Haber Detayı
16 Kasım 2015 - Pazartesi 13:01
 
Malatya'da okul açılışında Suriyeli çocuk İstiklal Marşını okudu
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Malatya'da Suriyeli çocuklar için bugün ilköğretim okulu açıldı...Okul açılışına Malatya protokolü tam kadro katıldı. Okul açılışında bir Suriyeli çocuk İstiklal Marşımızı okudu... Ve,,,Okul sevinci...
Eğitim Haberi


SURİYELİ ÇOCUKLARA İLKÖĞRETİM

OKULU AÇILDI...

Malatya'da Suriyeli çocuklara Ordunu'da İlköğretim okulu açıldı.

Meşale Derneği ile Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa, MABEK Kampı dışında kalan Suriyeli öğrenciler için ilköğretim okulu açtı.

Bugün sabah 09:30 da Orduzu Mahallesi Aslantepe Caddesinde  Ali Fevzi Ağan İlkokulu yanında Suriyeli çocukların eğitim göreçeği okul Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti il başkanı Hakan Kahtalı, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve kalabalık bir topluluk ile Suriyelilerin katılımı ile okulun açılışı yapıldı.
Açılışta bir Suriyeli çocuk İstiklal Marşı'mızı okudu.
Suriyeli çocuklar ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla Vali Kamçı ve beraberindekileri karşıladı. Vali Kamçı çocuklarla yakından ilgilendi.
İLKÖĞRETİM OKULU AÇILDI...

Vali Süleyman Kamçı, kısa adı (UNICEF) olan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu katkılarıyla (AFAD) Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yaptırılıp, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Meşale Derneği arasında düzenlenen protokol ile ilimizde misafir olan Suriyeli öğrencilerin eğitim ve öğrenim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yaptırılan okulun açılış törenine katıldı.

     12 derslikli 350 Suriyeli öğrencinin eğitim ve öğretim göreceği okulun açılış törenine Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi İlçe Kaymakamı Vedat Yılmaz, İl Afet Acil Durum Müdürü Hamza Demiralp, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve protokol temsilcileri katıldı.

     Açılış töreni Hamza Rihavi isimli Suriyeli bir öğrencini Kuran-ı Kerim Tilaveti, Enes El Ömer isimli Suriyeli bir öğrenci de İstiklal Marşımızın bir kıtasını okuması ile başladı. Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan, Yaşam Derneği Başkanı Doç. Dr. Ahmet Nettuf, Uluslar Arası Göç Örgütü Yetkilisi Onur Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın konuşmalarının ardından Vali Kamçı yaptığı konuşmasında, “Bugün burada alicenap Türk Milleti’nin, hamiyetperver Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kucak açtığı Suriyeli kardeşlerimize sunulan güzel bir hizmete şahitlik etmekteyiz.  Kısa adı UNICEF olan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun AFAD aracılığıyla yaptırdığı okulun misafirimiz olan Suriyeli çocukların eğitimlerine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

     Ve yine inanıyorum ki, mağdur komşularımızın umut kapısı, can simidi olan devletimiz, bu hususta üzerine düşeni fazlasıyla yapmaktadır. Bölgenin mazlum halkına her zaman kucak açan ülkemiz, dünyanın dört bir yanına insanlık dersi vermektedir. Türkiye'nin gösterdiği çabalara, bu örnekte olduğu gibi bütün ülkeler, yerel ve uluslararası kuruluşlar destek olduğu müddetçe bölgedeki sorunların bitmemesi mümkün değildir.

     Ümit ediyorum Türkiye’nin bölge barışına sağladığı katkılar bütün ülkelere örnek olur, yapılacak ortak çalışmalarla akan kanın ve gözyaşının önüne geçilir.

     Bu duygu ve düşüncelerle, başta UNICEF olmak üzere okulun hizmete sunulmasında katkısı bulunan AFAD’a, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Meşale Derneği’ne teşekkür ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Suriyeli örgencilerin yaptığı müzik ve dans gösterilerinin ardından Vali Kamçı, protokol üyeleri ile birlikte kurdele keserek okulun açılışını yaptı. Okulu gezerek gerekli bilgiler alan Vali Kamçı teşekkür ederek buradan ayrıldı.

HABERİN GÖRÜNTÜLERİ;
Ebubekir Demir

 

 
 
Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Malatya'da, okul, açılışında, Suriyeli, çocuk, İstiklal, Marşını, okudu,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
0
0
0
0
0
0
2
0
0
0
0
0
0
3
0
0
0
0
0
0
4
0
0
0
0
0
0
5
0
0
0
0
0
0
6
0
0
0
0
0
0
7
0
0
0
0
0
0
8
0
0
0
0
0
0
9
0
0
0
0
0
0
10
0
0
0
0
0
0
11
0
0
0
0
0
0
12
0
0
0
0
0
0
13
0
0
0
0
0
0
14
0
0
0
0
0
0
15
0
0
0
0
0
0
16
0
0
0
0
0
0
17
0
0
0
0
0
0
18
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv