Haber Detayı
13 Kasım 2016 - Pazar 12:34
 
Malatya’da Türk tarihi ve töresi Külliye ev sahipliğinden yaşatılıyor
Malatya'nın da Külliyesi var...Halkın son günlerde uğrak yeri olmaya başlayan Külliye'yi Malatya Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Çakır’ın kente kazandırdı... Külliye misafirlerini ağırlıyor. Malatya’da ibadet ve imaret kurumu olarak halkın emrine sunulan Kernek’teki Külliye şehre de ayrı bir renk kattı. Halk Külliye’yi son günlerde gezmeye başladı bile.
Kültür Haberi
Malatya’da Türk tarihi ve töresi Külliye ev sahipliğinden yaşatılıyor

MALATYA'DA KÜLLİYE HALKI AĞIRLIYOR...

Malatya'da Kernek'te yaptırılan Külliye halkı ağırlıyor...Peki Külliye nedir ?Külliye,Türk Tarihinde Osmanlılar ve Selçuklular döneminde sıkça rastladığımız ibadet ve imaret kurumlarıdır. Tükler, müslümanlığı kabul ettikleri dönemden itibaren İslam dinini hayatlarının merkezine koymuşlardır. Külliye Nedir sorusunun yanıtıda bu önemli tezahürün içerisinde kendini göstermektedir. 

ahmet çakır ve külliye ile ilgili görsel sonucu

Külliyeler, hem bir ibadethane olarak Cami, hem bir eğitim kurumu olarak Medrese, hem aşevi olarak düşkünlerin ve ihtiyaç sahiplerinin sığınabileceği birer Aşevi ve Kervansaray, hem bir alışveriş merkezi olarak Çarşı, hem de sosyal kurumlar olarak Hastane, Zaviye, Tekke ve devlet kurumlarının içerisinde bulunduğu birer yaşam merkeziydiler. Külliyelerin İslamiyet Sonrası Türk Tarihinde yeri fevkalade mühimdir. İlim, Bilim ve Sosyal hayatı ihya eden Külliyeler, hem tarihe hem de toplumsal dokuya yön vermişlerdir. 
ahmet çakır ve külliye ile ilgili görsel sonucu
Külliyelerin inşa edildiği yerler, kısa süre içerisinde yerleşim ve ikamet açısından önem kazanmaya başlardı. Sosyal hayatın vazgeçilmezlerini içerisinde barındıran Külliyelerin inşa edildikleri bölgelerde, toplumlar kısa süre içerisinde Külliyelerin etrafında evler yapıyor, bu bakımdan da bulundukları bölgeleri birer cazibe merkezi haline getiriyorlardı.

Malatya Külliyesinde Cami'nin yanı sıra halkın oturup soluklanacağı mekanlar da kurulu...Kurs merkezleri Külliyeden baştan başa yer alıyor.

Külliye'nin akşam da misafirleri vardı...

MAHMUT YILDIZHAN'IN EV SAHİPLİĞİ...

Malatya Külliyesinde Mahmut Yıldızhan misafirlerini ağırladı...

Mahmut Yıldızhan misafirlerine Türk töresinde yer alan ikramları Külliye'de yaptı...Kahramankık türküleri seslendirildi...Sohbetler kuuldu...

Külliye'de  misafirleri ağırlayan Mahmut Yıldızhan ne dedi? "Malatya Büyükşehir belediyesi Emlak istimlak dairesi başkanımız,kırsal kalkınma dairesi başkanımız ,tarım il müdürümüze,Hayvancılık şube müdürümüze,projeler şube müdürümüze,sıtrateji şube müdürümüze,orman il müdürlüğü fidancılık şefimize,malatya olay,haberin sahibi üstad gazeteci Ali Aladağ abime,son hsvadisin sahibi Kemal Turgut göle abime,oğuz boyları Türkmen kardeşlik derneği başkanımıza Murat Ali Tutar ve Türkmen yönetimine,Mehmet gündüz alp abime ,Büyükşehir belediyesi park ve bahçeler müdürümüze,Akter şirketler gurubu yönetim kurulu başkanı Nurettin Lüğleci'ye ye sonsuz teşekürlerimi sunarım."

Haber:

Ali Aladağ

Malatya Olay

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, Türk, tarihi, ve, töresi, Külliye, ev, sahipliğinden, yaşatılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı