Haber Detayı
18 Şubat 2018 - Pazar 20:29
 
Malatya’da Hızır lokması etkinliğinde birlik ve berberlik mesajı
İzzettin Çiçek…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da Hızır lokması geleneği devam ettiriliyor…Bu kez de Malatya’nın Battalgazi, Akçadağ ve Yeşilyurt ilçelerinde Hızır lokması etkinlikleri düzenlendi.
Kültür Haberi
Malatya’da Hızır lokması etkinliğinde birlik ve berberlik mesajı

Malatya’da Hızır lokması etkinliğinde birlik ve berberlik mesajı 
Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Kırlangıç mahallesi ile  Akçadağ ilçesinin Karapınar mahallesinde ve Battalgazi Eskimalatya Mahallesinde düzenlenen Hızır lokması etkinliğine yoğun katılımlar oldu.


Her 3 mahallede mahalle dernekleri tarafından organize edilen lokma ekinliğinde bir açıklama yapan Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, birlik ve beraberlik mesajı verdi. 
Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ve Cem Vakfı Malatya Şubesi ile birlikte düzenlediği Hızır Lokması ve Cem'i, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı’nda yapıldı. Programa, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Doğan Karaduman, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Burada konuşan Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Doğan Karaduman ve CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, günün anlam ve önemi hakkında bilgiler vererek, katılımcılara teşekkür etti.
Yapılan dualardan sonra lokmalar davetlilere dağıtıldı.


BOZATLI HIZIR…
Hızır, bugün oldukça geniş bir coğrafyada dara düşenlerin, ezilenlerin, karda tipiye tutulanların, denizde boğulmak üzere olanların, işkence görenlerin, hastaların, fakirlerin, “yetiş imdadıma ya Hızır” diyerek çağırdıkları ortak bir isimdir. Ölümsüz olduğu bilinir.
Hızır Anadolu insanı için her zaman doğru, çalışkan, her yerde hazır – nazır, adaletli, yardımsever, dar günde imdadına anında yetişen, Bilge, Ulu, Evliya veya Derviş’tir. Kısacası; Herkes biribirinin Hızır'ıdır ve Hızır'ı olmalıdır.
Hızır'ın adını her yörede insanlarımız farklı şekillerde de olsa genellikle; Boz Atlı Hızır, Kır Atlı Hızır, Al Atlı Hızır, şeklindeki isimlerle de çağırmaktadırlar.
En bilinen ismi Bozatlı Hızır'dır. 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, Hızır, lokması, etkinliğinde, birlik, ve, berberlik, mesajı, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı