Haber Detayı
11 Nisan 2016 - Pazartesi 12:05
 
Malatya'nın öz malı Esenlik'in 2015 Yılı Cirosu 326 Milyon TL
Uğur Hanbey Aladağ...:Malatya Olay...: Esenlik’in büyüme ivmesini 2015 yılında da sürdürdüğünü ifade eden Genel Müdür Hulusi Boyraz; ‘2015 yılında güzel çalışmalara imza attık. 2015 yılında ciromuz 325 milyon 173 bin TL, karlılık oranımız 129.755 TL, son 8 yılda 8 milyonun üzerinde bir yatırım ile büyümemize hız kattık. İstihdamımız 1.800 kişi. Ödenmiş vergimiz 38 milyon civarında
Ekonomi Haberi


Esenlik ’in 2015 Yılı Cirosu 326 Milyon TL

‘Esenlik’in çeyrek asrı geçen bir tecrübesi var’

Esenlik’in büyüme ivmesini 2015 yılında da sürdürdüğünü ifade eden Genel Müdür Hulusi Boyraz; ‘2015 yılında güzel çalışmalara imza attık. 2015 yılında ciromuz 325 milyon 173 bin TL, karlılık oranımız 129.755 TL, son 8 yılda 8 milyonun üzerinde bir yatırım ile büyümemize hız kattık. İstihdamımız 1.800 kişi. Ödenmiş vergimiz 38 milyon civarında. Bu rakamlar bize Esenlik’in Malatya’nın önemli bir lokomotif kuruluşu olduğunu göstermektedir. Yapmış olduğu yatırımıyla, istihdamıyla, vergisiyle şehrimizin en önemli şirketleri arasında yerini almıştır. Esenlik’in çeyrek asrı geçen bir tecrübesi var. Şehrimize yapmış olduğu çok değerli hizmetleri var. Bu hizmetlerin karşılıklı bir teveccühü var. Özellikle halkımızın bizi sahiplenmesi her yıl kendimizi yenilememize ve büyümemize neden olmuştur.  Son 7 yılda yakalamış olduğumuz yatırım trendi şimdiye kadar Esenlik tarihinde görülmemiştir. Her yıl yaklaşık 8 milyon yatırım yapan bir şirketimiz var’ ifadelerini kullandı.  

‘Marketçilikte kurumsallığı, çizgisi ve kalite anlayışıyla hizmette aranan bir durumdayız’

Esenlik’in marketçilikte bir marka haline dönüştüğünü söyleyen Boyraz; ‘Şehrimizde ve bölgemizde marketçilik anlamında bir marka haline dönüştük. Kurumsallığıyla, çizgisi ve kalite anlayışıyla hizmette aranan bir konumdayız. Süpermarketler olarak hayatınızda yer almaya ve hizmet vermeye devam edeceğiz. Müşterisini aldatmayan, karı kanaatte bilen, en iyiyi en uygun fiyata müşterisiyle buluşturmayı kendisine hedef olarak seçen ve şehrimizde bir denge oluşturan bir kurum. Son zamanlarda discount marketçilik tarzı ülkemizde gelişti. Esenlik olarak ülkemizde büyük bir ihtiyacı karşılayan bu tarzı müşterilerimizle buluşturduk. Bu tarzın üstesinden gelecek bir güç ve birikime sahip olduğumuzun bilincindeyiz. Esenlik Pratik market olarak üç şube ile halkımızın hizmetindeyiz. Bir aya kadar iki şube daha açmış olacağız ve bu marketçilikte de var olacağız. Zor bir iş olduğunu biliyoruz ama alım gücümüz, üretimde var olmamız, ürettirme kabiliyetine sahip olduğumuz, farklı bir bakış açısıyla farkındalık oluşturduğumuz ve hizmete inandığımız için pratik market işine girmiş olduk’ ifadelerine yer verdi.

 

‘Her üretim şehrimize kurulan yeni bir sektör demektir’

Üretim ayaklarını yenileyip büyüttüklerini söyleyen Genel Müdür Hulusi Boyraz; ‘Şehrimiz tarım ve hayvancılıkta gelişen bir şehir. Ulusal bazı markalarla rekabet edebilmek ve marketlerimize güç olabilmek için üretimlerde güzel bir noktaya vardık. Nergis markamız yenilebilir ve içilebilir ürünleri üretirken, bölgemizde markalaşmış veya markalaşma yolunda olan bütün markalara ürün tedariği sağlayarak bir şemsiye görevi görmekte. Nergis bir kamu kurumu ve bir güvenirliliği var. Çok kısa zamanda önemli bir seviyeye geldi ve halkımız tarafından güvenle tüketilen bir markaya dönüştü. Malatya’da kimya fabrikası yoktu. Marketlerimizde gördük her sepetin, her filenin içinde temizlik markası muhakkak var ve kimyanın nakliye açısından zor olduğu için böyle bir yatırım gerçekleştirdik. Epak Kimya Fabrikası’nı kuralı üçüncü yıl oldu ve şu anda fabrikamız 4 milyon ciro yapmakta. Bundan sonraki yıllardaki hedefimiz cirosunu arttırmaktır. Şu an görüyoruz ki marketlerimizde alışveriş yapan her müşterimizin sepetinde Epak markasını görüyoruz. Üretimleri desteklediğimiz takdirde şehrimizde yeni bir sektör doğmuş oluyor. Bu markalarımız Esenlik’in gücüdür. Biz üretimlerimizi desteklemezsek al sat ile marketlerde büyük firmalarla rekabet etmemiz mümkün olmaz. Biz bir üretim yaparken diğer bütün var olan kurumları bu sürecin içine nasıl katarızın hesabını yapıyoruz. Ürettiğimiz ürünleri sadece marketlerde satmayı mantık olarak bıraktık. Pazarlama ve Dış Ticaret Müdürlüğünü kurarak ürünlerimizi il dışında satmaya başladık. Artık Nergis ve Epak’ı diğer illerdeki bayiliklerimizde de görebiliyorsunuz. Bugün hiç kimse SOS’un altında açılan bir marketin bugün bölge marketçiliğinde önemli bir konuma geleceğini tahmin edemezdi. Bugün kocaman bir marka var. Bugün bu büyüyen markaya herkes gıpta ile bakmaktadır, büyük bir kuruluş haline dönüştük. Bugün yaptığımız üretimler yine yarın herkesin gıptayla baktığı bir konuma gelecek ve şehrimiz bir üretim merkezine dönüşecektir ’ ifadelerini kullandı. 

‘Toplu konuta farklı bir mantık, kaliteli bir anlayış getirdik’

Esenliğin birçok faaliyet alanının bulunduğunu ifade eden Esenlik Genel Müdürü Hulusi Boyraz; ‘Faaliyet alanlarımızdan bir tanesi toplu konut. Toplu konutta bizim dönemde üçüncü projemizi bitirmek üzereyiz. Elitpark’ı mayıs ayında teslim ediyoruz. Özellikle son projemizle şuna inanıyorum ki Esenlik toplu konutta bir marka oldu. Projemizi görenler gezeneler çok iyi bir proje olduğunu görecektir. Farklı bir mantık kaliteli bir anlayış getirdiğimizi toplu konutta göreceksiniz. 184 daire 17 dükkanı mayıs ayında teslim edeceğiz, bundan sonra toplu konut alanında değişik daha güzel projelerle karşınıza çıkacağız’ dedi.

‘Şehirlerin tamamında Meston’un üretimini ve izlerini görebileceksiniz’

Her gün gelişmesini sürdüren Meston Kent Dizayn Fabrikasının birçok ihtiyacı karşıladığını söyleyen Boyraz; ‘Duruş olarak özgün bir yerde duruyor. Diyebilirim ki Ankara’dan bu yana böyle bir şirket yok. Misyonu belediyelerin çok çok kullandığı, ürünleri üretmek kaliteli ve ucuz bir şekilde sunmak bunu ve belediyenin ihtiyaçlarını bir konsept halinde sunma Meston’un misyonu ve iki yılda özellikle ahşap anlamında da bir gelişme gösterdi. Meston Kent Dizayn şehir mobilyalarında da önemli bir yol kat edecek. İçinde boru fabrikasıyla, kilit taşıyla, kumlamasıyla, karosuyla geldiği alanı özetlemek istiyorum 1 milyon cirodan 7 yılda 20 milyon ciroya getirdik. Biz bu fabrikayı şu anda günlük çok ciddi bir sirkülasyonun olduğu günlük sadece 5 bin metre kare kilit taşının üretildiği bir yer haline getirdik. Diğer bölümler hariç bu bölümün önü çok açık göreceksiniz buraya birde peyzaj bölümü açacağız. Belediyelerin bir çok işini tasarım aşamasında alıp ihalesine girip kendi üretmiş olduğu malzemelerle orayı yapıp ve teslim etme konusunda önemli bir boşluğu dolduruyor. Önü açık bir kuruluşumuz. Bundan sonra sadece şehrimizi değil bölgedeki bütün şehirleri gezdiğimizde Meston’un üretimlerini ve izlerini göreceksiniz. Buda hepimize bir gurur verecek’ şeklinde konuştu.

‘Meston ve Asfalt Üretim Tesisi belediyelerimizin bir çok işini gören önemli kurumlar olarak yoluna devam edecek’

Meston ve Asfalt Üretim Tesisi’nin bölgemiz için çok önemli olduğunu ifade eden Genel Müdür Boyraz; ‘Biliyorsunuz geçen yıl Asfalt Fabrikası kurduk. Saatte 240 ton asfalt üreten Malatya Büyükşehir Belediyesi, ilçeler, beldeler hatta bu bölgedeki karayollarının ihtiyacını görecek büyük bir asfalt fabrikası kurduk. Geçen yıl sezonunun sonuna doğru üretime açtığımız için çok bir üretim yapamadık. Ama bu yıl için ciddi bir üretim düşünüyoruz. Yılda 600 bin ton asfalt üretme kapasitesine sahip. Yaklaşık bu rakamları hedefliyoruz. Bölgemiz için çok önemli. Fabrikaya konkasör şantiyesi kuruyoruz. Onun yerinin de tahsisatını yaptırdık. Biliyorsunuz asfaltın en önemli ham maddesi mıcır onu da kendisi üretecek kendi entegre bir tesis haline gelecek. Meston ve asfalt fabrikası belediyelerimizin bir çok işini gören önemli kurumlar olarak yoluna devam edecek’ ifadelerini kullandı.

 
Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
 
Etiketler: Malatya'nın, öz, malı, Esenlik'in, 2015, Yılı, Cirosu, 326, Milyon, TL,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv