Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 15:29
 
Malatya’da engelliler gününde anlamlı buluşma ve bütünleşme
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Valiliği, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde düzenlenen etkinlikte anlamlı buluşma, bütünleşme ve o ses vardı…
Yaşam Haberi
Malatya’da engelliler gününde anlamlı buluşma ve bütünleşme

Malatya’da engelliler gününde anlamlı buluşma ve bütünleşme 
“Vali Baba, Devlet Baba…”
Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen etkinliğe Malatya Valisi Ali Kaban, eşi Nermin Kaban, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, eşi Kadriye Urhal, Müftü Ümit Çimen, İl Müdürü Rasim Bulut ve kalabalık bir topluluk katıldı. Vali Kaban ve beraberindekiler oradakilerle tek tek ilgilendiler, hal-hatır ettiler...Kaynaşma ve dayanışma en üst zirvedeydi...


Etkinlikte sergi açıldı, onlar engel tanımada, hazırladıkları el emeği, göz nuru eserleri sergilendi.
Ardından yine onlar engel tanımadı, şiirler okudu, türküler söylediler.
“Vali baba, devlet baba” onları gününde etkinliklerinde eşi ile yalnız bırakmadı.
İşte sosyal devlet…

Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, Malatya'da ki durumu rakamlarla özetledi ve yapılan çalışmaları aktardı.

Okunan bir şiir salonu dolduranlara hüzün yaşattı. Sevgi evlerinin folklor ekibi ve engelli korusunun türküleri...Mutlulukla özlenen tablo ve bütünleşme vardı...Biz birlikte güçlüyüz sözü bir kez daha doğruşuğunu buldu.


Malatya Valisi Ali Kaban Engeliler günü nedeniyle şu açıklamada bulunduj:
“Engelli olarak dünyaya gelen ya da sonradan değişik nedenlerle engelli duruma düşen insanların toplumla bütünleştirilmeleri, hayat şartları iyileştirilerek kendilerine daha kaliteli bir yaşam imkânı sunulması gerek sosyal devlet olmanın, gerek medeni bir toplum olmanın şartlarındandır.
 

Zira engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sorun değildir. Engellilik, sosyal yönleriyle her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini en aza indirgemek için herkesin katkısına, duyarlılığına ve ortak çabasına ihtiyaç hissedilen toplumsal bir husustur.Dolayısıyla engelli kişilerin umutlarını yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba sarf edip çözümler üretmek, devlet ve toplum olarak en önemli sorumluluklarımızın başında gelmektedir.
 

Unutulmamalıdır ki her sağlıklı insan bir engelli adayıdır ve her insan aniden normal hayatta pek de farkında olmadığı bu hizmetlere muhtaç duruma gelebilir. Bu nedenle engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını doğru tespit etmek, sorunlarına kalıcı çözümler üretmek ve toplumsal bağlarımızı kuvvetlendirmek son derece önem arz etmektedir. 


Engelli kardeşlerimizin özellikle son yıllarda spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına hatta siyasete kadar hemen her alanda önemli başarılara imza atıyor olmasını büyük bir sevinçle müşahade etmekteyiz. Onların bu azim ve özgüvenleri her türlü takdirin üzerindedir ve bu durum göstermektedir ki    engellilik herhangi bir zorluk karşısında pes etmek değil, aksine onu aşmak için mücadele etmemektir.
Bu duygu ve düşünceler içerisinde tüm engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Gününü kutluyor, Devletimizin sunduğu bütün imkânlarla yanlarında olduğumuzu ifade ediyor, kendilerine saygı ve muhabbetlerimi sunuyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.”

VALİ ALİ KABAN, 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KAPSAMINDA DÜZENLENEN PROGRAMA KATILDI

Vali Ali Kaban, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlediği programa katıldı.

Vali Kaban’ı, Tekirdağ da yapılan Halk Oyunları Şenliği'nde şampiyon olan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı MİAD Çocuk Evleri Sitesi ve Malatya Çocuk Evleri Sitesinde kalan çocukların oluşturduğu Halk Oyunu ekibi karşıladı.

Programa Vali Kaban, eşi Neriman Kaban, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, eşi Kadriye Urhal, İl Müftüsü Ümit Çimen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, kurum çalışanları ile Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi gören hastalar katıldılar.

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen etkinlikte merkezde tedavi gören hastaların yaptığı el işi eşyalar sergisi açıldı.

Programın açılışında konuşan Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bulut, kurum olarak engelli vatandaşların sorunlarının çözülmesi noktasında çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bulut'un konuşmasının ardından engellilerden oluşan koro çeşitli şarkılar seslendirdi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı MİAD Çocuk Evleri Sitesi ve Malatya Çocuk Evleri Sitesinde kalan çocukların oluşturduğu halk oyunu ekibinin gösterisinin ardından program sona erdi.

Program sonunda Vali Kaban ve beraberindekiler Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon Merkezinde tedavi gören hastaları ziyaret ettiler.

 

VALİ ALİ KABAN VE EŞİ NERİMAN KABAN ENGELLİ AİLELERİ ZİYARET ETTİ

Vali Ali Kaban, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli ailelerini ziyaret etti.

Ziyaretlerde Vali Kaban’a, eşi Neriman Kaban, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, eşi Kadriye Urhal, İl Müftüsü Ümit Çimen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut eşlik ettiler.

İnce, Aksüt ve Bayrak ailelerini ziyaret eden Vali Kaban, engelli vatandaşlarımızın aileleri ile engellilerin günlük hayatta yaşadığı sorunlar ve nasıl çözüleceği ile ilgili bir süre sohbet etti. Vali Ali Kaban ve eşi Neriman Kaban ziyaretlerde engelli vatandaşlarımızın annelerine çiçek vererek devlet olarak her zaman engelli ve ailelerinin yanlarında olduklarını söylediler.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren aileler de Vali Ali Kaban ve beraberindeki heyete teşekkür ettiler.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, engelliler, gününde, anlamlı, buluşma, ve, bütünleşme, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı