Malatya Fuarlarıyla bölgenin merkezi olma yolunda yürüyor
Haber
26 Mart 2018 - Pazartesi 17:17
 
Malatya Fuarlarıyla bölgenin merkezi olma yolunda yürüyor
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Fuarlarıyla bölgenin merkezi olma yolunda yürüyor…Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen 12. Malatya Tarım Fuarı 11 Nisan’da start alacak.
Kültür Haberi
Malatya Fuarlarıyla bölgenin merkezi olma yolunda yürüyor

ŞEKER FABRİKASI ALANI MALATYA’YI ULUSLAR ARASI ALANDA FUAR ŞEHRİ HÜVVİYETİNE KAVUŞTURUR…
Yıllarca gündem de olan konu…
Malatya’nın Fuar şehri olması…Malatya’yı Fuar şehri hüviyetine kavuşturacak en önemli nokta Şeker Fabrikası alanı.
Şeker Fabrikasının taşınması halinde bu alan Malatya Büyükşehir belediyesine devri halinde Fuar alanına çok yönlü alt merkezlerle halkın hizmetine sunulacak. Malatya Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Çakır konu ile ilgili Fuar toplantısında sorulan bir soruyu cevapladı.


Malatya’da Büyükşehir belediyesi Kültür A.Ş.’nin ev sahipliğinde 11-15 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan  Tarım Fuarının hazırlıkları tamamlandı.
Fuar ile ilgili genişletilmiş toplantı Altın kayısı Ramada Otel’de saat 12.00’de yoğun katılım ile yapıldı.
Kültür A.Ş. Genel Müdür Sabri Akın, fuar ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını dile getirip toplantıda şu konuşmayı yaptı:

undefined
“Fuarımıza yoğun katılım 15’e yakın ilde olacak. Şu an hazırlıklarımız sürüyor. Bu yıl da fuarımızın etkin bir fuar olması özelliğini inşallah pekiştireceğiz. 150’ye yakın firma fuarımıza katılacak. Özellikle firmaların feshi noktasında üreticilerimiz bölgemizin dışındaki diğer firmalarla ilişki kurma noktasında birtakım sıkıntılar yaşamaktalar. Buna da dikkat ederek firmaların tesisleri noktasında hareket etmek ve irtibat noktasında hayvancılık sektöründe ve faaliyet gösteren firmaların katılımı noktasında daha fazla gayret gösterdik. Her yıl olduğu gibi bu yılda fuarda bazı etkinliklerimiz olacak. Bölgemizdeki bütün üreticilerimizi fuarımıza bekliyoruz.”
Malatya Tarım Platformu Başkanı ile Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:


“Destek olmamız ve gerekli yardımı yapmalıyız. Bu anlamda 3 tane etkinliğimiz olacak. Etkinliğe herkesi davet ediyoruz ve hiç kimse dışarıda kalmasın. Herkes elini taşın altına koysun." 
Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, “Fuara her yıl olduğu gibi bu yıl da destek veriyoruz bizde stant açmak için girişimde bulunduk. Kurum olarak fuarda fotoğraf sergisi açacağız” dedi.
BAŞKAN ÇAKIR”FUARIMIZ TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR FUAR HALİNE GELDİ…”
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, toplantıda yaptığı konuşma da  Tarım Fuarını her geçen yıl büyüttüklerini vurgulayıp şunları söyledi:


“Tarım Fuarı bu sektörde konuşulan Türkiye genelinde çok önemli bir fuar haline geldi. Bunda da hepinizin emeği çok büyük. Başta Sayın Valim Olmak üzere Tarım İl ve İlçe müdürlükleri olmak üzere bu sektördeki bütün sivil toplum kuruluşlarının değerli başkanlarının bu işe önem verdiklerinden dolayı Tarım Fuarı hak ettiği yere gelmiş oldu. Tarım büyük önem taşıyor. Malatya’mız için tarımın ne anlama geldiğini herkes biliyor. İlimizin kalkınması, ekonomik ivmeyi yakalaması gelir seviyesinin yükselmesi tamamen tarım formatlı. Bir yandan da sanayileşmeyi, yatırımı konuşurken esas olan tarımı ilimizde mutlaka geliştirmek zorundayız. Başta kayısımız olmak üzere aynı zamanda hayvancılık.

Bunu yaparken de gelmiş olduğumuz nokta, ne kadar çiftçimizi eğitebiliyoruz? Bunlarda yapacağımız en güzel platformlardan biri bu fuar. Bu fuarda da sadece sergi, teknoloji değil bir yandan da çalıştaylar düzenleyerek Malatya’daki kapasitenin, gelişmenin, bilinçli üreticinin de bir etkinliğini görüyoruz. Birlik başkanlarımızın, Ziraat Odası Başkanlarımızın çabaları ve gayretleri ile çok ciddi bir mesafe aldığımız kanaatindeyim. Ve her geçen yılda dikkat çeken bir büyümeyi de yakalamış oluyoruz” 
VALİ KABAN “MALATYA BÖLGENİN EN BÜYÜK FUARINA LAYIKTIR”


Malatya Valisi Ali Kaban toplantıda konuşmasında fuarlarına önemine dikkat çekip şu konuşmayı yaptı.
“İnanıyorum ki Malatya’yı tanıdıkça, görüyorum ki sizler de üzerinize düşeni yapacaksınız ve güzel bir çalışma olacak inşallah. Zaten bölgenin en büyük tarım fuarı ve Malatya’da buna layıktır, bundan hiç şüphemiz yok.
Zonguldak’ta topraksız sera çalışmasını Malatya’da da bin dönüm alanda başlattık, çalışmayı ileriki günlerde büyütmeyi hedefliyoruz.

undefined
Malatya’da bir topraksız sera uygulaması Organize Sanayi Bölgesi uygulaması hızla ilerliyor.
Zonguldak’ta ki tecrübelerimize dayanarak, inşallah biz bunu 8 aya da bırakmayacağız. Çünkü bölgede böyle bir uygulama yok, bölge buna çok uygun ve inşallah ilerde Ortadoğu’ya huzur geldiği zaman bölgemiz zaten parlayan bir yıldız olacak, o anda tarımda da geri kalmaması için biz üzerimize düşeni küçük bir katkı olarak böylece yapmış olalım.”
Daha sonra öneriler ve sorular vardı.

undefined

undefined

undefined

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Fuarlarıyla, bölgenin, merkezi, olma, yolunda, yürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı