Haber Detayı
09 Aralık 2016 - Cuma 18:57
 
Malatya’da eğer bu alan özelleşirse… Malatya ekonomisine darbe yapılacak?
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Bir kişinin değil, 1000 kişin geleceği düşünülmeli… Cumhurbaşkanı ve Başbakan İstihdam derken…Malatya’da bin işçi işsiz mi kalacak…? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündemden düşmediği, Başbakan Binali Yıldırım’ın ekonomik paketleri açıkladığı bir günde Malatya’da toplam 1000 kişi işsiz kalacak
Ekonomi Haberi
Malatya’da eğer bu alan özelleşirse… Malatya ekonomisine darbe yapılacak?

MALLATYA EKONOMİSNE DARBE YAPILACAK ?

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'a, Başbakan Binali Yıldırım'a, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin bu alanın özelleştirmesini durdurması isteniyor. Bu alanların kiracısı olanlara satışının yapılması ile Malatya ekonomisi darbeden kurtarılacak. Aksi halde özelleştirme ile Malatya'da 1000 insan işsiz kalacak ve ekonomiye darbe vurulmuş olacak. Bu alanın atölye sahiplerine belirlenecek bir ödeme sistemi ile satışı ile işçiler işsiz kalmaktan, ekonomi darbe yemekten kurtarılmış olacak.

Başbakan ‘İstihdam’ Derken Malatya’da 800 Kişi İşsiz Kalacak!.

Bin işçinin yanı sıra servis görevlisi, ekmekçisi,sucusu da işsizler ordusuna eklenecek.

Malatya Yeşilyurt Yakınca’da E Tipi Cezaevi’nin yan tarafında bulunan, Tekel Depoları’nın bulunduğu 15 dönümlük 477 Ada 1 no.lu parsel ile 45 dönümlük 477 Ada 2 no.lu parseller, geçtiğimiz yıllarda eğitim projesi uygulanmak üzere Malatya Eğitim Vakfı’na tahsis edilmişti. Ancak, vakıf geçen sürede taahhüdünü yerine getiremeyince, Hazine bu tahsisi iptal etti. Söz konusu arsalar, sürpriz bir şekilde bu kez Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarıldı. 15 dönümlük 477 Ada 1 no.lu parsel için 600 bin TL, 45 dönümlük 477 Ada 2 no.lu parsel için 1.5 milyon TL geçici teminat konuldu ve açık artırma ile olacak satışa katılmak isteyenlerin 22 Aralık’a kadar teklif vermeleri gerektiği ilan edildi.

Malatya kent merkezinde, uzun süredir devam eden çarpık yapılaşma sonucu kamuya ait alanlar azalırken, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın, kamunun okul ya da yeşil alan projesi için yer aradığı Malatya’da bu satış girişiminin iptal edilmesi gerekmiyor mu?

Özelleştirme kapsamında satışa çıkarılan Yakınca’daki alanda 16 konfeksiyon atölyesi var.. .Burada 1000 insan ekmek yiyor.

Başbakan Binali Yıldırım, istihdamı artırmak için yeni ekonomik paket açıkladığı günde Malatya’da bu alan özelleşirse 1000 insan işsiz kalacak o alanı alan ise yıkıp apartman satıp karına kar katacak.

16 Konfeksiyon Atölyesinin bulunduğu TEKEL Tütün depoları alanı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB)’nın satışa çıkarttı.

Bu alan satılacak.

İşyeri sahipleri Malatya Olay Gazetesinden Ali Aladağ’la bir araya geldi.

Atöyle sahiplerine bir dokunduk bin ah işittik…

Tekel depoları özelleşirse Atölye sahipleri faaliyetlerine son vermek zorunda kalacak. Bunu açık ve net bir dille ifade ediyorlar…

Organize sanayide yer bulamayan Atöyle sahiplerine ve 1000 çalışana şu an Malatya’da kapılar kapanmış durumda…

Yıllarca bu iş yeri sahiplerine kulak veren isim şu an ki Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci olmuş…

Malatya Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü’ne ait iken kurumun özelleştirilmesi nedeniyle atıl durumda kalan Yakınca Mahallesi’nde Malatya E Tipi Cezaevi’nin yanında bulunan Yaprak Tütün Depoları 2010 yılında Malatya Valiliği tarafından istihdam imkanları için konfeksiyon atölyelerine kiraya verilmişti.

Bugün ise satışa sunuldu..

Malatya’nın büyükşehir statüsü ile birlikte imarda 2 arsa olarak gözüken TEKEL depolarının bulunduğu toplam 81 bin 833 metrekarelik alanın mülkiyeti, 2013 yılında özelleştirme kapsamına alınarak kamu kuruluşu olan TTA Gayrimenkul A.Ş.’ye devredildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde burayı 15 bin 308 metrekare ve 66 bin 525 metrekare olmak üzere 2 parsel halinde satışa çıkardı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı 15 bin 308 metrekare arsa için 600 bin TL geçici teminat, 66 bin 525 metrekare arsa içinde 1 milyon 500 bin TL tutarında geçici teminatla birlikte tekliflerin 22 Aralık 2016 tarihine kadar alınacağını duyurdu.

Çok sayıda müteahhit bu alanı alıp konut yapmak için sıraya girmesi…Kentte tepkiye yol açtı bile.1000 insanın işsiz aşsız kalacağını hiçe sayan zihniyet ekonomiye adeta darbe indirmek istiyor.

Bu alanın satışının bir an önce durdurulması isteniyor. 1000 insan işsiz kalmasının yanı sıra aileleri ve diğer aracılarla bu sayı 5 bini buluyor.

Özelleştirme İdaresinin bu alanları şu an kiracı olarak bulunanlara uygun fiyat ve ödemelerle satması isteniyor.

Bu gerçekleşirse Malatya ekonomik darbe yekten kurtulmuş olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

erdoğan ile ilgili görsel sonucu

Başbakan Binali Yıldırım

binali yıldırım ile ilgili görsel sonucu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci

tüfenkci ile ilgili görsel sonucu

Malatyalılar'da 1000 işçinin işsiz kalmaması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Başbakan Yıldırım'dan ve Bakan Tüfenkci'den destek bekliyor.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, eğer, bu, alan, özelleşirse…, Malatya, ekonomisine, darbe, yapılacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı