Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 03:10
 
Malatya’nın iki değeri Cumhurbaşkanı Özal ve Belediye başkanı Hamido anılıyor
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Bugün 17 Nisan… Malatya’nın 2 değeri… Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Turgut Özal…Malatya’nın belediye başkanı Hamit Fendoğlu…Ölüm yıldönümlerinde çeşitli etkinliklerle saygı ile anıyoruz.
Gündem Haberi
Malatya’nın iki değeri Cumhurbaşkanı Özal ve Belediye başkanı Hamido anılıyor

Malatya’nın iki değeri Cumhurbaşkanı Özal;

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, yazı

Ve Belediye başkanı Hamido anılıyor...
Anadolu'yu Anayurt Yapan Destan Şehri Malatya'mızın Türkiye'ye armağan ettiği, Türkiye'nin unutulmaz lideri 8. Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal'ı ve memleket sevdalısı, merhum şehit Hamit Fendoğlu (Hamido) 'yu rahmetle, saygıyla ve özlemle anıyorum. 
Mekanları cennet olsun.

Özal ve Hamido'nun ölüm yıldönümü nedeniyle Malatya'da mesjlarda yayımlandı.

ÖZAL'I ANMA PROGRAMI:

8. CUMHURBAŞKANI TURGUT ÖZAL’I ANMA PROGRAMI

17/04/2019 Çarşamba

A- TURGUT ÖZAL BÜSTÜNE KARANFİL BIRAKILMASI (Saat: 10.00)

Malatya Turgut Özal Üniversitesi içerisinde bulunan Turgut ÖZAL büstüne karanfil bırakılacaktır.

Yer: Malatya Turgut Özal Üniversitesi Fuaye Salonu

B- TURGUT ÖZAL EŞYALARI SERGİSİ ve FOTOĞRAF SERGİSİ ZİYARETİ ( Saat: 10.10)

- Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL’ın eşyalarının bulunduğu sergi ziyaret edilecektir.

- “Fotoğraflarla Turgut Özal” konulu sergi ziyaret edilecektir.

Yer: Malatya Turgut Özal Üniversitesi Fuaye Salonu

C- KONFERANS (Saat: 10.30)

- Sinevizyon Gösterimi

- 8. Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal konulu konferans

Yer: Malatya Turgut Özal Üniversitesi Konferans Salonu

D-FİDAN DİKİLMESİ (Konferansı Müteakiben)

8. Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal anısına fidan dikilmesi.

Yer: Malatya Turgut Özal Üniversitesi Kampüsü

E-MEVLİT (17/04/2019 Çarşamba-İkindi Namazı Öncesi)

Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ve İl Müftülüğü koordinesinde Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL’ın anısına mevlit okunması.

Yer: Yeni Cami

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNDEN HAMİDO ANILDI...

17 Nisan 1978 yılında Malatya’da evine gönderilen bombalı paketin patlaması ile gelini ve 2 torunu ile hayatını kaybeden Malatya eski Milletvekili ve Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu ölüm yıl dönümünde İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen bir programla anıldı.

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi salonunda düzenlenen programa Hamido Lakaplı Hamit Fendoğlu’nun yeğeni olan MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Vali Yardımcısı Turgay Gülenç, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Fendoğlu’nun oğlu Adnan Fendoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, MHP Battalgazi İlçe Başkanı Mesut Samanlı, Malatya Ülkü Ocakları İl Başkanı Emrah Yılan,  Türk Ocakları Başkanı Nadir Günata ile eğitim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Kızılay, Üniversite olarak bu yıl ilkini düzenledikleri bu programın ileriki yıllarda da düzenleneceğini belirterek, amaçlarının Hamit Fendoğlu’nun hayatını ve kahramanlığını yeni nesile anlatmak olduğunu ifade etti.

Daha sonra söz alan MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu ise amcası Hamit Fendoğlu’nun bölgede sevilen bir isim olduğunu ve herkesin derdiyle yakından ilgilenen biri olduğunu ifade ederek “Şahsına münhasır bir yapısı vardır.  Milletin vekili oldu ama milleti sırtında taşıdı. Zengin fakir demedi ayırt etmedi herkesin derdine derman olmaya çalıştı” dedi.

Hamit Fendoğlu’nun ‘Hamido’ lakabıyla tanındığını da anımsatan Milletvekili Fendoğlu, “Kendisinin tabiri ile isminin anlamını her yerde okurdu. ‘Ha’ ile haktan yana, ‘Mi’ ile milletten yana ‘Do’ ile doğruluktan yana. Bunları birleştirirseniz ‘Hamido’ olurdu diye tabir ederdi kendisini.” İfadelerine yer verdi.

Hamit Fendoğlu’na bombalı suikast düzenlenmesinin sıradan bir olay olmadığını vurgulayan Fendoğlu, “Allah böyle acıları kimseye yaşatmasın. O günkü süreç içerisinde Hamido seçilmiş bir insandı. Öyle tesadüfen evine bombalı paket gönderilmemişti. 1978 yılında bize gösterilmek istenen tablo, bu saldırının solcular tarafından yaptırıldığı algısıydı. Milletin bakış açısını bu yöne çevirdiler. Aslında geniş açıdan bakıldığında bugün Cumhur ittifakı ile kurduğumuz bir ortamı kendisi 77 yılında başarmış, 3 partiyi bir araya getirerek yaklaşık 55 yıllık siyasi rakibini olan partiyi devirerek milli şuura dayalı bir fikrin yönetime geçmesine sebep oldu” şeklinde konuştu.

Hamit Fendoğlu’nun katledilmesi ve arkasından ihtilalin olması ile Türkiye Cumhuriyeti’nde oynanmak istenen oyunların peş peşe ortaya konulduğunu ifade eden Milletvekili Fendoğlu, “41 yıl geçmesine rağmen halen bu olay faili meçhul. Tüm çabalarımıza rağmen sonuçsuz kaldı. Bu memleket bir Hamido’yu kaybetti ama bu gün 41’inci yılında binlerde Hamido var” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Hamit Fendoğlu’nun kişiliği ve Türk Siyasi hayatına etkileri’ konulu konferans ile Canan Katılmış söz aldı. Katılmış, konferansında Hamido’nun hayatından kesitler sunarken, yaşamında karşılaştığı zorluklar ve bombalı suikaste giden süreci ayrıntıları ile katılımcılara anlattı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, iki, değeri, Cumhurbaşkanı, Özal, ve, Belediye, başkanı, Hamido, anılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı