Haber Detayı
03 Temmuz 2018 - Salı 17:58
 
Malatya'nın öz evladı sanatçı Kemal Sunal, saygı ile anılıyor...
Ali Aladağ...:Malatya olay...: Son dakika... Sıcak haber... Malatyalı olan, Türk sinemasının devi Kemal Sunal ölüm yıl dönümünde saygı ile anılıyor...Usta sanatçı 18 yıl önce bugün aramızda ayrıldı...
Sanat Haberi
Malatya'nın öz evladı sanatçı Kemal Sunal, saygı ile anılıyor...

TÜRK SİNEMASININ  UNUTULMAZ YILDIZI KEMAL SUNAL

Malatya...Türk sanatına sanatçıları ile katkı sunan bir şehir...

Malatya...Türk sinemasına sanatçıları ile oyuncuları ile katkı sunan kentlerin başında geliyor...Sanatın her dalında Malatyalılar var...

Sanata ve sanatçıya değer veren bir kent Malatya...

İşte Kemal Sunal...

Malatya'da yetişen bir isim...

Malatyalılar usta sanatçı Kemal Sunal için mesajlar yayınladı...İşte o mesajların özeti:

"Kemal Sunal...Usta isim...Türk sinemasının unutulmazı...I-Usraty saygı ile anıyoruz ve yad ediyoruz.
Mekanın Cennet Olsun..."

18 yıl geçti...

Kemal Sunal'sız...Hala zirvede...Malatyalı Kemal Sunal...

kemal sunal kimdir ile ilgili görsel sonucu

KEMAL SUNAL KİMDİR ?

11 Kasım 1944 yılında doğan Kemal Sunal, aslen Malatyalıdır. Annesi Saime Hanım babası ise Mustafa Bey in üç erkek evladının en büyüğüdür.

Kendisinden küçük Cengiz ve Cemil adında iki erkek kardeşi daha vardır. Okul hayatına Mimar Sinan İlkokulunda başlayarak Vefa Lisesi nden mezun olmuştur. Dar gelirli bir ailede büyüyen Sunal, yaramaz ama mutlu bir çocukluk geçirmiştir. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm ünde Üniversite öğrenimine başlayan Sunal, 12 Eylül döneminde öğrenimini yarım bırakmak zorunda kalmıştır.

3670_1

Lise son sınıfta iken Felsefe Hocasının Müşfik Kenter ile kendisini tanıştırması ile sanat hayatına başlayan Sunal, Zoraki Takip Tiyatro oyunu ile alanında ilk adımını da atmıştır. Bir yıl kadar Kenter Tiyatrosunda çalıştıktan sonra, kısa bir süre de Devekuşu Kabare Tiyatrosunda çalışmıştır. 1973 yılında da Ertem Eğilmez in yönetmenliğini yaptığı Tatlı Dillim filmi ile sinema hayatına başlamıştır. Daha sonra da kalabalık kadrolu filmlerde ufak roller ile devam eden Sunal, art arda aldığı sinema rolleri ile kısa bir sürede zirveye çıkmayı başarmıştır. 1974 yılında evlenen Sunalın, Ali ve Ezo adlarında biri kız, birde erkek çocuğu olmuştur. Filmlerinde gösterdiği başarıyı evliliğinde de gösteren Sunal, mutlu bir evlilik geçirmiştir.

kemal sunal kimdir ile ilgili görsel sonucu

Yeşilçam’ın ünlü komedyenlerinden olmayı başaran Sunal, evirdiği sinema filmlerinde hem maddi hem de manevi büyük bir başarı kazanmıştır. 1976 yılında rol aldığı Kapıcılar Kralı filminde gösterdiği başarısı ile 1977 yılında Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü nü kazanmıştır. Üzerine aldığı rolleri başarı ile canlandıran Sunal, Yeşilçam’ın komedide aranan bir yüzü olmayı da başarmıştır. Sinema filmlerinde Şaban tiplemesi ile adından söz ettirerek Hababam Sınıfı serisi ile de akıllarda kalmayı başarmıştır. Rol aldığı filmlerde halk kahramanını canlandıran Sunal, haksızın haklıya karşı hep savunucusu olmuştur.

3670_3

1990 yılından sonra, çevirdiği filmler televizyon ekranlarında kesintisiz olarak yayınlanmaya başlasa da bu yayınlardan hiçbir ücret almamıştır. 12 Eylül döneminde yarım bıraktığı okuluna devam eden Sunal, okulunu da 1995 yılında bitirerek diplomasını almıştır. Daha sonra Yüksek Lisan yapan Sunal, Yüksek Lisansı sırasında Tez olarak hazırladığı Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adlı tezini de kitaplaştırarak sevenlerinin beğenisine sunmuştur. Yüksek Lisans tezinde, kendi filmlerinin yansıttıklarının sosyolojik incelemesini yapmıştır.

kemal sunal kimdir ile ilgili görsel sonucu

Sunal yüzü ve fiziki yapısı ile Fransız komedyen Femandel’e benzetilirdi. Hayatı boyunca tiyatro oyunları hariç toplam 82 sinema filminde rol alan Sunal, son filmi olan Balalayka’nın çekimleri için Trabzon a giderken kalp krizi sonucu 3 Temmuz 2000 de 56 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Mekanı cennet olsun...

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya'nın, öz, evladı, sanatçı, Kemal, Sunal,, saygı, ile, anılıyor...,
Yorumlar
Haber Yazılımı