Haber Detayı
30 Eylül 2017 - Cumartesi 17:40
 
Malatya’da Türkiye'nin en büyük fotoğraf makinası Müzesi açıldı
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Türkiye'nin en büyük fotoğraf makinası Müzesi yağan yağmur altında bereketle açıldı. Bugün açılan müzede, en eskisi 1876 yılına ait toplam 1890 adet fotoğraf makinası sergileniyor. Açılışa yoğun katılım oldu.
Sanat Haberi


Malatya’da Türkiye'nin en büyük fotoğraf makinası Müzesi açıldı...
Malatya’yı kültür ve sanat şehri yapma noktasında önemli çalışmalara imza atan Malatya Büyükşehir Belediyesi bir yandan kültür ve sanatsal etkinliklere ağırlık verirken bir yandan da bu etkinliklerin düzenleneceği fiziki mekânları bir bir hizmete açıyor.


Semt konakları, çok amaçlı sosyal tesisler, Sanat Galerisi, Külliye, Şehit Teğmen İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağı gibi mekânları Malatyalılara kazandıran Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en büyük Fotoğraf Makinaları Müzesini de  açtı. 
İçerisinde en eskisi 1876 yılına ait olan ve toplamda 1890 adet fotoğraf makinasının sergilendiği müze içerisinde ayrıca, fotoğraf makinalarına ait aksesuarlar, film yıkama ve kart baskı laboratuvarı da yer alıyor.
Nostaljik mini bir sinema salonu ile Malatya Hatırası köşesinin de bulunduğu müze, ziyaretçiler tarafından ücretsiz gezilebiliyor.
Çakır: Tarihe tanıklık eden yüzlerce fotoğraf makinası sergileniyor


Malatya Büyükşehir belediye Başkanı Ahmet Çakır, diğer illerde de benzer müzeler olduğunu ancak bu kapsamda bir müzenin Türkiye’de sadece Malatya’da bulunduğunu belirterek, “içerisindeki makine ve aksesuarları göz önüne alındığında müzemiz Türkiye’nin en büyük fotoğraf makinası müzesi konumunda. Ayrıca, diğer illerdeki fotoğraf makinası müzeleri ücretli olmasına rağmen, bizim müze ücretsiz olacaktır.
30 Eylül 2017 tarihinde resmi açılışını yapacağımız müzemizi tüm halkımızın ziyaret etmesini bekliyoruz. Burada tarihe tanıklık eden yüzlerce fotoğraf makinesini görme fırsatı bulacaklardır” şeklinde konuştu

Açılışa Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı ve kalabalık bir topluluk katıldı.
Yapılan konuşmalarda müzenin Malatya’ya ayrı bir güzellik katacağı ifade edildi.
HABERİN FOTOĞRAFLARI:

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FOTOĞRAF MAKİNASI MÜZESİ AÇILDI...

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen, Türkiye’nin en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, vakıf, dernek ve oda başkanları, yerel ve ulusal fotoğraf sanatçıları, foto muhabirleri ile çok sayıda fotoğraf sevdalıları katıldı.

Fotoğraf Sanatçısı Bayhan: Ulusal ve uluslararası anlamda bir birikim sergileniyor

Fotoğraf sanatçısı hemşerimiz Prof. Dr. Mehmet Bayhan yaptığı konuşmada, Malatya Büyükşehir Belediyesinin sadece yerelde değil, ulusal ve uluslararası anlamda çok önemli bir birikimi sergilemek üzere müze oluşturduğunu belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür ettiğini söyledi.

Bayhan, “Bu çalışmalar kamuda öncelikli destek gördüğünde ülkemizin genel sosyal ve kültürel yapısında da önemli oranda gelişme sağlandığını görebiliriz. O gelişme sadece bilimde sanatta değil ekonomiye ve siyasete de yansır” dedi.

Fotoğraf Sanatçısı Demirel: Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz

Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Demirel de Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür ettiğini ifade ederek, “Malatyalı olmaktan gurur duydum. Bu yapılan hizmet sadece Malatya’da değil Türkiye’nin eğitim alanlarında ve dünyada her kese örnek olacak bir müze yapmışsınız. Sizi kutluyorum. Başarılar diliyorum, inanıyorum ki çok daha güzel, daha yakışan hizmetler Malatya’ya yapacaksınız. Bu müzeyi Malatya’ya kazandırdığınız için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Çakır: Sayısal anlamda Türkiye’nin en büyük müzesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise sayısal anlamda Türkiye’nin en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesini Malatya’ya kazandırdıklarını belirterek, “Fotoğraf Makinesi Müzemizin neye tekabül ettiğini sanatçılarımızın yorumları ile daha iyi anlıyoruz. Bu Müzenin hayata geçirilmesinde ve Malatya’mıza kazandırılmasında büyük katkısı olanBaki Tamer Selçuk Beye yürekten teşekkür ediyorum. Bunu Malatya’mıza ve Türkiye’mize kazandırmak istedik. Bu doğrultuda yola çıktık. Gerçekten çok güzel bir müze oluştu ve nitelik ve nicelik olarak baktığımız zaman Türkiye’nin en büyük Müzesini kurmuş oluyoruz.

1900 civarında fotoğraf makinesininve 3500 aksesuarın olması bu müzenin büyüklüğünü ortaya koyuyor” dedi.

Başkan Çakır’ın konuşmasının ardından Fotoğraf Makinesi Müzesinin hayata geçirilmesi noktasında birikimleri ve tecrübesiyle vermiş olduğu destekten dolayı Baki Tamer Selçuk’a bir plaket hediye etti.

Baki Tamer Selçuk da“Uzun yıllardır hayalini kurduğum bu müzenin kurulmasında bana her türlü desteği veren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a teşekkürü bir borç biliyorum. Ayrıca Belediyemizin bütün kademelerinde çalışan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Katılımınızdan dolayı sizlere de teşekkür ediyorum” dedi.

Çalık: Bu müzenin Malatya’da açılması bizim için büyük bir gurur

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, konuşmasında,“Bu güzel müzeyi ilimize kazandıran çok kıymetli Belediye Başkanımıza ve Tamer beye, bütün fotoğraf sanatçılarına teşekkür ediyorum. Malatya’nın kültür ve sanatının gelişmesi için atılan bu önemli adımı takdire şayan buluyorum. 1870’lerden beri var olan fotoğraf makineleri koleksiyonlarının burada Malatya’da açılmış olması bizim için büyük bir gurur” ifadelerini kullandı.

Vali Ali Kaban da fotoğraf Makineleri başta olmak üzere her tür aksesuarın bu kadar bol miktarda Malatya da bir araya getirilmesinin önem arzettiğini belirterek, “Bu önemi değerli sanatçı dostlarımız çok iyi bilirler. Bu alanda yapılan çalışmada çaba sarfeden başta Büyükşehir Belediye Başkanımız ve emeği geçenleri kutluyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Tüfenkci: Bu koleksiyon sadece Malatya için değil Türkiye için önemli.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında,“Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve ekibini kutluyorum. Özellikle Malatya’da neler oluyor, Malatya’da belediyeler ne iş yapıyor, sosyal belediyecilik nerede veya kültürel Belediyecilik nerede? dendiğinde esasında bakıyoruz ki Malatya Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere diğer başkanlarımız kültürel belediyeciliğin her alanında kendilerini ispat ettiler.

Malatya kültürünü ayakta tutmak adına, Malatya’nın kadim kültürünü ortaya çıkarma adına Belediyelerimiz desteklerini esirgemiyor. Biz hükümet olarak her zaman her yerde kültürel anlamda kadim kültürümüzü geliştirme ve bunu yeni nesillere aktarma adına her türlü çabayı, her türlü faaliyeti destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz. Özellikle milletimizin sanatçılara sahip çıkması, onların el emeği göz nurunu değerlendirmek ve sahip çıkmak önemlidir. Bu konuda Malatya’mız kadirşinastır. Baki Tamer Selçuk’a teşekkür ediyorum. Bu koleksiyon sadece Malatya için değil Türkiye için önemli.

Bu hazineyi bütün Türkiye ve dünyanın görmesini istiyoruz. Müzemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, günün anısına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Milletvekili Mustafa Şahin, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a birer plaket takdim etti.

Daha sonra törene katılanlar tarafından Türkiye’nin en büyük Fotoğraf Makinası Müzesinin kurdelesi kesilerek açılışı yapıldı, akabinde de müze gezildi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
 
Etiketler: Malatya’da, Türkiye'nin, en, büyük, fotoğraf, makinası, Müzesi, açıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv