Haber Detayı
22 Mart 2018 - Perşembe 16:43
 
Malatya ekonomisinin can damarı Şire Pazarının artık polis noktası var
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Yeni Şire Pazarı’nın artık polis noktası var. Yeni Şire Pazarında Valilik ve Emniyetin girişimleriyle yapılan Polis noktasının açılışı gerçekleşti.
Gündem Haberi
Malatya ekonomisinin can damarı Şire Pazarının artık polis noktası var

Malatya Şire Pazarının artık polis noktası var
Açılışa Vali Ali Kaban, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Emniyet Teşkilatı, Site Yönetimi ve esnaf katıldı.


Şire Pazarında emniyet tarafından alınan önlemlerden sonra asayiş olaylarında azalma yaşandığını dile getiren İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal etkin ve önleyici hizmetler yaptıklarını vurgulayarak şöyle konuştu, “Basında malum olduğu üzere Şire Pazarında meydana gelen bir takım olaylar ve şikâyetler doğrultusunda ve burada almış olduğumuz tedbirler dolayısıyla burada daha önce bulunan personelimize yer noktasında Başkanımızla bir irtibat kurduk, Valiliğin kontrolünde kalıcı tedbirler kurgulamıştık.

Uygulamanın neticesinde burayı nokta haline getirmiş olduk. Buraya yoğun bir şekilde tedbirler aldıktan sonra resmi olarak da asayiş olaylarında azalmanın olduğunu, hatta yakalamalarımızda artış olduğunu gördük. Nitekim 2015 yılında 7 olay meydana gelmiş, 10 olaydan 7 tanesi kasten yaralama yönelik olarak meydana geldi. 4 olaydan 2 darp diğer ikisi bıçak ve silahla yaralama. 2016 yılında bu olaylarda azalmanın olduğunu gördük, gerekli önlemlerden sonra 6’ya düştüğünü ve 2017’da yine devam eden tedbirlerle beraber daha önce 1 tane tabanca vardı, şuan 5 tabancalı önlemimiz var.

Etkin hizmetlerde önlemler aldık, önleyici hizmetlerimizde var. Bundan sonraki süreçte site yönetimi ve Borsa Başkanlığı bir takım tedbirler alacak fakat bizler de genel kolluk olarak üzerimize düşeni arkadaşlarımızla birlikte sürdüreceğiz” dedi.
Vali Kaban, asayiş olaylarının ve şikâyetlerin sıkça yaşandığı Yeni Şire Pazarında polis noktasının kurulmasının çok önemli olduğunun altını çizerek, “Bu noktada geri duracak bir durumumuz olamaz, zira unutmayalım Malatya’nın şuanda en büyük varlığı kayısıdır” dedi.


Şire Pazarında kurulan polis noktasının güvenlik açısından önemli olduğunu belirten Vali Ali Kaban, Kayısının Malatya’nın en büyük değeri olduğunu hatırlatarak, “Kıymetli başkanımız bu mekânı sağladılar, esnafımız bu konuda öncü oldular, emniyetimiz ise bir çabayla belli bir noktaya getirdiler. Ben göreve başlarken havalar sıcaktı ve kayısının harareti de yüksekti malum sebeplerden dolayı.

O dönem buradaki güvenlikle alakalı bana geldiklerinde özel güvenlik tutulması lazım, ben de dedim ki tutabiliyor musunuz, dediniz ki tutamıyoruz. O zaman dedim ki Müdür Bey oraya hemen çok acil arkadaşlarımızı sevk edelim. Ondan sonra baktık ki, bu sevk ettiğimiz arkadaşlarımız yeterli olmayacak, sivil arkadaşlarla destek verdik. Bir hadisenin tam ortasında arkadaşlarımız devreye girdi, Allah korusun o gün birçok can kaybı olacaktı. Ondan sonra acaba burada bir karakol açabilir miyiz diye düşündük ama karakol açmanın şartları çok ağır olduğu için biz de bir polis noktasını ki zaten karakol hükmünde arkadaşlarımız burada olacaklar ve üstünde duracaklar ve buradaki güvenliği bir şekilde sağlayacağız.

Bu noktada geri duracak bir durumumuz olamaz, zira unutmayalım Malatya’nın en büyük şuanda varlığı kayısıdır. Nereden bakarsanız, ortalama 1 milyar Türk Lirası kadar bir değeri taşıyor. 1 milyar Türk Lirası değerinde olan bir şehrin ekonomik açıdan, sosyal açıdan, kültürel açıdan kendini ifade açısında önemli bir ürünüdür. Türkiye’nin de önemli bir ürünüdür. Burada hijyen konusunda sorunlar var, onun da kökten çözülmesi gerekir, bu pazarın buradan taşınması gerekiyor. Onunla ilgili Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimizin bir çalışması vardı, onları takip ediyoruz. Özellikle bu ayın içerisindeki sözleşmesini yapacağımız ve Sayın Bakanımızın hakikaten katkısı olan, hatta dokunuşu olmasa mümkün olmayacaktı, bu lisanlı depoculuk olayı kayısının geleceği açısından çok önem taşıyan bir konu.

Bu açıdan kayısının ehemmiyetini bildirerek, bu konuda arkadaşlarımızın güvenliği sağlamak noktasındaki hassasiyetlerini de bildirerek emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, ekonomisinin, can, damarı, Şire, Pazarının, artık, polis, noktası, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı