turgut Özal Tıp Merkezimiz, Türkiye'deki en güzel merkezlerden bir tanesidir. Dolayısıyla medya mensuplarının sağlık konusundaki sorularına cevap verebilecek önemli bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Medya mensubu arkadaşlarımız alanında uzman hocalarımızla rahatlıkla bir araya gelebilmelidir. Bu bağlamda güzel bir iletişim kanalı oluşturduk. Bütün hocalarımızla sürekli iletişime geçebilirsiniz. Turgut Özal Tıp Merkezinde kurduğumuz "Sağlık Haberciliği ve İletişimi Birimi"nde İletişim Fakültesinde görev yapan hocalarımız da görev alacaktır." dedi.

- İNÜHABER Merkezini kurduk-

Rektör Prof. Dr. Kızılay, günümüzde haberciliğin çok önemli olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

"İletişim Fakültemizde ÜNİHABER diye bir haber merkezi kurduk. Sağlık haberciliği de bu ÜNİHABER'in içerisinde yer alan bir haber ve iletişim portalı gibi olacak. İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Nisan hocamızın başında bulunduğu bir web sitesi portalı kurduk. Hem üniversitemiz hem de hastanemizle ilgili haberler sizlere güçlü bir şekilde iletilecek. Hocalarımızın sağlık alanındaki açıklamalarıyla ilgili birebir haber yapmanız için güçlü bir köprü olacağız. Her kanal ve medya organları bu iletişimi kuracak."

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar da tıp merkezinde her gün sağlıkla ilgili önemli hizmetler verdiklerini bu çalışmaların medya mensuplarına doğru elden doğru kanallarla iletilmesi gerektiğini ifade etti.

Sağlık Haberciliği ve İletişimi Biriminin amacına da değinen Parlakpınar, "Burdaki amacımız ise hastanemizde yapmış olduğumuz güzel faaliyetlerle halkımızı bilinçlendirmektir. Belki bir anlamda kamuoyunda sağlıkla ilgili vazifelerimizi yapabilmek için böyle bir birim kurduk" dedi.

- "Sağlık İletişimi ve Sağlık Haberciliği" birimi Türkiye'de bir ilk- 

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi  ve Sağlık İletişimi ve Sağlık Haberciliği Birimi Sağlık Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Yakıncı da kurdukları birimin Türkiye'de ilk olacağını belirterek, şunları kaydetti: "Sağlık haberciliği çok önemlidir. Sağlık çok önemli olmasına rağmen sağlık haberciliği yeteri kadar değerini bulmuş değildir. Sağlıkla ilgili iletişim fakültelerinde çalışan kişi bir elin parmakları kadar azdır. Bu birim Tıp Fakültesi ile İletişim Fakültesinin bir ortak çalışması olacaktır. Tabi bu ortak çalışma aslında Türkiye de ihtiyaç olan bir çalışmadır."

İletişim Fakültesi  öğretim üyesi ve İNÜHABER Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Fatma Nisan da İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan İNÜHABER Merkezinin sağlık haberleri dâhil üniversiteyle ilgili tüm program ve haberlerin takibini yaparak bu haberlerin aynı zamanda basına servis edileceğini söyledi.

İletişim Fakültesi Öğretim ve Sağlık İletişimi ve Sağlık Haberciliği İletişim Koordinatörü Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Barış Yılmaz ise "Sağlık İletişimi ve Sağlık Haberciliği" birimi projesnin yeni yönetiminin katkılarıyla hayata geçirildiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Türkiye de sağlık haberciliği son 10 yılda gerçekleşmeye başladı fakat istenen düzeye ulaşılmış değildir. Tıp, bir uzmanlık alanıdır  ve içerisinde terminolojileri bulunduruyor. Belki de sağlık haberciliğindeki en büyük sıkıntı, terminoloji ile halk dilinin bağdaştırılamamasıdır. Sonuç olarak burada verilen hizmetler halka yönelik olduğu için halkla iletişim kurulması gerekiyor. Bu hizmetlerin daha sağlıklı verilebilmesi ve halk tarafından daha iyi anlaşılması için Türkiye'de bir ilke imza atarak Sağlık haberciliği ve İletişim Birimini kurduk." 

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
 
Etiketler: Malatya'da, Diş, Hekimi, Adayları, Beyaz, Önlük, Giydi...İNÜHABER, kuruldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
47
52
6
2
15
23
2
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Akhisarspor
30
31
9
6
8
23
10
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
11
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
12
Bursaspor
27
31
10
6
7
23
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
12
6
5
23
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv