Malatya Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulamasında çalışmalar tam hız
Haber
27 Mart 2018 - Salı 15:00
 
Malatya Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulamasında çalışmalar tam hız
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da inşa edilen Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor.
Teknoloji Haberi
Malatya Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulamasında çalışmalar tam hız

Malatya Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulamasında çalışmalar tam hız
 Projenin tamamlanması ile tesiste depolanacak su ile 9.130 dekar zirai arazi suya kavuşacak.
Yüzde 80 Fiziki Gerçekleşme Sağlandı


Temelden yüksekliği 41 metre olan Doğanşehir Erkenek Barajı Doğanşehir İlçesi, Kara Deresi üzerinde inşa ediliyor. Yörede 9.130 dekar zirai araziyi suya kavuşturacak tesiste fiziki gerçekleşme yüzde 80’e ulaştı.
Proje kapsamında baraj inşaatında dipsavak, dolusavak, ulaşım yolları ve gövde dolgu imalatları tamamlandı. Ayrıca sulama imalatı olarak 50 bin metre boru döşenmiş olup, üst havza kapsamında  
da 6 adet tersip bendi tamamlandı. Ön yüzü membran kaplı kaya dolgu barajda gölalanı rezervuar kazısı ve membran kaplama imalatları ise halihazırda devam ediyor.
Toplam yatırım bedeli 47 milyon TL olan Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması’nın bu yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.


Yılda 6 Milyon 884 Bin TL Net Gelir Artışı
Doğanşehir Erkenek Barajı ve Sulaması ile Malatya’nın münbit topraklarının suya doyacağını ve topraklara bereket katılacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:
“Projenin tamamlanması ile bölgede yaşanan işsizlik probleminin çözümüne, bölgelerarası farklılıkların giderilmesine ve köyden kente göçün azalmasına katkı sağlanacak.

Proje ile milli ekonomiye yılda 6 milyon 884 bin TL net gelir artışı ile 1.826 kişilik ek istihdam sağlanacak. Doğanşehir Erkenek Barajı, bölge arazilerinin verimini artırmakla kalmayıp yöre halkının gelirine ve istihdamın gelişimine de çok önemli katkılar sağlayacak.”

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Doğanşehir, Erkenek, Barajı, ve, Sulamasında, çalışmalar, tam, hız,
Yorumlar
Haber Yazılımı