Haber Detayı
02 Mayıs 2016 - Pazartesi 20:59
 
Malatya’da Sağlıkta bir ilk daha; Kanserde erken teşhis için KETEM hizmette
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Malatya’da Sağlıkta bir ilk daha; Kanserde erken teşhis için KETEM hizmete açıldı Sağlık Bakanlığı, bünyesinde bulunan Kanser Tarama Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) ilave olarak ilimizde hizmet veren Mobil KETEM aracının resmi açılışı Vali Kamçı ve eşi Ayşe Kamçı’nın katıldığı törenle hizmete girdi.
Sağlık Haberi
Malatya’da Sağlıkta bir ilk daha; Kanserde erken teşhis için KETEM hizmette

'Bugün Gel' yazılı pembe renkli Mobil KETEM aracını, kadınlara yönelik olarak meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserleri için tarama hizmeti vermekte.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Halk Sağlığı Müdürü Kemal Şener, Kanserin dünyada ve ülkemizde kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanserin toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açtığını dile getirdi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin yaptığı konuşmada Mobil KETEM aracının ikibuçuk yıl süre ile Malatya’da kalacağını ve Aile Sağlığı Merkezlerinde, ilçelerde, mahallelerde sokak sokak görev yapacağını belirtti. Taraması yapılan bu kanser türlerinin erken teşhisle yüzde yüz tedavi edildiğini ve Mobil KETEM araçlarının devreye girmesi ile de kontrole gelen vatandaş sayısının beş kat arttığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, “Kurduğumuz Kanser Tarama Merkezlerine vatandaşlarımızın katılımı istediğimiz gibi değildi. Mobil Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ile insanlarımızın kanser taramalarına katılımları yaklaşık 5 kat arttı.” dedi.

Gültekin, kanserin Türkiye’de ölüm sıralamasında ikinci sırada bulunduğunu belirtti.KETEM ismini verdikleri cihazlarla erken teşhis, tarama ve önleme konusunda önemli ilerlemeler kaydettiklerini söyleyen Gültekin, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserinin erken teşhisle tedavisinin yüzde 100 mümkün olduğunu ifade etti.

Daire Başkanı Gültekin, şunları söyledi:“Kurduğumuz Kanser Tarama Merkezlerine vatandaşlarımızın katılımı istediğimiz gibi değildi. Mobil KETEM’lerle insanlarımızın kanser taramalarına katılımları yaklaşık 5 kat arttı..

Buradaki mamografi cihazı dijital. Buradaki veriler Hacettepe Üniversitesi Teknokent’teki en az 2 radyolog tarafından değerlendiriliyor. Eskiden biyopsi tartışmaları vardı. Biz bu oranı AB standartlarına düşürdük. Memede şüpheli kitle bulma oranı şu anda AB seviyesinde” bilgisini aktardı.

İstanbul’da 15 Mayıs’ta kadınların “kansere dur” demek için bisiklet turu yapacaklarını ifade eden Gültekin, “Erken teşhiste yüzde 100 tedavi edilebilir kanserlere bağlı ölümleri durdurmak için pazar günü herkesi Boğaziçi Köprüsü’ne davet ediyorum. Avrupa’dan gelen 10 onkologla Ankara’dan yola çıkan arkadaşlarımız burada buluşacak ve köprüde bir saatlik hem yürüyüş hem bisiklet etkinliği yapacağız.”

VALİ KAMÇI NE DEDİ?

Vali Kamçı’da yaptığı konuşmasında “Halk sağlığı açısından bakıldığında oldukça sık görülmesi ve son derece öldürücü olması nedeniyle kanserin dünyanın en önemli sağlık sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum ülkemiz için de geçerlidir. Türkiye'de kalp-damar hastalıklarının tedavisindeki olumlu gelişmeler ve elde edilen başarılar, kanseri ilk sıradaki sağlık problemimiz hâline getirmektedir.

Dolayısıyla kanserle savaşabilmek, zararlarını azaltabilmek için halkımıza hastalığın ciddiyetini ve kanserle mücadele yollarını anlatmak önem arz etmektedir. Toplumdaki mevcut kanaatin aksine kanser eğer erken teşhis edilirse, iyileşme şansı yüksek olan bir hastalıktır. Çünkü kanser tedavisinde asıl sorun hastalığın geç tanımlanmasıdır. Durum böyle olduğunda kanserin tedavisi zor, maliyeti yüksek ve genel olarak da neticesi başarısızdır.

Ümit ediyorum ki sağlık alanında çok önemli mesafeler kat etmiş olan ilimiz, kansere karşı farkındalık ve erken teşhis hususlarında hizmet verecek olan Mobil Kanser Tarama Aracı ile çağın en önemli hastalığı ile mücadelede hatırı sayılır adımlar atacaktır. İlimizde hizmet sunacak olan bu araç nedeniyle Sağlık Bakanlığımıza huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Halk Sağlığı Müdürlüğümüze ve fedakârca görev yapan bütün sağlık çalışanlarına başarılar diliyor; Cenab-ı Allah'tan muhterem halkımıza, Aziz Milletimize ve bütün insanlığa sağlık ve afiyetler niyaz ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından Mobil KETEM aracının resmi açılışı yapılarak katılımcılar tarafından ziyaret edilip yetkililer tarafından bilgilendirme yapıldı.

HABERİN FOTOĞRAFLARI:

Şener Eroğlu

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, Sağlıkta, bir, ilk, daha;, Kanserde, erken, teşhis, için, KETEM, hizmette,
Yorumlar
Haber Yazılımı