Malatya’da yükselen ses; Okulumuz makama ve ranta kurban gitmesin
Haber
06 Şubat 2020 - Perşembe 19:58
 
Malatya’da yükselen ses; Okulumuz makama ve ranta kurban gitmesin
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’nın en gözde eğitim kurumlarından birisi olan kentin simgesi Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin makama çevrileceği iddiaları gündemin ilk sırasında yer aldı.
Gündem Haberi
Malatya’da yükselen ses; Okulumuz makama ve ranta kurban gitmesin

Malatya’da yükselen ses;

Haberin Fotoğrafları: Kayhan İnceoğlu

Okulumuz makama ve ranta kurban gitmesin...


Malatya’da 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası devam eden hasar tespit çalışmaları kapsamında 29 okulun zarar gördüğü ve yıkılacağının açıklanması Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  ile ilgili  iddialar da gündeme taşındı.


Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yerine Battalgazi Milli Eğitim Müdürlüğünün taşınacağı iddiaları velilerin ve kentte yaşayanlarında tepkisi ile karşılaştı. Malatya’da yükselen ses ise “Kayısı diyarı Malatya’nın simgesi eğitim kurumumuz eğitim ve öğretim kurumu olarak kalması. Malatya’nın simgesi okulumuz makama çevrilirse buna şiddetle karşı çıkar demokratik yollarda bu duruma dur deriz”dediler.
Malatya merkezinde yer alan en sağlam binalarından biri olan Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Malatya Kız Meslek Lisesi)‘nin de yıkılacak okullar listesine alınmış olması, kentsel rant odaklarının, bu tarihi binayı rant amaçlı olarak yıktırmak yolunda uzun süredir yürüttüğü çalışmanın parçası olabileceği iddiaları dilden dile dolaşmaya başladı bile.


Malatya’da 1940’lı yılların başında inşa edilen, 1945- 1946 yılında ilkokul, 1946-47 ders yılında da Kız Enstitüsü’ne dönüştürülerek eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürüten Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yerine Battalgazi ilçe Müdürlüğünün taşınacağı haberi kentte yankılandı.
Malatyalılar şu anda gündem Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin eğitim ve öğretime devam etmesi ve Birilerine makam olarak sunulmaması.

VELİLER NE DEDİ?

Veliler bakın ne dedi? "Okulda eğitim göreb öğrencilerimizin başka okullara gitmesine gerek yok. Ana binada 2'li eğitimle de 2. yarı tamamlanır"


MALATYA VALİLİĞİ BUGÜN AÇIKLAMA YAPTI…
İşte o açıklama…:”Elazığ İli Sivrice merkezli meydana gelen 6.8 Şiddetindeki ilimizin de etkilendiği deprem nedeniyle İlimiz Battalgazi ilçesinde bulunan Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ek binasında (Betonarme sonradan ilave) yapılan analizler neticesinde yıkım kararı alınmış olup Anıtlar Kurulunun gözetiminde (Tescilli ana binaya)zarar verilmeyecek şekilde ek binanın yıkılması süreci başlatılmıştır. Yıkım işlemi tamamlanıp ana binanın onarım işlemleri yapıldıktan sonra egitim-öğretim hizmetlerinde kullanılmaya devam edilecektir.
Bu süreçte Yeşilyurt İMKB Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine taşınacağı duyurulan Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Battalgazi ilçesi Uçbağlar Mahallesinde bulunan 24 derslikli Selçuklu Ortaokulu binasında (yeni yapılan binada) eğitim-öğretime devam edecektir.
Kamuoyuna duyurulur.”

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’da, yükselen, ses;, Okulumuz, makama, ve, ranta, kurban, gitmesin,
Yorumlar
Haber Yazılımı