Haber Detayı
01 Eylül 2017 - Cuma 21:33
 
Malatya Kurban Bayramı coşkusunu yaşıyor
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Kurban Bayramı coşku ile kutlanıyor. Bayram namazının kılınmasının ardından ilk bayramlaşmalar camilerde yapıldı. Her bayram olduğu gibi mezarlıklar ziyaret edilip Fatihalar okundu. Şehit ailelerinin gözyaşları yürekleri dağladı. Kurbanlar kesildi, paylar dağıtıldı eş-dost ziyareti yapıldı.
Yaşam Haberi
Malatya Kurban Bayramı coşkusunu yaşıyor

BAYRAM COŞKUSU…İLK BAYRAMLAŞMA CAMİİLERDE…
Bayram namazını Eskimalatya’daki Ulu Cami’de kılan Bakan Tüfenkci, namaz sonrası vatandaşlarla bayramlaştı.
Bakan Tüfenkci, Vali, belediye başkanı ve Milletvekilleri vatandaşlarla bayramlaştı


BAKAN TÜFENKCİ’DEN AÇIKLAMA…
Bakan Tüfenkci gazetecilere de şu açıklamada bulundu:
“Arakan’da Filistin’de ve diğer coğrafyalardaki zulme sessiz kalmamaları önemli. İnsanlığın bu drama seyirci kalmaması, müdahale etmesi gerekir. Bununla ilgili Cumhurbaşkanımızın gerekli en üst düzeyde girişimlerde bulundu ve bunun inşallah meyvelerini de almaya başlayacağız” 


MALATYA’DA RESMİ BAYRAMLAŞMA…
Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşları Kurban Bayramı münasebetiyle ortaklaşa resmi bayramlaşma töreni düzenlendi.
Malatya’da saat 14.00’de Nikah Sarayında start alan Bayramlaşma törenine Gümrük ve Ticaret Bülent Tüfenkci’nin yanı sıra Malatya Valisi Ali Kaban, Garnizon Komutanı ve 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu,  Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sosyal Politikalar Başkanı Öznur Çalık, AK Parti Milletvekilleri Nurettin Yaşar, Mustafa Şahin, Taha Özhan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Siyasi Partilerin İl Başkanları,  İlçe Belediye Başkanları, Kurum Müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


MALATYA VALİSİ KABAN “TÜRK DEVLETİNİN GİRDİĞİ HER YERDE HUZUR VARDIR”…
Vali Kaban yaptığı konuşmasında “Öncelikle sevgi ve saygıyla sizleri selamlarken aynı zamanda bütün Malatyalıların, Malatya’mızda yaşayan Malatyalıların ve dışarıda yaşayan Malatyalıların bayramını buradan kutlamak isterim. Tabi bayramlar mutluluk, sevinç ve güzellik zamanlarıdır. Ancak geçtiğimiz dönemlere dikkatle bakılırsa bayramların coğrafyamızda veya dünyanın herhangi bir yerinde bu bayramı kutlaması beklenen, bu bayramda mutlu olması gereken insanlar açısından ciddi bir imtihana dönüştüğü, kanın ve acının bayram günlerini sıkıntılı günlere dönüştüğü zaman dilimlerini bolca görebiliriz.

Bu gerçekten hani o eski bayramlar, çocukluğumuzun bayramları dediğimiz zamanları aratacak derecede son dönemde ciddi oranda artmış bulunuyor. Bu aynı zamanda ülkemizin gerek bölgede gerekse dünyadaki etkisinin artışı ile alakalı bir sonucu da bize ifade ediyor. Ülkemiz bu etki alanı içerisinde gücünü göstermeye devam ettiği sürece inşallah bu acılar, bu kan, bu sıkıntı en kısa sürede bitirilecek. Çünkü dikkat edilirse Türk devletinin girdiği her yerde huzur ve barış, eğer orada açlık varsa açlığın giderilmesi, susuzluk varsa susuzluğun giderilmesi, yoksulların yoksulluktan kurtulması çok kolay gündeme gelen şeylerdir.


Bu duygularla sizlerin bayramını kutlarken, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.
BAKAN TÜFENKCİ, DÜNYA SESSİZ, TÜRKİYE OLARAK SESSİZ KALMIYORUZ”
Gümrük ve Ticaret Bülent Tüfenkci’nin konuşmasının ardından bayramlaşma töreni sona erdi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Biz, terörle mücadele ederken ekonomimizi de kalkındırma yolunda her türlü gayreti gösteriyoruz, tedbiri alıyoruz, teşvikler veriyoruz” dedi ve sözlerini şöyle devam ettirdi:
“Arakan’da yaşananları insanlık suçu olarak, bir soykırıma doğru giden bir süreci gerçekten ibretle istiyoruz. Üzülerek görüyoruz ki dünya buna sessiz. Türkiye olarak biz elimizden gelen her türlü gayreti başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimizle gösteriyoruz. İnşallah bunda da belirli bir aşamayı kat ettik, dünyanın ilgisini o bölgeye çektik.


Türkiye olarak birçok terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Gerek FETÖ’yle, gerek PKK’yla, DEAŞ’la, DHKP-C’yle mücadele ediyoruz bunda da son yıllarda büyük bir başarıyı Allah’a hamdolsun yakaladık. Biz, birbirimize sahip çıktığımız sürece, birbirimizi ötekileştirmeden, ayrımcılığa gitmeden, 80 milyon bir ve beraber olarak, kardeşçe gördüğümüz sürece inşallah Türkiye’nin önünde de hiçbir engel olmayacağını ifade etmek isterim. Biz, terörle mücadele ederken ekonomimizi de kalkındırma yolunda her türlü gayreti gösteriyoruz, tedbiri alıyoruz, teşvikler veriyoruz. İşte geçtiğimiz günlerde Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı. Bayram tatiline rağmen yüzde 12 büyümeyi Türkiye ihracatta da yakaladı. Toplamda da 152 milyar dolar ihracatı Türkiye yapmış oldu. Hedefimiz yılsonunda çok daha yukarı rakamlara ulaşabilmek. Bütün bunların amacı insanımıza daha fazla iş bulmak, daha fazla aş bulmak, Türk insanımızın ekmeğini büyütme gayretimizdir. Biz istiyoruz ki Türk insanının refah düzeyi artsın, yaşam standardı yükselsin ve özellikle uluslararası alanda da rekabet edebilir halde olsun. Bunun içinde hep beraber birbirimize sahip çıkarak; kardeşlik, birlik, beraberlik içerisinde inşallah hep beraber kalkındıracağız ve büyüteceğiz.”


ÇALIK “TÜM ZULÜMLER  DURMAL”…
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Kurban Bayramı dolayısıyla bütün zulümlerin durması temennisinde bulunduğu konuşmasında şunları söyledi:
“Mazlumun gözyaşı durur. Arakan’da, Myanmar’da, Suriye’de yaşanan katliamlar ve zulümler durur. Bayramımızı idrak ederken içimizde kanayan bir yara Arakan. Orada yaşanan zulümler, kadınlar, çocuklar hepimizin gözyaşı oldu. Bütün mazlumların gözyaşının dindiği, bütün zalimlerin cehenneme gittiği bir süreç yaşıyoruz” 


ÇAKIR”BAYRAM HUZURA VESİLE OLSUN…”
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır “Bayram huzura vesile olsun” dedi ve ardından da şu temennilerde bulundu:


Kurban Bayramı’nın birliğe, kardeşliğe, huzura, barışa vesile olması temennisinde bulundu.
HABERİN FOTOĞRAFLARI:
AK PARTİ VE CHP’NİN BAYRAMLAŞMASI.
Malatya’da Bayramın 1. Günü Ak Parti ve CHP’nin Bayramlaşma törenleri vardı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Malatya, Kurban, Bayramı, coşkusunu, yaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı