Haber Detayı
29 Temmuz 2017 - Cumartesi 16:37
 
Malatya’da Türkiye’nin ilk entegre çevre projesinin temeli atıldı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: TÜRKİYE’NİN İLK ENTEGRE ÇEVRE PROJESİNİN TEMELİ ATILDI BU PROJE SADECE TÜRKİYE’YE DEĞİL DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip Malatya Entegre Çevre Projesinin temeli düzenlenen tören ile atıldı.
Teknoloji Haberi
Malatya’da Türkiye’nin ilk entegre çevre projesinin temeli atıldı

TÜRKİYE’NİN İLK ENTEGRE ÇEVRE PROJESİNİN TEMELİ ATILDI
BU PROJE SADECE TÜRKİYE’YE DEĞİL DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK
29 Temmuz Cumartesi günü Katı atık depolama sahasında düzenlenen temel atma törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Ali Kaban, AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Müftü Ümit Çimen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.


Temel atma töreni öncesi Çevre Entegre Projesinin yüklenici firmaları Mimsan ve Doğustar adına bir konuşma yapan Mimsan Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan, bu projenin mühendislik adına teknoloji harikası olduğunu belirterek, “Bu proje Türkiye'de bir ilk. Bu proje 2 kere 2'nin 4 değil, 25 olduğunu ispat eden bir projedir. Biz bu projede bir cengâverlik yapmaya talip olduk. Doğu Star firmasına, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Bu proje aslında ticari anlamda çok önemli bir proje değil. Önemli olan kısmı mühendislik ve teknolojik tarafının üstün ve yüksek olması. Ülkemiz adına ilimiz adına bir ilk olan bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Bu projenin faydaları katlanarak artarak devam ediyor. Böylesine önemli ve örnek bir projenin yerli firmalar olarak bizlere verilmesi bizler açısından ayrıca büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.


Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da yaptığı konuşmada; yarınlarımızın daha aydınlık olması için, çocuklarımıza daha yaşanabilir bir şehir bırakmak için çevre yatırımlarına büyük önem verdiklerini belirterek özetle şunları söyledi:


“40 yıldır kullanılan Vahşi depolama katı atık alanımızı rehabilite ederek çöp gazından elektrik enerjisi elde etme projemizi hayata geçirip 10 bin konutun aydınlatma ihtiyacına eşdeğer enerji üretmekteyiz. Rehabilite süreci sonrası aynı yıl ilimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ülkemizin havası en temiz ili ilan edilmiştir.
Malatya Entegre Çevre Projesini hayata geçirmenin süreçlerinde önemli aşamaları geride bırakmış durumdayız. 2017 yılı sonu itibariyle ilimiz genelindeki evsel katı atıklardan, 60.000 konutun aydınlanma ihtiyacına eşdeğer elektrik enerjisi elde etmiş olacağız. Proje kapsamında Düzenli Depolama Alanına kabulü yapılacak atıkların asgariye indirilmesi hedeflenmektedir.


Malatya Entegre Çevre Projesi; İl genelindeki katı atıkların 3'ü enerji tabanlı olmak üzere 4 ayrı prosesten geçirilerek bertarafını sağlarken, atıklardan 3 farklı teknoloji ile elektrik enerjisi üretmeyi hedefleyen ve Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan entegre bir projedir.


Proje kapsamında 4 ilçede (Doğanşehir, Akçadağ, Darende, Pütürge-Doğanyol) kurulacak Aktarma İstasyonları vasıtasıyla katı atık sahasına getirilecek atıklar Ayrıştırma ünitesinden geçirilerek geri dönüşüm sağlanacak akabinde Biyogaz Reaktöründen, Gazifikasyon Tesisinden ve Düzenli Depolama Sahasındaki Deponi gazından elektrik enerjisi elde edilecektir. Ayrıca tesislerin atıl ısıları da proje kapsamında kurulacak olan seranın ısıtmasında değerlendirilecek, proje dahilinde kompost üretimi de yapılacaktır.


Katı Atık Vahşi Depolama Sahamızda halihazırda elde edilen saatte 2,2 MW elektrik enerjisinin yanı sıra Malatya Entegre Çevre Projesi kapsamında hedeflenen saatte yaklaşık 10 MW (4 MWe Gazifikasyon, 1,7 MWe Biyogaz Reaktör, 4 MWe LFG) elektrik enerjisi ile birlikte toplamda saatte 12 MW elektrik enerjisiyle 60.000 hane, 310.000 nüfusun aydınlatma ihtiyacına eşdeğer enerji üretilecektir. Bu proje ile etkinlikle beraber verimlilik de baz alınarak aynı atık miktarından emsallerimizin 10 katı elektrik enerjisi üretirken depolanacak atık miktarının da % 70'i azaltılmış olacaktır.


Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak çevre yönetimi faaliyetleri kapsamında tüm tarafların konuyu işbirliği ile ele almasını sağlamak, çevre şuur ve hassasiyetini geliştirmek ve geleceğe ışık tutmak adına çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
Devam eden bu çalışmalarımız ulusal ve uluslararası düzeyde ilgi uyandırmış, TBB gibi ulusal; UCLG-MEWA gibi uluslararası yerel yönetim teşkilatlarının çevre yönetimi ile ilgili programlarının ilimizde Belediyemizin ev sahipliğinde yapılmasına, bu programlar sonucu çevre yönetimi ile ilgili bağlayıcı kararlar alınmasına katkı sağlamıştır.


Bu projenin karar, hazırlama, projelendirme ve çalışma aşamalarında teknik ekibimizle defaatle toplantılar yaparak mevcut tecrübelerden azami seviyede istifade ederek çalışmalarımızı tamamladık bu çalışmaların sonucu olarak şu an huzurunuzdayız. Projemizin ülkemiz ve ilimiz için bir çok hayra vesile olacağını düşünerek böyle bir günde bizleri yalnız bırakmayıp bu sevinci bizimle paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum.”
AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, sadece Malatya için değil, Türkiye için çok önemli bir projenin temelini attıklarını belirterek, “Yenilik, inovasyon cesaret ister. Büyükşehir Belediye Başkanımızın tesis ile ilgili olarak bize göndermiş olduğu videoyu izledim. 4 aşamalı bir proje.

Çevre dostu Malatya'yı inşa etmek için yerel yönetimlerimiz canla başla çalışıyorlar. Çöplerin toplanmasını yapıyorlar, temizliğini sağlıyorlar. Toplanan çöplerin atık hale getirilmesi ve çevreye zarar vermemesi gerekir. Katı atık bertaraf tesisi yapıldı. Bunun gazlaştırılması sonrası da enerjiye dönüştürülmesi ve çevreye faydalı bir hale getirilmesi çok önemli bir çalışma. Bu projeyle tam 60 bin konutun aydınlatma ihtiyacını karşılayacak enerji çöpten üretiliyor. 300 bin nüfusun aydınlatma ihtiyacı bu yapılan yatırım sağlayacak. Yaklaşık 60 trilyonluk bir yatırım. Ama sonrasında Malatya'ya ve ülkemize sunduğu katkıya baktığımızda bu proje kıymete değer diyorum. Çevrenin temizliği için her şeye değer.

Özelikle yenilenebilir enerji için bir çığır olduğunu düşünüyorum. Çöpten enerji üreteceğiz. Enerji Bakanımız, temel atma törenine katılamadıklarını ancak açılışta mutlaka olacaklarını söylediler. Bu bertaraf değil, enerjinin kazanılmasına da vesile olacak. Doğal kaynaklarımıza zarar verilmemesi, en büyük hedeflerimizden biri. Bu proje Türkiye için bir ilk ve Türkiye'nin önünü açan bir proje olduğunu düşünüyorum. Bu proje için başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Malatya'mızın yürekli iş adamlarını yürekten kutluyorum” dedi.
Vali Ali Kaban’da konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı özellikle tebrik ettiğini belirterek, Türkiye’nin önünü açacak ve ilk olma özelliği taşıyan devasa bir projeyi çok iyi bir anlaşmayla hayata geçirdikleri için her türlü takdiri hak ettiklerini söyledi.


Vali Kaban, “Çöp gibi çevre zarar veren, geleceğimize büyük zararlar veren atıklarla ilgili böyle bir tesis kurmak gerçekten de çok hayırlı bir iş. Günümüz ve gelecek nesil için yaptığı bu iş için hele de bu projeyi hayata geçirmek için çok iyi de mali bir anlaşma yaptığı için tebrik ediyorum. Böyle bir konuda kendileri ile bir pazarlığa oturursam çok dikkatli olacağım. Çünkü ben böyle bir anlaşma görmedim. Yani hiç para harcamadan, yatırım hizmete girdiğinde cirodan yüzde 17 alacaksınız, 15 yıl sonra da tesisi komple devralacaksınız, böyle bir anlaşma hiç görmedim, gerçekten büyük bir başarı. Değerli arkadaşlarım bana bir açıklama yaptılar. Dedim ki böyle bir şey yok, bu nasıl bir iş. Hakikaten başarılı olmaları için elimizden gelen desteği vermemiz gerekiyor, çünkü yerli bir teknoloji. Yerli teknoloji çok büyük önem taşıyor. 12 megavatlık bir üretim olacak, çok büyük bir rakam. 4 aşamalı bir çalışma yapılacak. Burada ayrıştırma,


gazifikasyon, yakma ve çürütme ile enerji elde etme sistemi var. Bu projenin hayata geçmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu çalışmalarda büyük gayretleri olan herkesi kutluyorum” dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında böylesine önemli bir projenin temel atma töreninde bulunduğu için çok mutlu olduğunu belirterek, özetle şunları söyledi:
“Bugün Türkiye'miz için, ülkemiz için çok önemli bir projenin temel atma törenindeyiz. Bu projenin Malatya'da gerçekleştirilmesinden dolayı ayrıca gurur duyuyorum. Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bizim enerjiye ihtiyacımız var. Son 15 yılda her alanda Türkiye'yi 3 kat büyütürken, enerjideki açığımızı giderme adına, atmış olduğumuz adımlar, vermiş olduğumuz teşvikler esasen enerji açığımızı azaltırken, bu enerjinin de yerli ve milli olması noktasında önemli işlere imza attık. İnşallah yeni enerji politikamızla birlikte özellikle enerji açığımızı giderdiğimiz gibi, yenilenebilir enerjiden, güneş enerjisinden, rüzgâr enerjisinden faydalanabiliriz. Güneş enerjisi noktasında yapmış olduğumuz Karapınar ihalesine baktığımızda esasen şunu görüyoruz; Türkiye'ye güvenenler, Türkiye'ye güvenip yatırım yapanları Türkiye hiçbir zaman mahcup etmedi.


Biz yabancı yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Biz kendi yerli üretimimize, milli üreticilerimizin de önünü açarak, onların yapacağı yatırımları destekliyoruz. Son çıkan Üretim Reformu Yasası ile birlikte özellikle organize sanayi bölgesinde üretim yapan sanayicilerimizin üzerindeki yükleri kaldırdık. TRT paylarını kaldırdık, emlak vergilerini kaldırdık. OSB yönetimlerinde sanayicilerin aktif şekilde yer almaları için geniş yetkilerle donattık. Üretim yapanlara artık bu anlamda bir mazereti olmasın. Bir yılda biz sanayicilerimiz üzerindeki 1 milyar TL’lik yükü kaldırdık. Biz üretim yapanın üretenin yanında olmalıyız.
Bu proje sadece Türkiye'deki belediyelere değil, dünyaya da örnek olacak. Bununla ilgili bir her türlü teşviki de alırız. Bugün temelini attığımız bu proje, aynı zamanda teknik açıdan da en lüks projelerden biri. Verimlilik açısından, çevreye duyarlılık açısından mükemmel bir proje. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”
Protokol konuşmalarının ardından Malatya Entegre Çevre Projesinin temeli, İl Müftüsü Ümit Çimen’in yaptığı dua ile törene katılanlar tarafından birlikte atıldı.

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HİZMET AĞI VE KALİTESİ BAKIMINDAN ÖNE ÇIKIYOR…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Malatya Entegre Çevre Projesi Temel Atma Töreninin ardından beraberinde Vali Ali Kaban, AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ve kalabalık bir heyet ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı makamında ziyaret etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin Malatya Entegre Çevre Projesi temel atma törenine teşriflerinden ve Belediyeyi ziyaretlerinden büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır,Belediye yatırım ve hizmetleri ile ilgili kendilerine kısa bir brifing verdi.

Başkan Çakır, “Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Entegre Çevre Projesi bizim için gerçekten de çok önemli bir proje. Bu proje ile bir yandan katı atıkların düzenli bir şekilde depolanması sağlanacak, çevreye zararları en son teknolojiler kullanılarak en saza indirilecek bir yandan da bu atıklardan enerji üreterek Belediyemize bir gelir kazandırmış olacağız.

Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji alanında çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda çöpten 2.4 megavat elektrik üretiyoruz. Ayrıca 3 ve 10 megavatlık güneş enerjisinden elektrik üretimi ile ilgili ruhsatlar alındı ve 3 megavat elektrik üretimi için sahada çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca mevcut içmesuyu şebeke hattımız üzerinde de HES kurarak elektrik üretim projesini de hayata geçireceğiz.

Sayın Bakanım, Büyükşehir belediyesi olarak alternatif içmesuyu kaynakları konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Öte yandan ilçelerimizde içmesuyu ve kanalizasyon alt yapı çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. 300 milyon lira değerinde alt yapı yatırımlarımız sürüyor. Merkezde de DMA çalışmalarımızı farklı bölgelerde yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

Alt yapı çalışmalarını tamamladığımız bölgelerde de hemen üst yapı çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki günlerde de Doğu Kollektörümüzün temelini atacağız. Yaklaşık 25 milyon lira tutarında bir yatırım olacak. İhalesi sonuçlandı ve yer teslimi yapıldı.

Sürdürmekte olduğumuz alt yapı çalışmaları sonucunda bu yıl içmesuyumuzun debisi geçen yıla oranla az olmasına rağmen herhangi bir sorun yaşanmadı. Bunun dışında alternatif çalışmalarımız da devam ediyor.

İçmesuyu alanında Malatya’nın 2071 yılını kadar su planlamasını yaptık ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık da ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, çok önemli bir yatırımın temelini attıklarını belirterek, “Malatya yatırımlar açısından çok önemli hizmetler aldı. Hükümetimizin 15 yıldır uyguladığı politikalar çerçevesinde Malatya'mız da 16.1 milyarlık hizmet gerçekleştirildi.  Sayın Cumhurbaşkanımızın 1994 yılında İstanbul Belediyesinde göstermiş olduğu başarı AK Partinin Türkiye genelinde millet tarafından sahiplenilmesine vesile olmuştur. Oradaki yerel yönetimdeki başarı, bugün illerimizde yerel yönetimlerdeki başarıları beraberinde getirdi. Ben bugün bu yatırımlar için Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. İçmesuyu, kanalizasyon gibi altyapı ve üst yapı yatırımlarında Büyükşehir Belediyemiz çok hummalı bir çalışma yürütüyor. Bugün temelini attığımız, çöpün enerjiye dönüştüğü ve çevre dostu bir Malatya’nın fotoğrafını ortaya koydu. Diğer ilçe belediye başkanlarımızla birlikte uyumlu ve ahenkli bir şekilde çalışıyoruz. Güçlü bir Malatya fotoğrafımız var.

Vali Ali Kaban da ziyaret sırasındagün içerisinde çok güzel açılış ve temel atma törenlerinde biraraya geldiklerini belirterek, kendilerini yalnız bırakmadıkları için Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye teşekkür ederek, “Sayın Bakanımız bu açılışlar sırasında bizi yalnız bırakmadılar. Malatya için büyük bir değer olan, kayısının ihracat sezonunun açılışı çok güzel oldu. Gerek milli sporlarımızla ilgili bugünkü açışı gerekse Belediyemizin başlattığı ve sürmekte olan Çevre Entegre Tesisi temel atma töreni gerçekten önemliydi. Çöple ilgili çalışmalarından ve başarılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkürlerimizi borç biliyoruz. Hem Malatya'da yaşayan bir birey olarak,  hem de bir insan olarak” şeklinde konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Yasası Meclisten geçtikten sonra Malatya gibi büyükşehir statüsüne kavuşan iller arasında baktığımızda hizmet ağı ve hizmet kalitesi bakımından Malatya Büyükşehir Belediyesinin öne çıktığını görüyoruz. Bunu şehre gelen insanlardan, yabancılardan veya devlet büyüklerinden de bu noktadaki yaklaşımını çok rahat hissedebiliyoruz. Bu hizmetlerin yoğun bir şekilde kırsalı içine alıp ve kırsalı şehirle bütünleştirecek, yakınlaştıracak şekilde yapılması, bir yandan bu rutin hizmetlerin başarı ile yapılmasını sağlayacak, diğer yandan şehre katma değer kazandıracak. İşte bugün temelini attığımız Çevre Entegre Tesisi gibi.  Ayrıca ilçelerimize yapılan kültür evleri, modern parklar ile beraber o ilçelerin hareketlenmesi sağlanacak. Büyükşehir Belediyemizin önderliği ile bir bütün halinde bu konuya önem vermeleri, şehrin daha da gelişmesi noktasında önemli adımlar.

Malatya ile beraber Adıyaman, Elazığ, Tunceli, Bingöl ile 23 ile yapılacak yatırımlar ile beraber, bu yatırımlar ile Malatya'nın farklı bir şekilde öne çıktığını göreceğiz. Çünkü Malatya doğal cazibe merkezi olmasının yanı sıra yatırım ikliminin çeşitlendiğini bir il. Malatya bir huzur şehri. Malatya yakında yatırım şehri olacak. Emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanım başta olmak üzere bütün belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Çöpünden tutunda yoluna kadar, içme suyundan tutunda sulama suyuna kadar sosyal belediyecilik anlamda adımlarını atıyorlar. Bütün milletimizi kucaklayarak şehri büyütüyorlar. Biz de bu süreçte karşılaştıkları engelleri kaldırma noktasında elimizden gelen desteği veriyoruz” dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, Türkiye’nin, ilk, entegre, çevre, projesinin, temeli, atıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı lalik.net escort istanbul porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort