Yeşilyurt Belediyesi
Battalgazi
Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 22:42
 
Malatya’nın Milletvekili Fendoğlu OSB arıtmasını sordu, Bakanlık bu cevabı verdi
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Malatya’nın kanayan yaralarını mecliste taşıyıp bir bir çözüme kavuşturuyor.
Gündem Haberi
Malatya’nın Milletvekili Fendoğlu OSB arıtmasını sordu, Bakanlık bu cevabı verdi

Malatya’nın Milletvekili Fendoğlu OSB arıtmasını sordu,
mehmet fendoğlu ile ilgili görsel sonucu
Bakanlık bu cevabı verdi...
MHP Malatya’nın Milletvekili Mehmet Fendoğlu OSB arıtmasını sordu işte bakanlığın cevabı…
"FENDOĞLU OSB'DEKİ ARITMA TESİSİNİ SORDU SANAYİ BAKANLIĞI CEVAPLADI"
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinden Yeşilyurt İlçemiz Şahnahan Deresi ve Tohma Çayına arıtma tesisinden deşarj edilen Gri Su'dan dolayı çevreye yayılan koku ve su renginde meydana gelen değişiklikler dikkat çekici boyuta ulaştığını ve bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini 24.06.2019 tarihinde vermiş olduğu soru önergesinde dile getirmişti.
Fendoğlu vermiş olduğu soru önergesinde ;
mehmet fendoğlu ile ilgili görsel sonucu
"Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinden Yeşilyurt İlçemiz Şahnahan Deresi ve Tohma Çayına arıtma tesisinden deşarj edilen Gri Su'dan dolayı çevreye yayılan koku ve su renginde meydana gelen değişiklikler dikkat çekici boyuta ulaşmıştır. Bu sorunun çözümüne yönelik çalışmaların yapılabilmesi amacı ile;
1. 1. organize sanayi bölgesindeki arıtma tesisinin kapasite artırımına yönelik organize sanayi bölgesi tarafından yapılan projeye ödenek ayrılmış mıdır?
2. Ödenek ayrımı yapılmış ise arıtma tesisinin yapım ihalesi ne zaman tamamlanacaktır.?" 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu'nun vermiş olduğu soru önergesini cevaplandırdı.
Sanayi ve Tenoloji Bakanlığının yazılı olarak vermiş olduğu cevapta ;
mehmet fendoğlu ile ilgili görsel sonucu
" Malatya Merkez 1. Organize Sanayi Bölgesi (Tevsi II. Etap) projesi bakanlığın 2019 yılı yatırım programında " devam eden projeler" arasında yer aldığı,Malatya I. OSB Atık su Arıtma Tesisi projesi; Bakanlığın kredi desteği ile 2004 yılında 24.000 m3/gün kapasiteli evsel ve endüstriyel atık su arıtma tesisi inşaatı tamamlanarak hizmete açılmıştır. OSB firma sayısının artması ve mevcut arıtma tesisi yetersizliğinden yeni projeye başlanmış ve fizibilite raporunun bakanlık tarafından incelenerek 07/08/2018 tarihinde kredilenmeye esas vize edilmiştir. Bu kapsamda yeni yapılacak arıtma tesisinin kapasitesi 1. kademede 80.000 m3/gün, 2. kademede 40.000 m3/gün olacak şekilde ve nihai kapasitenin 120.000 m3/gün olarak planlaması yapılmıştır.Projenin Ağustos 2018'de ilgili firma tarafından ÇED çalışmalarına başlanmış ve ÇED raporu Eylül ayında Çevre Şehirlik bakanlığına sunulmuş olup; 12/04/2019 tarihinde ÇED olumlu kararı alınmıştır.
OSB tarafından Çevre ve  Şehircilik Bakanlığına sunulacak arıtma Tesisi Proses Onay dosyasının onaylanması ve Bölge tarafından hazırlattırılacak detay projeler bakanlık tarafından incelenip onaylanacağı, detay çalışmalar ve keşif dosyasının bakanlık tarafından onaylanmasından sonra ise i projede ihale aşamasına geçileceği , gerekli  çalışmaların Bölge yönetimi tarafından tamamlanması beklenilmektedir." diye cevaplanmıştır.
Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, Milletvekili, Fendoğlu, OSB, arıtmasını, sordu,, Bakanlık, bu, cevabı, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı