Haber Detayı
20 Eylül 2016 - Salı 11:26
 
Malatya'da Şehit Zekeriya Bitmez'in ismi o okulda yaşatlıyor
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Vali Toprak, Battalgazi İlçe Kaymakamı Vedat Yılmaz, İl Milli Eğitim İl Müdürü Ali Tatlı ve basın mensupları ile birlikte FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik olarak yapılan çalışmalar sırasında kapatılıp devlet okuluna dönüştürülerek Malatya Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilen ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Atatürk Havalimanında şehit düşen Zekeriya Bitmez’in adının verildiği İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret etti.
Eğitim Haberi
Malatya'da Şehit Zekeriya Bitmez'in ismi o okulda yaşatlıyor

MALATYA VALİSİ MUSTAFA TOPRAK O OKULU ZİYARET ETTİ...

Vali Toprak ve beraberindekilerin Şehit Zekeriya Bitmez İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaretinde Demokrasi şehidi Zekeriya Bitmez’in eşi Serpil, kızı Feride ve oğulları Kadircan ile Muhammet Buğra Bitmez’de  yer aldı.

Vali Toprak, “15 Temmuz’da ihanetçilerin ülkemizin, devletimizin bekasını ortadan kaldıracak hain girişimi, ortaya koyanların emelleri kursaklarında kalacak şekilde milletimizin gücüyle, iradesiyle devlet büyüklerimizle elbirliğiyle büyük bir azim ve kararlılık içinde bertaraf edilmesi için hepimiz gayret ettik ve bertaraf edildi. Bu bertaraf etme içerisinde şüphesiz ki Zekeriya Bitmez’ler gibi 241 kardeşimiz bu ülkenin bekası için tankların, topların, tüfeklerin, ateşlerin altında şehit düştü. Onun için minnettarlığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum.Hain girişimin içerisinde FETÖ/PDY terör örgütünün insanların dini inançlarını, duygularını istismar ederek kendine göre meşru zeminde her türlü hilekârlığı ortaya koydu. Sinsice devletimizi kendi içinden yok etmek ve bu ülkeyi, yedi düvelin yüz yıl öncesinden ortaya koyduğu ihanetler zincirini yüz yıl sonra devletimizi parçalamak üzere tekrar harekete geçtiler. Ülkemizin değerleriyle, ordumuzun şerefli askerlerinin içerisine giren, yeltenen hainler milletimizin, ordumuzun silahını milletimizin üzerine kullandılar. Ama onların her biri bir bir ayıklanıyor, bertaraf ediliyor.

 Hem milletimizin gönlünde hem devletimizin ceza ve hukukunda gerekli karşılıkları verilmek üzere işlemler yapılıyor. Bununla birlikte tüm insanları yanıltarak, yanlış noktalara sürükleyerek, istismar ederek, vatandaşlarımız üzerinde bir ihanet şebekesi kurarak, elde ettikleri devletin imkânlarını kullanarak, milletimizin değerlerini kendilerine yönelik olarak kullandıkları o hain birikimleri de en ince ayrıntısına ve sonuna kadar tekrar milletimize döndürmek için çalışmalar devam ediyor. Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) dershanelerinden okullarına, sağlık tesislerinden şirketlerine kadar devletimizin oluşturduğu, milletimizin değerlerini alarak kendilerine peşkeş çekenlerin milletten aldıkları ve hırsızladıkları mallar, tüm donanımlar, paralar tekrar milletimizin aslına dönüyor.”

Vali Toprak, daha önceleri bu okulun terör örgütünce istismar için kullanıldığını, istismarı artırıp, geliştirdiklerini belirterek, örgütün  milletten çaldığı tüm mal varlıklarının millete geri döndüğünü dile getirip terör örgütünün okulunda KHK ile milletin aslına döndüğünü ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okul olduğunu, 15 Temmuz’da hainlerin yaptıkları darbe girişiminde şehit düşen Zekeriya Bitmez’in isminin ibretlik olarak okula verildiğini kaydederek, 32 derslikli okulun isminin Şehit Zekeriya Bitmez İmam Hatip Ortaokulu olduğunu ifade etti.

Vali Toprak, Yeşilyurt İlçesinde bulunan FETÖ/PDY terör örgütünün bir okulu bulunduğunu, bu okulun kapatıldığını ve bu alanda bir ortaokul bir anaokulu birde fen lisesi açacaklarını kaydederek “Ankara Kızılay meydanında bir kepçe operatörü kardeşimiz vardı. Orada hunharca 15 Temmuz’da katledildi. Onun ismini de FETÖ/PDY okulunun içerisinde ortaokul açıyoruz, oradaki eğitim ve öğretimi rahatlatmak adına önemli olacak ve yeni bir anlayış içerisinde şehit Fuat Bozkurt ortaokulu olarak açıyoruz” dedi.

FETÖ/PDY’den alınan okula 8 derslikli bir anaokulu da açacaklarını kaydeden Vali Toprak, 200 kişinin üzerinde bir pansiyon olduğunu ve o alanında fen lisesi olarak değerlendirileceğini belirtti.

Vali Toprak, Malatya’da FETÖ/PDY terör örgütüyle iltisaklı olan okul öncesinde bir, iki ilkokul, iki ortaokul, iki Anadolu lisesi, bir fen lisesi, iki sağlık meslek lisesi, 8 dershane, bir muhtelif kurs, 14 öğrenci yurdu olmak üzere 33 kurumun kapatıldığını da dile getirdi.

VALİ TOPRAK GAZİLERE SESLENDİ...SİZLERİN VARLIĞI İLE BİZ MİLLETİMİZİ GELEÇEĞE TAŞIYORUZ...

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı Halit Ziya Öztürk ve dernek üyesi gaziler Vali Toprak’ı makamında ziyaret ettiler.

Başkan Öztük, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle düzenlenen kutlama ve etkinliklere katılan ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün organizasyonunda kendisi tarafından Şehit yakınları, Gaziler ve Aileleri onuruna verilen yemek münasebeti ile Vali toprak’a teşekkür ederek, “İzmir’den sizin şahsınız ile ilgili çok şeyler öğrendik, Alsancak Şube Başkanımızdan, Karşıyaka Şube Başkanımızdan, gazilere çok değer verdiğinizi, ilgilendiğinizi öğrendim.

Bu vesileyle sizlerle tanışmamız, bir süre önce hoş geldin ziyaretine geldiğimizde ve bugün bizi kabul etmeniz çok güzel oldu. Bu gün gaziye verilen önem çok güzeldi, sizin katılmanız ve tüm protokolün katılması iyi bir şey oldu. Program’dan sonra derneğe geldiğimizde de ziyaretler devam etti. Şimdi de biz sizleri ziyaret ediyoruz. Bizleri kabul ettiğiniz için yönetimim ve gazi arkadaşlarım adına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Vali Toprak’ da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu gün gazilerimizin günü, gaziler haftasını kutluyoruz. Anlamlı bir gün çünkü biz günü yaşıyoruz ama dünü de yaşamamız lazım, dünü ders alarak yaşamamız lazım, aldığımız dersleri de gelecek içinde yaşatmamız gerekiyor. Geçmişte takılıp kalmayacağız ama geçmişin bize vereceği ibret dolu anlar vardır, örnekler vardır, hazin ve acıklı hikayeler vardır,  onlardan yola çıkarak aynılarının yaşanmaması için, geleceğe daha tedbirli gitmemiz için buradan ibret alacağız, örnek alacağız ve geleceği dizayn edeceğiz. Onun için Gaziler Günü bu anlamda önemlidir.

Hem Atatürk’ün ve onun şahsında tüm silah arkadaşları, tüm milletimiz o gün yokluk ve sıkıntılar içerisinde nasıl bu ülke, bir milli mücadele içerisinde, kardeşlik içerisinde var oldu ise tüm sıkıntı ve yokluklara rağmen bu gün, o günden aldığımız güçle ama daha fazla büyüyen tehlike karşısında, 77 düvel karşısında dimdik ayakta durarak gidebilmek adına iyi bir şekilde dizayn edilmemiz gerekiyor.  Bu dizayn birliğimize ve beraberliğimize sahip çıkmaktır, bu dizayn kardeşliğimize ve sevgimize sahip çıkabilmektir, bu dizayn her türlü ayrı gibi gözüken  farklı desenlerimize rağmen o desenlerin birlikteki uyumuna, güzelliğine ve hepsinin bir arada olmasının anlamına, ruhuna uygun davranabilmektir.

Dolayısıyla 15 Temmuz çok önemli bir aşamadır, çünkü 15 Temmuz’un öncesindeki 100 yıl önceki Kurtuluş Savaşındaki Milli Mücadele, Çanakkale’de, Sakarya’da, Afyon Kocatepe’de karşımıza çıkan düşman, hain yapı, 7 düvel bildiğimiz yapıydı ve ne durumda olduğu belli bir yapıydı, öyle görünüyordu. Şimdi 15 Temmuz’daki yapı da insanları birbirinden ayırt etmeksizin ihaneti, hainliği, ülkeye düşmanlığını hiçbir şekilde ortaya çıkarmayan kelime arasında kripto diye ifade ettiğimiz ama dinen münafık dediğimiz, olduğu gibi görünmeyen, göründüğü gibi olmayan zındıklık ve münafıklık içerisinde insanların ruhunu, beynini kirleten vicdanını, ruhunu alıp başka bir yere tevdi eden bir yapının, daha büyük tehlikenin içimizde olduğunu gördük. Onun uluslararası destekçilerini de görmüş olduk.

Dolayısıyla gözümüzü açmak değil, gözümüzü dört açmak noktasındayız, dünyaya ve içimize daha dikkatle bakmak noktasındayız ama tüm bunların karşısında biz kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi, sevgimizi asla eksik etmeyeceğiz. 15 Temmuz’un, böyle bir musibetin hayrı oldu, toplumumuzun tüm katmanları bu hain yapı karşısında, bir araya gelmez gibi gözüken katmanlar, kurumlar, odaklar bir araya geldi ve biz hepimiz bir milletin evlatlarıyız, bu tehlike 79 milyonun hepsinedir, ülkemizin bekasınadır diye hep birlikte bunu haykırmış olduk.

Bu anlamda o dersleri de oradan çıkardık, gelecekte aynı sıkıntıları yaşamamak adına. 15 Temmuzdaki şehitlerimiz ve gazilerimiz olmak üzere, doğu, güneydoğuda devletimizin, milletimizin bekasını, birliğini bozmaya çalışan tüm terör örgütlerinin ülkemiz üzerindeki hain emellerini boşa çıkarmak için devletimizin, milletimizin gönlünden, yüreğinden çıkmış Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Emniyet Teşkilatımızın, Jandarmamızın ve sivil halkımızın şahadetini uğramış olanlara ve o anlamda yaralanarak gazi kalanlara da saygımızı hürmetimizi sunuyoruz. 

Hemen biraz geriye gidiyoruz Anavatan’ımızınım ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Gazilerimizin, vefat edenlerini rahmetle, hayatta kalanlarını sağlık, sıhhat ve afiyet içerisinde anıyoruz. Hemen geriye gidiyoruz, Dünya üzerinde Türk Milleti dışında başka millet yoktur ki kendisiyle birlikte diğer ülkelerinde mutlu ve mesut yaşaması, sıkıntıya düştüğünde de hemen giderek onların sıkıntısını gidermeye çalışan bir millet olsun. 1950 li yıllarda Güney Kore’deki o sıkıntılı durum ortadan kalksın diye alınan kararlar çerçevesinde buradan Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin asil insanları oraya giderek, bir başka ülke de olsa insanlık ayıbını ortadan kaldırmak üzere oraya gidip oraya katkı sağlamak adına şehit ve gazi olmuş bunlar önemlidir. Kore Gazilerimizi ifade ediyorum, şehitlerimizi ifade ediyorum.

Onun dışında Milli Mücadele Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Harbi, İstiklal Harbi, Balkan Savaşları geriye gidiyoruz tüm kazanımlarımızın karşılığında verdiğimiz şahadetler, gaziler bunları bileceğiz, ibret alacağız, şükranlarımızı ortaya koyacağız ki yeni nesilde bunlardan ibret alsın, yeni nesil bu gibi olayların farkına varsın. Bizler evet biliyoruz, şahit olmuşuz, annemiz babamız anlatmış, büyüklerimiz anlatmış, kitaplarımız yazmış ama yeni yetişen nesil bunların çokta farkında olmuyor. Sosyal medya, bir takım değişik yetişme tarzları bu milli bilinci, bu milli güvenliği oluşturan ana güçleri bilmiyor. Bu birlikteliği bu gücü ortaya çıkarabilecek tüm geçmişi o efsanevi çalışmaları da bizim anlatmamız gerekiyor, olayın özü budur.

Bende Malatya’da devletin valisi olarak, Vatanımızın mukaddesatı, kutsal değerleri ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna şahadete erenlere ve gazilerimize minnettarlığımızı ve şükranlarımızı bir kez daha sizlerin huzurunda ifade ediyorum. Allah sizleri var etsin, sizlerin varlığınızla biz milletimizi geleceğe taşıyoruz. Sizlerin şahsında tüm gazilerimizin vefat edenlerini rahmetle, minnetle anıyorum, sizlere ve diğer hayatta olan gazilerimize de sağlık, sıhhat, afiyet içerisinde tüm şükran duygularımızla güzel günler diliyorum. Bu ziyaretiniz bizim için anlamlıdır, teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya'da, Şehit, Zekeriya, Bitmez'in, ismi, o, okulda, yaşatlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı