Haber Detayı
08 Mart 2017 - Çarşamba 20:11
 
Malatya'da FETÖ'cülerden korkunç talimatlar; babanız bile olsa vurun
Ali Günaydın...:Malatya Olay...:Malatya Sonsöz...: Fethullahçı Terör Örgütü ile ilgili davanın duruşmasının ikinci gününde dikkat çeken detaylardan birini anlatan Tutuksuz Er Ömer Ö., Yüzbaşı Kemal Keskin’in o gün heyecanlı olduğu söyleyerek, “Kemal Yüzbaşı çok hevesliydi bağırarak emirler veriyordu, bir ara dua ettiğini ve ‘Allah’ım sana geliyorum, onların arabalarını boz şeklinde’ sözler söylediğini işitim” dedi.
Gündem Haberi


FETÖ'CÜLERİN MALATYA'DA KORKUNÇ TALİMATI...“BABANIZ BİLE GELSE VURUN"...

Fethullahçı Terör Örgütü ile ilgili davanın duruşmasının ikinci gününde dikkat çeken detaylardan birini anlatan Tutuksuz Er Ömer Ö., Yüzbaşı Kemal Keskin’in o gün heyecanlı olduğu söyleyerek, “Kemal Yüzbaşı çok hevesliydi bağırarak emirler veriyordu, bir ara dua ettiğini ve ‘Allah’ım sana geliyorum, onların arabalarını boz şeklinde’ sözler söylediğini işitim” dedi. Tutuksuz er Ömer Faruk H., Binbaşı İbrahim Dede’nin ‘tel örgüden asker, polis, sivil, halk, hatta babanız bile olursa, kim girerse girsin vurun’ şeklinde emir verdiğini iddia etti...

Malatya’daki Kalkışma Davası’nda dönemin 2’nci Ordu Komutanı Huduti, 2’nci Ordu Kurmay Başkanı Angun, 7’nci Ana Jet Üs Komutanı Emin Ayık, 2’nci Ordu Harekât Destek Yarbaşkanı Zeki Karataş, 2’nci Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı Mustafa Serdar Sevgili, meslekten ihraç edilen 2’nci Ordu'da görevli Ersin Yıldırım ile subay, astsubayların da bulunduğu 28'i tutuklu 76 sanık için duruşmanın yapıldığı Yakınca Spor Salonu çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Jandarmanın öncü araçları eşliğinde cezaevi araçlarıyla spor salonuna kelepçeli getirilen Huduti ve Angun ile 19 tutuklu sanık, jandarma eşliğinde salona alındı. Diğer tutuklular ise SEGBİS üzerinden duruşmaya bağlandı. Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanlığınca, aralarında dönemin 2. Ordu Komutanı Âdem Huduti, 2. Ordu Kurmay Başkanı Avni Angun ile rütbeli askerlerin de bulunduğu 76 sanıklı davaya müdahil olma talebinde bulunuldu.

TRABZON’DAN SEGBİS SİSTEMİYLE BAĞLAN KURULDU

Mahkeme Başkanı Vedat Koç, Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanlığının davaya müdahil olma talebine ilişkin dilekçenin mahkemeye sunulduğunu bildirdi. Koç, ‘Suçtan zarar görme talebi dikkate alınarak’ Başbakanlığın darbe girişimi davasına müdahillik talebi oy birliğiyle kabul edildi. Tutuksuz yargılanan Onbaşı Ali G., Trabzon’dan SEGBİS sistemiyle bağlanarak ifade verdi. Ali G, koğuşta oldukları sırada saat 08.30 sıralarında bir Başçavuş’un ‘daha güvenli olacağını söyleyerek’ kendilerini Emniyet Muhafaza Kuruluşu’na götürdüğünü anlatarak, “Bir süre burada bekledik. İsmini İbrahim Dede oluğunu öğrendiğim Binbaşı bize silahlanmamızı söyledi. Hatta ‘Ordu Komutanını almaya geldiler. Komutanımızı vermeyeceğimiz’ dedi. Bunun üzerine silahlandık. Doldur, boşalta gittik. Orada bana şarjör verdiler” dedi.

ALTAY KIŞLASINDAN İZİNSİZ ÇIKAN ZPT…

Çatışmalar devam ederken, Altay Kışlası’ndan izinsiz çıkan ve darbe girişimine destek vermek için 2’nci Ordu Karargâhı’na giden ZPT’nin duvara çarptığını gördüğünü ifade eden Göktaş, şunları söyledi: “ZPT’nin duvarına çarptığını gördüm. Bir asker ZPT’den dışarı doğru sağa sola ateş ediyordu, korktum. Sonra ZPT’den ateş eden şahıs dışarı atladı ve ateş etmeye devam etti. Bu sırada İbrahim Dede Binbaşı da bana 5-10 metrelik mesafedeydi ve çatışmalar devam ediyordu. Ben, ZPT’den inen şahsa durmasını söyledim ancak o sağa sola ateş etmeye devam etti. Karşı konferans salonunun orada polisler vardı, oraya doğru da ateş etti ben kendimi yere attım. Yeniden şahsa durmasını söyledim ama orada duran park halindeki araçların lastiklerine ateş ettim. Ateş edersem bu şahsın korkacağını düşündüm ama bu şahıs durmayınca ayaklarına doğru 2-3 el ateş ettim, ayaklarından vurdum. Sonradan ZPT’den çıkan bu şahsın Altay Kışlasından Yarbay (Yarbay Ahmet Üçbudak) olduğunu söylediler.”

Ali G.,, tutuklu Binbaşı İbrahim Dede’nin kendilerine ‘polis, jandarma, sivil kim içeri girerse vurun’ emrini verdiğini ileri sürerek, “İçeriden ve dışarıdan ateş sesleri geliyordu. Ateş yoğunlaşınca ben sürünerek birliğe doğru ilerledim yanımda er arkadaşlarımız ile Binbaşı İbrahim Dede vardı. Kapalı olan kapıyı kırarak, karargâh binasına girdik. Orada Serdar Paşa ve Zeki Paşa ile karşılaştık, ellerinde silah vardı. Binbaşı İbrahim Dede ile aralarında bir konuşma geçti. Binbaşı, bizi ‘bu kata yerleştireceğini ve kim gelirse vurun’ emrini verdi. Oraya doğru gelen ya da ateş olan olmadı. Bizde kimseye ateş etmedik” dedi.

“BABANIZ BİLE OLSA VURUN”

Tutuksuz er Ömer Faruk H., Binbaşı İbrahim Dede’nin ‘tel örgüden asker, polis, sivil, halk, hatta babanız olursa olsun kim girerse grisin vurun’ şeklinde emir verdiğini iddia etti. Faruk H., ifadesinde şunları anlattı: “Koğuşa doğru ilerlerken ismini bilmediğim bir er, ‘bomba yüklü bir tankın kışlaya saldıracağını’ söyledi. Mevzilenmiştik, kışlanın dışından içeriye bir tank girdi ve çatışma sesleri yükseldi. Tankın önüne doğru bir el ateş ettim. Bize, ‘dışarıdan kim gelirse gelsin ateş edin’ emri verildiği için ateş ettim. ‘Ateş etmeyin’ diye emir alsaydım ateş etmezdim. Sadece bir kez tankın önüne ateş ettim. Tankın olduğu yerden de bize ateş ediliyordu. Tanktan birinin indiğini de gördüm bunun üzerine otopark bölgesine doğru geri çekildim. Geri çekilirken, havaya doğru 1-2 el ateş ettim. Koğuşa gittim, oradayken telefon irtibatı kurdum. Silahlarımızı İsa Başçavuşun odasına kilitledik, kendisi de oradaydı. Silah sesleri gelmeye devam ediyordu. Öğlen saatlerine doğru Üsteğmen Hüseyin Çakıcı yanımıza gelerek ‘ne yapmak istediğimizi’ sordu, bizde ‘teslim olmak’ istediğimizi söyleyince, ‘Tamam’ dedi. Daha sonra toplu olarak teslim olduk.” Kendisine ve arkadaşlarına emrin sorgulanmayacağının öğretildiğini ifade eden Faruk H., “Bize ‘dışarıdan Ordu Komutanımızı almaya gelecekler, ölsekte Ordu Komutanımızı teslim etmeyeceğiz’ dediler. Ben ve arkadaşlarım bize verilen emri sorgulanmayacağı nedeniyle yerine getirdik” dedi. 

“ATEŞ EMRİNE KARŞI ÇIKTIM ÖNÜME ATEŞ ETTİ”

Onbaşı Emre U, darbe girişimi esnasında öldürülen darbeci Binbaşı Fatih Kılınç’ın ‘ateş et’ emrine karşı çıktığı için ayaklarının önüne 2 kez ateş ettiğini söyledi. Uçar, “03.00-04.00 sıralarında Üsteğmen Hüseyin Çakıcı’nın sesini duydum, ‘kıyafetlerinizi giyin, aşağı inin’ sesini duydum. Aşağı indik Fatih Kılınç Binbaşı vardı, ‘mühimmatlarımızı alıp AMM’ye (Ani Müdahale Mangası) geçmemizi’ söyledi. Mühimmat aldık, AMM’ye geçtik. AMM’ye yakın sağ tarafından otoparka yerleştirdik, bir müddet otoparkta bekledik. Fatih Kılınç, ‘içeriye sivil, asker, polis, vatandaş kim gelirse gelsin vurun, kimseyi kışlaya sokmayın’ şeklinde söyledi.  Bu emirler üzerine ‘ağabeyimin polis olduğunu ateş edemeyeceğimi söyledim’ ayaklarımın önüne doğru 2 kez ateş etti. Bunun üzerine havaya doğru 2 kez ateş ettim” ifadesini kaydetti.

YARALI YARBAY’I KIŞLANIN DIŞARISINA ÇIKARTTIK, POLİSLERE TESLİM OLDUK

Kışlanın duvarına bir tankın çarptığını ve tankın üzerinde Yarbay Ahmet Üçbudak’ı gördüğünü kaydeden Uçar, şunları söyledi: “Dışarıdan tankın geldiğini gördüm. O esnada çatışma yoğundu. Çok ateş geliyordu, ben iki ateş arasındaydım. Tankın üzerinde birini gördüm, tankın duvara vurduğunu gördüm. Tankın birinin kışla içerisine atladığını ve tankın üzerinden kışlanın dışına doğru ateş ettiğini gördüm. Tank duvara vurdu, yarısı içeri girdi, yarısı dışarda kaldı. Bir kişi atladı ve içeri girdi 7-8 adım attıktan sonra yerde olduğunu gördüm, kanlar akıyordu, yaralandığını anladım. Bu şahsa en yakın durumda bendim, kim olduğunu sordum,  ‘Ahmet Üçbudak ve Yarbay’ olduğunu söyledi. Arkamızda İbrahim Dede’yi gördüm. Dede’ye seslendim bu şahsın kim olduğunu söyledim. Bana ‘gitmememi ve orada kalmamı’ söyledi. Hatta ‘kim gelirse gelsin vurun’ dedi. Hem içeriden hem dışarından ateş ediliyordu. Bulunduğum aracın lastikleri ve camları isabet almıştı. Ahmet Yarbay’ın çok kan kaybettiğini gördüm. Bu sırada kışladan da beyaz tişört sallayan birisi yanımıza geldi. Gelen şahıs komutan olduğunu’ söyledi ama ben kim olduğunu bilmiyordum. Olay sırasında çok korkmuştum. İki kere kaçmaya çalıştım ama kaçamadım çünkü içeriden ve dışarıdan yoğun ateş geliyordu. Yarbay çok kan kaybediyordu, tanktan 2-3 kişinin indiğini gördüm. Yaralı Yarbay’ı kışlanın dışarına çıkarttık, polislere teslim olduk.” Tutuksuz Onbaşı Hasan Hüseyin Atak, 2. Ordu Komutanlığı Altay Kışlasında görev yaptığını kaydederek, Yarbay Ahmet Üçbudak'ın "2. Ordu Karargâhını ele geçirmişler kurtarmaya gidiyoruz, şahadet şerbetini içmeye hazır mısınız?" dediğini ve ZPT'ye bindiklerini ancak ateş etmediğini söyledi.

KEMAL YÜZBAŞI ÇOK HEYECANLIYDI, ONU ÇOK HEVESLİ GÖRDÜM

Tutuksuz Er Ömer Ö., AMM çavuşunun ’10 kişinin AMM’ye gitmesi gerektiğini’ söylediğini anlatarak, kendisinin de aralarında bulunduğu 10 kişinin AMM’ye gittiklerini ve sırayla 3 nolu kulede nöbet tuttuklarını kaydetti. Gece saat 03.00-04.00 sıralarında Üsteğmen Hüseyin Çakıcı’nın yanlarına gelerek, kendisini çağırdığını ve birlikte nizamiyeye gittiklerini ifade eden Öztunç, “Üsteğmen bizi Kemal Yüzbaşı’nın yanına bırakıp ayrıldı. Çatışmalar dışarıdan içeriye içeriden dışarıya ateş ediliyordu. Kemal Yüzbaşı ve yanındaki 2-3 kişi de ateş ediyorlardı. Jandarma ve polis genelde havaya bazen de bize doğru ateş ediyorlardı. Kemal Yüzbaşı bunun üzerine ‘sivil, polis, jandarma içeriye girene sıkın, eğer sıkmazsanız ben sizi vururum, mermileri sayarım’ diyerek ateş emri verdi, ben de korktuğum için havaya ateş ettim. Kemal Yüzbaşı çok heyecanlıydı, onu çok hevesli gördüm, bağırarak emirler veriyordu, elindeki MP5 ile nizamiyedeki lambaları patlattı. Kemal Yüzbaşı bir ara dua etti, ‘Allah’ım sana geliyorum, onların arabalarını boz şeklinde’ sözler söyledi.  Bir süre sonra Kemal Yüzbaşı’nın AMM’de askerlere helva dağıtıp, kahvaltı yaptığını gördüm” dedi.

“POLİS ABİMİ ARADIM KESİNLİKLE ATEŞ ETMEYİN’ DEDİ”

Tutuksuz Er Şerif Çıldır, mahkemede, “15 Temmuz gecesi dışarından çatışma sesler geldi. Koğuştaydık, hiçbir şekilde dışarı çıkmadık. Çatışma sesleri geliyordu ama ne olduğunu bilmiyorduk. Erler, ‘Tatbikat var’ deyince merak üzerine dışarıda ne oluyor diye çıktık. Binbaşı İbrahim Dede bize mühimmat almamız gerektiğini söyledi, ‘Dışarıdan gelen jandarma, asker, özel hareket, polis, sivil kim gelirse gelsin vurulmasını’ emretti. Polis olan ağabeyimi aradım bana ‘kesinlikle ateş etmeyin’ dedi. Çıldır, Binbaşı İbrahim Dede’nin kışla dışında kamyonun üzerindeki sivil bir şahsa ateş ettiğini de ileri sürdü.

‘ALLAH’IM ŞEHİT OLUYORUM, ÖDÜLLERİN EN BÜYÜĞÜNÜ ALDIM’

Tutuksuz Er Nazım A., darbeci Yüzbaşı Kemal Keskin’in elindeki MP5 silah ile polislere ateş ettiğini kaydederek, “Kır saçlı bir albay benimde aralarında bulunduğum beş kişiyi seçerek, ‘komutanımızı vuracaklar, buraya helikopter indirmeyin’ diyerek yanımızdan ayrıldı.  Yarım saat sonra geldi bizi bir nolu nizamiyeye götürüp, Kemal Yüzbaşı’ya teslim etti. Kemal Yüzbaşı ‘Allah’ım şehit oluyorum, ödüllerin en büyüğünü aldım’ şeklinde dua ediyordu. Elindeki silahla nizamiye lambalarına ateş etti, ‘aslanlarım’ diyerek helva dağıttı. Elindeki MP5 silah ile polislere doğru ateş etti, polislerde ona karşılık verdi” dedi.

“SİNİRLE SİVİLLERE ATEŞ EDİYORDU”

Nazım A., Binbaşı İbrahim Dede’nin sivillere ateş ettiğini öne sürerek, “Sinirle sivillere doğru, yanlış hatırlamıyorsam G3 tüfekle ateş ediyordu. Bu sırada damperli kamyona binen birini vurdu. Bu kişi yere düştü. Hatta sonradan kamyona çıkan bir kişi de İbrahim Dede’ye doğru küfür edince yeniden o tarafa doğru ateş etti” ifadesinde bulundu. Tutuksuz Er Abdi Y., Binbaşı Fatih Kılınç’ın kendisinin de aralarında bulunduğu askerleri 2 nolu nizamiyenin sağ tarafına aldığı ve askerlere ‘içeri girmek isteyen kim olursa olsun onları vurun, gelecek olanlar bizim komutanımızı almak için gelen teröristlerdir’ dediğini belirtti.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Malatya'da, FETÖ'cülerden, korkunç, talimatlar;, babanız, bile, olsa, vurun,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv