Haber Detayı
21 Mayıs 2017 - Pazar 00:24
 
Malatya'da şampiyonluk kutlaması değil, İnönü'de 8800 öğrencinin mezuniyet töreni
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya'da şampiyonluk kutlaması değil...Meuniyet töreni. Malatya İnönü Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni düzenlendi. İnönü Üniversitesinden törenle bugün 8800 öğrenci mezun oldu Kepler havaya fırlatıldı...
Eğitim Haberi
Malatya'da şampiyonluk kutlaması değil, İnönü'de 8800 öğrencinin mezuniyet töreni

İnönü Üniversitesi Stadında gerçekleştirilen mezuniyet törenine, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Vali Yardımcısı Miktat Alan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdülkadir Baharçiçek, Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, akademik ve idari personel, öğrenciler ile aileleri katıldı.

Mezun olacak öğrencilerin seromani yürüyüşüyle başlayan mezuniyet töreninde İnönü Üniversitesi 2016-2017 akademik yılı birincisi Seçkin Karakuş, mezuniyetin hem bir son hem de bir başlangıç olduğunu söyledi.

Karakuş, bu gün kendileri için öğrenciliklerinin sonu olduğunu meslek hayatlarının başlangıcı olduğunu belirterek, "İnönü Üniversitesi gibi 42. yılını tamamlamış Türkiye'nin önde gelen çağdaş bir üniversitesinden mezun olmanın verdiği gururu ve sevinci yaşamaktayız. Bu gurur ve sevinç sadece bizim değil gecesini gündüzüne katı bizi yetiştiren hocalarımızın ve üzerimizde büyük emeği olan ailelerimizin de gururu ve sevincidir" şeklinde konuştu.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay başta olmak üzere kendilerine destek veren üniversite yönetimine teşekkür eden Karakuş, ailelerine ve arkadaşlarına teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise İnönü Üniversitesinin 42. akademik yılını geride bıraktıklarını bu gün 8 bin 500'den fazla öğrencinin mezuniyet sevincini yaşadıklarını söyledi.

İnönü Üniversitesinin akademik, idari ve eğitim birikimiyle iki büyük kampüsü ve yedi meslek yüksekokulu yerleşkesinde 44 bin gence yükseköğretim verdiğini dile getiren Rektör Kızılay, şöyle konuştu:

"İnönü Üniversitesi köklü bir üniversitedir. Üniversitemiz eğitim alanında olduğu gibi sağlık alanında da büyük başarılara imza atan sadece Türkiye'de değil Türkiye dışında da adından söz ettiren büyük bir üniversitedir. Ülkemizin 2023 hedeflerini gerçekleştirecek ve 2071 vizyonunu belirleyecek olan bu gençlerimizi sağlıktan eğitime, ekonomiden siyasete, tarımdan bilişime kadar hemen her sektörde ihtiyacımızı karşılayacak nitelikte yetiştiriyoruz. Üniversitemizde 53 farklı ülkeden bin 300 civarında yabancı uyruklu öğrencimiz de eğitim-öğretim almaktadır. 30'a yakın yabancı uyruklu öğretim elemanımız bulunmaktadır. Bu İnönü Üniversitesinin aynı zamanda 'Dünya Üniversitesi' olduğunu göstermektedir."

Rektör Kızılay, 42 yıllık akademik geçmişi olan İnönü Üniversitesinin bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da daha çok çalışarak daha fazla yayın yapacağını, daha fazla proje geliştireceğini dile getirerek, "Üniversite-şehir, üniversite-sanayi, üniversite-toplum ilişkileri bağlamında muhataplarımızla daha güçlü ilişkiler kurmaktayız. Dolayısıyla üniversitemizi şehrine, bölgesine ve ülkesine her açıdan katma değer sağlayan hüviyete kavuşturuyoruz" ifadelerini kullandı.

"15 Temmuz Hain Darbe Girişimi Gibi Hainliklerin Bir Daha Yaşanmaması İçin İç ve Dış Düşmanlarımızdan Daha Güçlü Olmamız Aşikârdır"

Öğrencilerin geçmiş, güçlü kadrosu, geleceği inşada oluşturduğu zengin vizyonuyla sadece Türkiye'de değil artık dünyada da adından söz ettiren bir üniversiteden mezun olduklarını vurgulayan Rektör Kızılay, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar aldığınız nitelikli eğitimle hak ettiğiniz diplomayla hem kendi geleceğinizi hem de ülkemizin geleceğini inşa edeceksiniz. Zamanla yarışacaksınız. Yaşanılan her an çok değerlidir. Geride kalan zamanın telafisi yoktur. Bu bilinçle vizyon sahibi, akademik algısı yüksek, analitik düşünebilen bireyler olarak geleceğe daha emin adımlarla yürümelisiniz. Enformasyonun ve dezenformasyonun algıların oluşturulmasında etkisinin çok güçlü olduğu bir dönemdeyiz.

Sadece süreci okumak değil sürece yön verebilmek için her konuda güçlü ve üstün olmak zorundasınız. 15 Temmuz hain darbe girişimi sürecinde teknoloji, bilişim ve en önemlisi algı yönetiminin ne kadar etkili olduğunu bizzat yaşadık. Eğer buna karşın süreci hızlı bir şekilde okumayıp sağlıklı bir irade ve mücadele sergilemeseydik bugün ülkemiz çok vahim durumda olurdu. Bu vesileyle 15 Temmuz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlıklı uzun ömür diliyorum. Bu tür hainliklerin bir daha yaşanmaması için iç ve dış düşmanlarımızdan daha güçlü olmamız aşikardır.

Güç ise eğitim, bilim, teknoloji, sanayi, tarım, sanat ve spor gibi her alanda çok çalışma, araştırma ve geliştirmeyle ancak elde edilir. Dünyanın endüstri 4.00 dönemini yaşadığı bu dönemde sizlerin de bu yeniliklere ayak uyduracağınızdan eminim. Bunlarla birlikte tabi en önemlisi vatanına, milletine bağlı, inançlı, ahlaklı, azimli ve çalışkan olmaktadır. Bu vasıflara sahip gençler ve öğrencilere sahip olduğumuzu şanlı 15 Temmuz direnişinde sizler gösterdiniz."

Rektör Kızılay, öğrencilerin zorlu eğitimden geçtiğini kaydederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Okuduğumuz program sizlere mesleki bir veya birkaç özelliği kazandırmayı hedefledi. Ama bunlardan daha önemlisi üniversitede kendinizi tanıdınız. Üniversite eğitimi sizlere sorumluluk almayı, zor zamanlarda insiyatif kullanmayı, sıkıntılı şartlar altında doğru kararlar alabilmeyi de öğretti. Sadece derslerinizde değil ders dışındaki sosyal ilişkilerinizde, topluluk etkinliklerinde ve diğer faaliyetlerinizde toplumun güçlü bir parçası oldunuz. Burada bireyselliğinizi keşfettiğiniz kadar toplumun sorumluluk alabilen güçlü bir parçası olmayı da öğrendiniz."

Mezun olan öğrencilerin bundan sonraki yaşamlarında kendilerini bekleyen güçlükleri İnönü Üniversitesinden aldıkları eğitim ve dindikleri yaşam tecrübesiyle aşacaklarına inandığını belirten Rektör Kızılay, “Hayatta başarılarınızı bizimle paylaşın, üniversitemizi sık sık ziyaret edin, bizimle iletişimi sürdürün. Bizim için elde edilebilecek en büyük ödül sizlerin başarısı ve mutluluğudur. Bu duygularla hepinize mutlu ve hayırlı bir gelecek diliyor" dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, üniversite birincisi Seçkin Karakuş, ikincisi Esma Güneş'e, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen ise üniversite üçüncüsü Taner Terece'ye plaket takdim etti.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. Abdülkadir Baharçiçek ve Prof. Dr. İbrahim Türkmen ön lisans alanında üniversite sıralamasında dereceye giren öğrencilere plaketlerini takdim etmesinin ardından tören öğrencilerin kep atmasıyla devam etti.

Tören kapsamında grup seksekdört tarafından verilen konserde öğrenciler doyasıya eğlendi.

Muhabirler:

Süleyman EMİRKAYA- Ülkü ÖZER- Emine TUNÇ- Edanur BAYTAK- Aslıhan SEZEK- Çiğdem ERHAN

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Malatya'da, şampiyonluk, kutlaması, değil,, İnönü'de, 8800, öğrencinin, mezuniyet, töreni,
Yorumlar
Haber Yazılımı