Haber Detayı
21 Aralık 2017 - Perşembe 16:58
 
Malatya’da Türk Kızılay’ı ilk yardım ve eğitim merkezleri koordinasyon toplantısı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika... Sıcak gelişme... Türk Kızılay’ı bünyesinde Malatya’da 12 ‘incisi düzenlenen İlk Yardım Eğitim Merkezleri Mesul Müdürler Koordinasyon toplantısı start aldı.
Eğitim Haberi
Malatya’da Türk Kızılay’ı ilk yardım ve eğitim merkezleri koordinasyon toplantısı

Malatya’da Türk Kızılay’ı ilk yardım ve eğitim merkezleri koordinasyon toplantısı 

Türk Kızılay’ı bünyesinde 12 'incisi düzenlenen İlk Yardım Eğitim Merkezleri Mesul Müdürler Koordinasyon toplantısına Kızılay Genel Müdürü Dr.İbrahim Altan, Kızılay Malatya Şube Başkanı Av. Umut Yalçın ile 32 ilde gelen ilk yardım merkezinin yöneticileri iştirak etti. Toplantı 23 Aralık’ta sona erecek.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, iç mekan

Malatya Kızılay Şube Başkanı Av. Umut Yalçın, 2013 yılında göreve geldiğini kendi gelirleri dışında ancak yıllık 7 bin lira bağış toplayabilen bir şubeden bu gün 1 milyon bağış toplayan bir konumda olduklarını ifade ett.
Kızılay Malatya Şubesi Başkanı Av. Umut Yalçın daha sonra şunları söyledi: “Bugün yılda 2 bin den fazla öğrenciye burs veriyoruz. Üniversitede giyim mağazası işleten, Anaokulu inşa eden, özel eğitim sınıfları tefriş eden, 4 bin civarında ilköğretim öğrencisine okuma setleri ve kırtasiye ile dolu okul çantaları hediye edebilen, Ortadoğu ve Afrika'daki her sıkıntıda Malatyalının tırlarla yüklü iyilik paketlerini ulaştırabilen, AŞ evi kurmak için çalışma başlatan, kente 20 milyon dolarlık yatırım getirmek adına çalışmalarına devam edecek öz güvene sahip bir şube haline gelmiş bulunmaktayız.
Yıllardır atıl durumda olan vagon fabrikasına Afet müdahale ve afet lojistik sistemleri merkezini kurmak için talip olduk.


2014 yılında Bölge Kan Merkezi açılışı yapılırken hedefimiz ve hayalimiz 10 dönüm kadar bir alan bulup küçük bir lojistik depo ve afet merkezini Malatya'ya kazandırmak iken geçirdiğimiz 3 yıl içinde Türk Kızılay’ı Türk Kızılay’ının Malatya’da kazandığı başarı ivmesi hayallerimizi de büyüttü 10 dönümlük talebimiz yüz dönümlük vagon fabrikası alanına talip olmaya dönüşerek bu alana Türk Kızılay’ının Türkiye içinde ki en büyük yatırımlarından birisini yaptırabilmek adına yolları arşınlamaya başladık. Bu alana hem Afet Barınma Sistemleri Fabrikası hem de Türk yurt içinde ve yurt dışında meydana gelen doğal afetler sonrasında afetzedelere hizmet verdiği Afet müdahale ve afet lojistik sistemleri merkezini kurmak için çaba göstermekteyiz.
Malatya’mızda sizleri ağırlamaktan ve böylesine bir organizede buluşmaktan mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.Malatya’mıza hoş geldiniz" 

Av. Umut Yalçın’dan sonra kürsüye gelen Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, koordinasyon toplantısının önemine işaret etti.
Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, afet ve acil durumlardan ötürü
her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiğini, dünya sağlık Örgütü'nün çalışmalarına göre küresel düzeyde ölümlerin yüzde 90'nın yaralanmalardan dolayı meydana geldiğini söyledi.
Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan daha sonra şunları söyledi:
"Dünyada her 5 saniyede bir kişi yaralanma sonucu yaşamını yitirmekte ve her gün 2 bin den fazla aile önlenebilir kazalar yüzünden çocuklarını kaybetmektedir. Türk Kızılay’ı  üyesi olduğu uluslararası Kızılhaç ve Kızılay


Dernekleri federasyonu 2020 Stratejik Planında 200 milyon kişinin 2020 yılına kadar ilk yardım eğitimi almasını hedeflemektedir. IFRC Her ülkede hane halkından en az bir kişinin hayat kurtarma becerilerinin kazandırılması konusunda ulusal derneklere program geliştirmeleri tavsiye edilmektedir. IFRC üyesi bulunan 190 ülkeden 174'ünde ilk yardım programı bulunmaktadır. 
Türk Kızılay’ının Avrupa bölgesi dönem başkanlığına seçilmesi ve aynı zamanda Avrupa İlk yardım işbirliği ağı yürütme komitesi üyesi olması sebebiyle ilk yardım alanında yürütmüş olduğu proje ve çalışmalar diğer ülkelere örnek teşkil etmektedir" 


Koordinasyon toplantısı daha sonra belirlenen program çevresinde gün boyu sürdü.
Malatya’da Anemon otelde 23 Aralık’a kadar koordinasyon toplantısı devam edecek.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, masa ve iç mekan

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, Türk, Kızılay’ı, ilk, yardım, ve, eğitim, merkezleri, koordinasyon, toplantısı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı