Haber Detayı
16 Mart 2017 - Perşembe 13:42
 
Malatya Evet platformu çağrı heyetinden; Referanduma Evet açıklaması
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Referandum öncesi Malatya Barosu Avukatları geniş katılımlı Evet çağrısı yaptı. Malatya Barosundan kalabalık bir Avukat grubu referandum öncesi kamuoyuna ortak açıklama yaptı. Malatya Evet Platforma Çağrı Heyeti Battalgazi belediyesine ait Meclis salonundan saat 12.30’da açıklama yaptı.
Haberi


Malatya Evet platformu çağrı heyetinden; refaranduma Evet açıklaması geldi
Bugün gerçekleştirilen ortak basın açıklamasını Av. Çetin Özcan yaptı. Av. Özcan” Özellikle belirtmek isteriz ki bu anayasal değişikliğe ilişkin bağlı bulunduğumuz meslek kuruluşunun birlik başkanı Metin Feyzioğlu ile aynı düşünce ve kanaatte değiliz.”dedi.
Malatya Evet Platforma Çağrı Heyetinin işte o açıklaması:
“Değerli kamuoyu ve kıymetli basın mensupları!


Ülkemiz, demokratikleşme sürecinde yeni bir hedefe doğru süratle ilerlemektedir. 
Cumhuriyet tarihi boyunca demokrasi en temel evrensel kazanımımızdır. Fakat milletimiz geçen süreçte bu kazanıma yönelmiş onlarca kalkışmayla karşı karşıya kalmıştır. 27 Mayıs 1960,12 Mart 1971,12 Eylül 1980 ve 28 Şubat1997 darbelerinde milli iradeye yönelik kalkışmalar başarılı olmuş ve akabinde de cuntacılar anlayışlarını ve kendilerini koruyan anayasalar yapmışlardır. Böyle bir sürecin ürünü olarak hazırlanan 1982 anayasası ise hala yürürlüktedir. Bu anayasanın verdiği yetkilere dayandıkları iddiasıyla aynı anlayış bir kez daha 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe yapmaya kalkmış fakat ilk kez milletin iradesine sahip çıkmasıyla başarılı olamamıştır. Sürecin galibi ise millet olmuştur.  Darbecilerin her zaman olduğu gibi hedef aldığı ve filende saldırdığı TBMM bu saldırıdan milletin desteğiyle kurtularak Gazi Meclis unvanını almıştır. Millet adına mecliside sürecin galibidir. 1960’tan bu güne  veilk kez böyle bir süreçten galip olarak çıkan milletin meclisi,milleti güçlendiren, koruyan ve öncelikli olarak sistem arızalarını giderici bir bakış açısıyla bir anayasa düzenlemesi yapmıştır. Bu düzenleme 16 Nisanda milletin onayına sunulacaktır. 


Demokratik Cumhuriyet Rejimine bağlı kalınarak parlamenter sistemi, Cumhurbaşkanlığı sistemi olarak değiştiren bu düzenlemeyle;
Demokratik meşruiyetin temel araçları olan yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin daha belirgin çizgilerle birbirinden ayrılması öngörülmekte olup bu ise demokrasimizin kalitesini arttıracaktır.
Millet iradesinin tecelligahıolan yasama organı meclis, temsilde adalet ilkesiyle teşekkül ettirilerek bu ilkeyi gölgeleyen unsurlardan da arındırılmaktadır. Millet adına yasa yapan meclis, aynı zamanda millet adına yürütmeyi denetleyen tek kurum vasfına kavuşacaktır.
Doğrudan milletin iradesiyle belirlenen yürütme,güçlü ve etkin bir hüviyete kavuşmaktadır. Yürütme doğrudan millet iradesiyle belirlendiği gibi yine hesabı da sadece millete verecektir. Millet adına bu yetkiyi başka hiçbir güçle paylaşmayacak ve buna ortak olmaya kalkan tüm harici unsurlarla daha etkin mücadele edebilecektir.Yürütme, görev yaptığı süre içinde de yine milletin meclisi tarafından milletin belirlediği şekilde denetlenecektir.Keza sahip olacağı kimliği ve etkin karar alma vasfıyla devleti, bürokratik hantallıktan kurtaracak ve millet adına hızlı, nitelikli, sonuç odaklı,etkin ve verimli işleyen bir yapıya dönüştürecektir. Bu değişiklikle yürütmedeki çift başlılık nihayete erecek ve bunun ülkeyi karşı karşıya bıraktığı sıkıntılar bir daha oluşmamak üzere geride kalacaktır.


Millet adına karar veren ve meşruiyetini yine milletten alan Yargı bağımsızlık kimliğiyle birlikte tarafsızlık vurgusuyla dayeni anayasada yerini alacaktır.
Bu ülke,koalisyonların yıkıcı etkilerinden kurtulacak bir koalisyon olacaksa da bu toplum tabanında ve sandıktan önce gerçekleşecektir. Öngörülen seçim sisteminin güçlü meşruiyeti inşa edici vasfı; başta liderler olmak üzere siyaset kurumunu topluma açık bir ölçekte dönüştürecek, toplumu kamplaştırıcı dil ve politikalardan uzaklaştıracaktır. Sonuçta kazanan toplum olacaktır.


Tüm bu hususlara rağmen süreci, tek adam ve rejim değişikliği gölgesinde yürüten muhalefet dili aynı zamanda tedirgin edici, kuşkulandırıcı bir üslupla değişikliği manüpile etmektedir. Demokratik sürecin varlığı esas olup evet’e de hayır’a da saygı duyuyoruz. Lakin propaganda dilinin aydınlatıcı bir tarzda ve doğrular üzerinden geliştirilen dayanaklarla kullanılması esastır. Referandum metninin hukuksal ve demokratik hüviyetine ilişkin oluşturulan korku ve manüpilasyon dilini de tasvip etmiyoruz.
Değerli basın mensupları ve kıymetli kamuoyu
16 Nisanda gerçekleşecek referandum bir anayasal değişikliği öngörmektedir. Malatya barosuna bağlı biz avukatlar olarak bu yasal metnin lâfzen ve ruhen evrensel hukuk normların uygun olduğunu ve keza demokratik meşruiyeti dahada güçlendireceğine inanıyoruz.  Özellikle belirtmek isteriz ki bu anayasal değişikliğe ilişkin bağlı bulunduğumuz meslek kuruluşunun birlik başkanı Metin Feyzioğlu ile aynı düşünce ve kanaatte değiliz. Malatya Barosuna bağlı biz avukatlar ve biliyoruzki Türkiye’de bu mesleğe mensup onbinlerce meslektaşımız bizlerle aynı kanaati paylaşmaktadır. Kurumsal duruş bu çerçevede gerçekliği asla yansıtmamaktadır.
Malatya Barosuna bağlı arkadaşlarımızla; meselenin salt siyasilerin meselesi olmadığı tüm toplumun meselesi olduğu bilinciyle MALATYA EVET PLATFORMUNUN çağrısını üstlenmiş bulunmaktayız. İnanıyoruz ki bu çağrımız sivil toplum ve tüm kesimlerden karşılık bulacaktır. Süreçte anayasal metnin anlatılması hususunda arkadaşlarımızla etkin bir şekilde çalışacağız ve sürecin EVETLE sonuçlanması için de etkin bir gayretin içerisinde olacağız. 
16 Nisanda Referandumunun sadece siyasilerin değil tüm toplumun meselesi olduğu anlayışını bir kez daha yineleyerek buradan, Malatya’mızda sivil iradenin asli sahipleri olan tüm sivil toplum örgütlerinibu EVET sürecinde birlikte yürümeyedavet ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
MALATYA EVET PLATFORMU ÇAĞRI HEYETİ.”

HABERİN FOTOĞRAFLARI VE VİDEOSU:

Hidayet Özpolat

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
 
Etiketler: Malatya, Evet, platformu, çağrı, heyetinden;, Referanduma, Evet, açıklaması, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
47
52
6
2
15
23
2
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Akhisarspor
30
31
9
6
8
23
10
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
11
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
12
Bursaspor
27
31
10
6
7
23
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
12
6
5
23
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv