Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 13:56
 
Malatya’da Nihat Karaca Arapgir'de 5 kiloluk Çaşır Mantarı buldu
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Güzel haber… Malatya’nın Arapgir ilçesine bağlı Sugeçti Mahallesi Teke Dağından Nihat Karaca 5 kilo ağırlığında Çaşır mantarı buldu.
- Haberi
Malatya’da Nihat Karaca Arapgir'de 5 kiloluk Çaşır Mantarı buldu

Malatya’da Nihat Karaca;

Açıklama yok.

Arapgir'de 5 kiloluk Çaşır Mantarı buldu...

Bölgede yaşayan Nihat Karaca, tarafından bulunan mantar görenleri şaşırttı. Nihat Karaca mantarı eş-dosta pay edip dağıttığını söyledi.

Açıklama yok.

Çaşır mantarının kilosu 150 TL’den satılıyor.

Malatya ve çevresinde bu yıl etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle dağlarda çok miktarda mantar toplama fırsatı bulduklarını söyleyen Nihat Karaca, "Bu yıl yüksek kesimlerdeki yoğun kar yağışı ve bahar yağmurları beraberinde bereketini de getirdi. Uzun yıllardır mantar toplarım ancak bu büyüklükte mantarla ilk kez karşılaşıyorum" diye konuştu.

Açıklama yok.

Çaşır mantarı nedir?

Kendiliğinden yetişen bir tür değerli mantar olarak biliniyor. İlkbahar aylarında karların erimesi ile birlikte yetişen mantar türüdür. Sütlü, kokusu keskindir, nane ve safran karışımı bir kokusu olduğu söylenir.

Çaşır mantarının faydaları neler?

-Yaşam süresini uzatıyor ve tümöre karşı etkili.

- Bazı bölgelerde kabak mantarı olarak da adlandırılan çaşır mantarının, şeker hastalığına, kalp-damar hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

- Çaşır mantarındaki minerallerin birçoğunun da kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma ya da tıkanmayı önlediği belirtiliyor.

- İştah açıcı ve bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır.

Şeker hastaları için çok iyi olduğu söylenir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya’da, Nihat, Karaca, Arapgir'de, 5, kiloluk, Çaşır, Mantarı, buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı