Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 20:54
 
Malatya’dan da Kadın Cinayetine tepki! Yüreğimiz bu haberi okumayı kaldıramadı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Barosu Kadın ve İnsan Hakları Komisyon Başkanı Av. Memba Kuşcu Oto, düzenlediği basın açıklamasında kadın cinayetlerine sert tepki verdi.
Gündem Haberi
Malatya’dan da Kadın Cinayetine tepki! Yüreğimiz bu haberi okumayı kaldıramadı

Malatya’dan da Kadın Cinayetine tepki!

Yüreğimiz bu haberi okumayı kaldıramadı...
Kırıkkale’de 38 yaşındaki Emine Bulut eski eşi Fedai Baran tarafından çocuğunun gözü önünde boğazının kesilerek öldürülmesi Türkiye’de gündeme oturdu. 


Bugün basın açıklaması yapan Malatya Barosu Kadın ve İnsan Hakları Komisyon Başkanı Av. Memba Kuşcu Oto”Kırıkkale'de 38 yaşındaki Emine BULUT eski eşi Fedai Baran tarafından çocuklarının gözü önünde vahşice boğazından defalarca bıçaklanarak katledildi ve yüreğimiz bu haberi okumayı kaldıramazken bu kez Konya’dan bir acı haber daha… Konya’da, 3 çocuk annesi Tuba Erkol (37), 4 gün önce hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı eşi Bekir ERKOL tarafından 20 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Onların tek suçu kadın olmaktı, tek suçu insanca yaşamak istemeleriydi. “dedi.
Malatya Barosu Kadın ve İnsan Hakları Komisyon Başkanı Av. Memba Kuşcu Oto basın açıklamasında şunları söyledi:

undefined
“Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır defalarca dile getirdik. Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizlik ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alınması gerektiğini belirttik. Ancak önümüze çıkan acı gerçek sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliği ve bu konuda bir arpa boyu yol alamamış olduğumuzu gösteriyor.
Aile içinde kadın ve erkeğe biçilmiş kalıplarla ve kadını birey olarak görmeyen anlayışla yetişen çocuklar, yaşamı boyunca şiddet uygulamaya eğilimli olmaktadırlar. Bu kısır döngüyü durdurmak için şiddetle mücadelede kararlı bir devlet politikasına ihtiyaç vardır.
Kadın cinayetlerindeki ve kadına yönelik şiddetteki korkunç artış; bir kişinin annesinin bile diz kapağından dahi tahrik olabileceğini utanmadan söyleyen; hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu ileri süren; 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyetin; kadın üzerinden yürütülen yanlış politikaların sonucudur. Bu olaylar azımsanamaz, küçümsenemez, münferit kabul edilemez.
Kadın önce insandır; Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın sona erdirilmesi için; Devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını, Aile içi şiddeti ve genel olarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için kampanyalar düzenlenmesini, ana-baba eğitim programları başlatılmasını, Evde, sokakta, işyerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınmasını, Öldürülen ya da şiddet uğrayan kadınların; giydikleri elbiselerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine bir saat geç gelmeleri, cep telefonuyla sıkça konuşması gibi nedenler tahrik sayılarak büyük ceza indirimleri uygulanmasından vazgeçilmesini, Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz.

undefined
Sizin ve sizin gibi pek çok kadının hayatta kalmasını sağlayamadığımız, hak ettiğiniz gibi özgür ve güven içinde yaşatamadığımız için özür dileriz EMİNE BULUT ve TUBA ERKOL... En azından yargılama sürecinde davaya müdahil olup, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız. Başka EMİNE BULUT’lar, TUBA ERKOL’lar güvende yaşasın ve canından olmasın diye mücadelemiz, kadın cinayetleri ve şiddet son bulana kadar devam edecektir. Biz susmayacağız söz veriyoruz.
Anne gitti ve evler döndü yazlık otellere, Anne gitti ve sular buruştu testilerde, Artık çamaşırlar yıkansa da hep kirlidir. Herkes salonda toplansa da kimse evde değildir.”

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’dan, da, Kadın, Cinayetine, tepki!, Yüreğimiz, bu, haberi, okumayı, kaldıramadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı