Haber Detayı
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 03:09
 
Malatya'da Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu yapıldı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Malatya İl Sağlık Müdürlüğü ve İnönü Üniversitesi işbirliğiyle ‘Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu’ yapıldı.
Sağlık Haberi
Malatya'da Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu yapıldı

Malatya'da Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma;

Sempozyumu yapıldı...
Sempozyuma yoğun katılım oldu. Sempozyumda objektiflere yansıyan görüntüler de dikkatlerden kaçmadı.

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, Recep Bentli ve Ahmet Kızılay dahil, ayakta duran insanlar
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde  Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumun açılışında ilk olarak Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği (EVSAD) Malatya Şube Başkanı Öğretim Görevlisi Neşe Karakaş, Türkiye’nin yaşlı nüfus artışının en fazla olduğu ülkelerden biri olduğunu aktardı.
EVDE BAKIM HİZMETİ…
Karakaş, Malatya’da 2010 yılında evde sağlık hizmetinin başladığını ve  başarılı bir şekilde sürdüğünü ifade etti.
DOÇ.DR. BENTLİ “2019 YILI YAŞLILAR YILI”…

Görüntünün olası içeriği: Recep Bentli, oturuyor ve takım elbise
Sağlık Bakanlığı tarafından 2019 yılının ‘Yaşlılar yılı’ olarak ilan edildiğini dile söyleyen Malatya Sağlık İl Müdürü Doç.Dr. Recep Bentli, “Malatya’da yaşlılara yönelik olarak sürdürülen evde bakım hizmetlerinin başarı ve özveri ile aksatılmadan devam ettirilmektedir”dedi.
Malatya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr Recep Bentli’de Türkiye’de kalp ve damar hastalıklarının ilk sıralarda geldiğini, kadınlarda astım ve diyabet hastalıklarının daha fazla görüldüğünü sözlerine ekledi.
YAŞLILIK ALANINDA HİZMET…
Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut ise yaşlılık alanında sunulan sosyal hizmetlerin tamamına yakınının il müdürlükleri vasıtasıyla sağlandığını söyledi.
GENEL MÜDÜR KOÇ”YATAKLI HASTANIZ VAR”…
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, evde sağlık hizmetleri kapsamındaki diş tedavi hizmetlerinin dünyadaki diğer ülkelerde Türkiye'de olduğu gibi yaygın olmadığını dile getirdi ve şunları söyledi:"Yatalak hastanız var, dişi ağrıyor, dişiyle ilgili bir sorunu var. Hastaneye nasıl götüreceksin? Götürsen bir sürü sorunu var. Tedavi eve geliyor. Devletimiz bunu veriyor ve Bakanlığımız bunu finanse ediyor.
HUZUREVİ YAŞI 60’DAN 65’E…
Huzur evinde 60 yaşın üstünde aktif yaşlılar kalıyor . Bunu 65'e çıkaracağız. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanımızın talimatlarıyla 65'e çıkarmak için çalışıyoruz. Bir de ne var tam bağımlı dediğimiz hasta grubumuz var. Bunlar için de yaşlı bakım rehabilitasyon merkezlerimiz var. Bunun şu anda 6 bine yakın yatak kapasitesi var. Gündüz bakım modellerimiz var, bunlar da çok

TÜRKİYE’DE SON 15 YILDA…

Görüntünün olası içeriği: 22 kişi, Ramazan Soylu ve Recep Bentli dahil, oturan insanlar
önemli. Bu engelli ve yaşlılarımızın gündüz gelip, akşam evine gittiği bir modeldir.
20, 30 yıl sonrasını düşündüğümüz zaman dünyada hakim olan kıtanın Afrika olduğunu söylemek lazım. Bugün dünyada bazı ülkeler yaşlısına bakacak gencini bile bulamıyor. Yaşlanma doğal bir süreç. Fakat ülkenin demografik değişimi sağlayan iki unsur var. Birisi doğurganlık hızımız. Ülkemizde doğurganlık hızı yıllar içeresinde ciddi manada düşmüştür. Nüfus kendisini yenileyemiyor. İkincisi sosyal refah Türkiye son on beş yılda gelişmişlikle ifade edeceğimiz sosyal devlet anlayışının birçok unsuruna baktığımızda yaşam süresinin uzamasını sonuçlandıran bir dönüşüm sağladı. Genç nüfusumuzla övünüyoruz. Fakat genç nüfusun varlığı aynı zamanda bir tehlikedir. Eğer siz doğurganlık hızınızı artırmazsanız, yani nüfusu yenilemezseniz 20, 30 sene sonra genç nüfus hızla yaşlanır. Genç nüfusa sahip ülkeleri bekleyen en büyük tehlike hızlı yaşlanmadır” 
REKTÖR PROF.DR. KIZILAY”HASTALAR BAKIMA İHTİYAÇ DUYUYOR”…


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay konuşmasında üniversite olarak sağlıklı yaşlanma konusuna önem verdiklerini vurgulayıp şunları söyledi“Hastalar bakıma ihtiyaç duyuyor. Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğünü bu konuda dünyaya örnek hizmetleri var. Ama hala en ağır hasta grubuna tam sahip çıkamıyoruz. İyi bakım veremiyoruz. Çözüm bulmak için bir yıldı üzerinde çalıştığımız projemiz var. Yaşlı bakım hizmetlerinde en ağır hasta olup, ömrünü böyle devam ettirecek hasta grubuna üniversite olarak sahip çıkmak istiyoruz” 
BAŞKAN GÜRKAN “YAŞLILARA EVLERİNDE BAKILMASINI ÖNEMSİYORUZ”…
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan konuşmasında yaşlılara gereken özenin verilmesini söyledi.


Başkan Gürkan daha sonra şunları ifade etti “Yaşlılarımız kendi evlerinde, kendi çocuklarının yanında kendi sevdikleri ortamda bakılmalarını önemsiyoruz. Sağlık hizmetlerinde tedarik edici bazı kurum ve kuruluşlar varken, diğer taraftan sağlık müdürlüğü de hastalığı önleyici, yani hastalanmaması gereken birim. Yaşlılar için aynı hadise geçerli diye düşünüyorum. Belediye başkanı olarak evlatlara yaşlılarına bakma sorumluluğunu hatırlatma gibi bir sorumluluğumuz var ve bunu yapıyoruz" 
VALİ BARUŞ “SAĞLIKLI TOPLUM”…
Sempozyumda son olarak Malatya Valisi Aydın Baruş konuştu. Vali Aydın Baruş şunları söyledi:
"Her doğan fert büyür, yaşlanır mukadderattır, ilahi kudretin bize çizmiş olduğu kaderdir. Dolayısıyla bu süreçlerden geçmemiz hepimiz için kaderdir ve bu kaderi hep birlikte yaşayacağız. Önemli olan bu kaderi mutluluk içerisinde devam ettirebilmek. Toplum ve millet olarak birbirimize dayanışma içerisinde toplumsal mutluluğumuza katkıda bulunmak diye düşünüyorum. Sağlıklı toplumların bir araya geldiği toplumlar mutlu toplumalar olabiliyor. Dolaysıyla biz benden sağlığını koruyan hizmetlere ve beden sağlığının devam ettirilmesiyle ilgili hizmetlere bakarken diğer tarafı ihmal etmememiz gerekiyor. Sempozyumda konuların detaylı ele alınacağını düşünüyorum" 

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Recep Bentli dahil
Türkiye’de Yaşlılara Yönelik Politikalar ve Yaşlı Bakım Hizmetlerinde Güncel Konular, Yaşlanan İnsan ve Toplum, Japonya’da Gerontoteknoloji Güncel Bilgileri, Alzheimer: Çaresiz, Değilsiniz, Yaşlılık Döneminde Rajio Taiso Egzersizleri, Yaşlılıkta Ruh Sağlığı, Yaşlılarda Sarkopeni, Malatya’da Yaşlılara Yönelik Sosyal Hizmetler, Yerel Yönetimlerde Yaşlılara Yönelik İyi Hizmet Uygulamaları Vefa Konağı, Yaşlılık ve Maneviyat konuları sempozyumda bir bir ele alındı.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya'da, Uluslararası, Sağlıklı, Yaşlanma, Sempozyumu, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı