Haber Detayı
27 Ağustos 2017 - Pazar 18:20
 
Malatya’nın Drende ilçesinde dün Zengibar Karakucak güreşleri bugün Kavun Festivali
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya’nın Darende ilçesi hafta sonunu dolu dolu geçirdi. Malatya’nın Darende ilçesinde dün bu yıl 64.’sü düzenlenen Zengibar Karakucak Güreşleri festivali, bugün de Kavun Festivali gerçekleştirildi.
Kültür Haberi
Malatya’nın Drende ilçesinde dün Zengibar Karakucak güreşleri bugün Kavun Festivali

İLK FESTİVAL...KARAKUCAK GÜREŞLERİ…
Malatya’nın Darende’de geleneksel olarak organize edilen ve bu yıl 64.’sü düzenlenen Zengibar Karakucak Güreş Festivali dün yapıldı.
Güreş Sahası’nda yıldızlar ve büyükler kategorisinde 460 pehlivanın katıldı.
Başpehlivanlık için Çorumlu Hüseyin Gündüz ile Kahramanmaraşlı Serdar Böke finalde karşılaştı. 
Serdar Böke, başpehlivan oldu. 
Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser ise festivalin önemine dikkat çekerek, ata sporu olan Karakucak Güreşleri’ni gelecek nesillere aktarmak için bu festivali organize ettiklerini geçen yıl 15 Temmuz hain darbe kakışması nedeniyle festival yapmadıklarını anlatıp şunları söyledi:


 “Bu sene çok şükür huzursuz bir olay olmadı, biz de kardeşlik ve barışı ön plana çıkarmak için festivali yaptık. Festivale ciddi bir katılım oldu. Darendeli hemşehrilerim yoğun ilgi gösterdi. Ben, bu organizasyona destek veren herkese teşekkür ediyorum" 
Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali’ne, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Gürün Kaymakamı Fatih Özdemir, Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, önceki dönem Milletvekili Cemal Akın, Darende Kaymakamı Tolga Özdemir, Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser, çok sayıda STK temsilcisi ve kalabalık bir topluluk katıldı.
KAVUN FESTİVALİ…:


Malatya’nın Darende ilçesinde bugün Kavun festivali yapıldı.
Festivale Ak Parti genel Başkan yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti il başkanı Hakan Kahtalı, Darende Kaymakamı Tolga Özdemir, Darende belediye başkanı Dr. Süleyman Eser ve kalabalık bir vatandaş topluluğu ile misafirler iştirak ett.
Festivalde konuşmalar ve yarışmalar da vardı.
Darende hafta sonunu 2 festivalle geçirdi.

Fatma Güldemet Sarı Somuncu babayı gezdi...

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, Drende, ilçesinde, dün, Zengibar, Karakucak, güreşleri, bugün, Kavun, Festivali, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı