Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 17:57
 
Malatya’dan Sümer MTAL İlk Kurşun Dörtyol Etwinning Projesine Seçildi
Ali Aras Aladağ…:Elif Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Yeşilyurt Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yıl pek çok etwinning projesine imza atıyor. İlk Kurşun Dörtyol projesi için 81 ilden 81 okul seçiliyor. Malatya’dan proje için seçilen okul Sümer MTAL oldu.
Kültür Haberi
Malatya’dan Sümer MTAL İlk Kurşun Dörtyol Etwinning Projesine Seçildi

Malatya’dan Sümer MTAL İlk Kurşun Dörtyol Etwinning Projesine Seçildi
Son yıllarda yapılan araştırmalarda, Milli Mücadele'de düşmana karşı sıkılan ''İlk Kurşun'un, Dörtyol'da 19 Aralık 1918'de Mehmet Çavuş (Mehmet KARA) tarafından atıldığı Genelkurmay arşivlerinin incelenmesinden ortaya çıkmıştır.
Hatay Dörtyol İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde başlatılan projeye ülke genelinden okullar seçildi. Malatya’dan seçilen okul ise Sümer MTAL oldu.
Projenin amacı ortaya çıkan bu durumu ve bir yerel halk kahramanını 81 il 81 okulda duyurmaktır. Öncelikli olarak projede İlk kurşunun atılışının 99. Yılında, TRT işbirliği ile Dörtyol Belediyesi tarafından hazırlatılan belgesel izletildi. Anadolu’yu temsilen 7 bölgede 3’er il bir tanıtım VTR’si çekti.


Sümer MTAL öğretmen ve öğrencileri Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan Malatya Kültür Evi’nde VTR çekimlerini gerçekleştirdiler. Çekim için yöresel kıyafetler giyen öğrenciler finalde Türk bayrağını açtılar.

Tarih bilincini aşılayan böylesine bir projeye okul olarak seçildiklerinden dolayı gurur duyduklarını ifade ettiler.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’dan, Sümer, MTAL, İlk, Kurşun, Dörtyol, Etwinning, Projesine, Seçildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı