Malatya’nın Valisinden uyarı var; Rehavete Kapılmamalıyız
Haber
16 Ekim 2020 - Cuma 20:40
 
Malatya’nın Valisinden uyarı var; Rehavete Kapılmamalıyız
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Vali Baruş, “Rehavete Kapılmamalıyız”…Vali Aydın Baruş, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında denetim yaptı.
Gündem Haberi
Malatya’nın Valisinden uyarı var; Rehavete Kapılmamalıyız

Malatya’nın Valisinden uyarı var;

Rehavete Kapılmamalıyız...

Resim

Yapılan denetimlerde esnaf ve vatandaşlar arasında mesafenin korunması, maske kuralına riayet ederek alışveriş yapılması hususları göz önünde bulundurulurken, içinde bulunulan kontrollü sosyal hayat dönemi hakkında esnaf ve vatandaşlara bilgi verildi.

Yapılan denetimler hakkında bilgi veren Vali Aydın Baruş, “Şu anda hepimizin gördüğü gibi bugün hiç görmediğimiz kadar bir kalabalık var. Havalarında güzel olması nedeniyle vatandaşımız dışarıya çıkıyor alışveriş için ancak özellikle uyarmak istiyorum bu kadar kalabalık iyi değil, çünkü maske takma koşuluna şartına hemen hemen tamamı ile uyulduğunu görüyoruz ancak maskenin yanında sosyal mesafe çok önemli kalabalıkların içerisine girmemek önemli hastalığın bulaşma açısından burada ciddi bir konu. İnsanların gruplar halinde dolaştığını görmek bizi üzüyor” diye konuştu.

Rehavet konusunda da vatandaşlara uyarılarda bulunan Vali Baruş, “Şu anda rehavet zamanı değil, çünkü hastalık tehlikesini atlatamadık.

İlimizde de Eylül ayının ortalarında özellikle sıkıntılı bir sürece girilmişti, o günden bugüne bir rahatlamamız oldu hastanelere başvuran pandemi polikliniklerine başvuran vatandaş sayısında bir azalma olmuştu ancak son birkaç gündür tekrar vaka sayısında bir hareketlenme görüyoruz.

Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de böyle bir artış söz konusu dolayısıyla biz rehavet içerisine girersek bu artışların önüne geçemeyiz. Vatandaşlarımızdan ricamız alışveriş için rahat saatleri tercih etmeleri, günün öğle saatlerini tercih etmemelerini çünkü bu saatlerde caddeler çok kalabalık oluyor sosyal mesafeyi korumak mümkün olmuyor. Biz almış olduğumuz tedbirleri aynen devam ettiriyoruz.

Denetim ekiplerimiz sahada çalışıyorlar. İşi gücü olmayanlar, sadece gezmek için sokağa çıkanlar lütfen evine dönsün bu kalabalıkları azaltmamız lazım yoksa önümüzdeki günler bizim için tekrar sıkıntılı bir süreç doğurur” dedi.

Vali Baruş, 2.OSB’de İncelemelerde Bulundu

Vali Aydın Baruş, ikinci Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan işletmelere ziyarette bulunarak istihdam ve ihracat konuları hakkında bilgi aldı.

Fabrika girişinde Vali Aydın Baruş’u Güngör Tarım Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güngör ve ikinci Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Vahap Erdem karşıladı. İbrahim Güngör, işletmede incelemelerde bulunan Vali Baruş’a özellikle Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracat yaptıklarını. Malatya başta olmak üzere ülke ihracatına ve ekonomisine katkı sağlayarak yapmış oldukları kayısı ihracatı ile aynı zamanda Malatya’nın en önemli tarım ürünü olan kayısının da tanıtımında önemli rol oynadıklarını ifade ederek. Teknoloji standartlarında oluşturulan yıkama makinası kurutma makinası eleme makinası ve paketleme makinasıyla ayrıca siparişlere göre oluşturulan her çeşit paketleme olanağıyla faaliyetini sürdürdüklerini söyledi.

Resim

Daha sonra Gözde Helva Fabrikasını ziyaret eden Vali Baruş’u burada Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kayhan karşıladı. İncelemeler esnasında Yönetim Kurulu Başkanı Kayhan Vali Baruş’a, 1995 yılında gıda üretimine  başladıklarını. Kuruluşun ilk yılların da tahin ve tahin helvası olarak üretime başlayıp daha sonraki yıllarda da çeşitlerini arttırarak simitlik susam, tahin, akide şekeri, lokum, reçel ve kakaolu fındık kreması ile ürün yelpazelerini geliştirdiklerini. Kaliteli, sağlıklı ve güvenilir bir hizmet anlayışı çerçevesinde 50 çalışanı ile teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri takip ederek yaptıkları ürünleri şu anda Kanada, Rusya, İrlanda, Türkmenistan gibi ülkelere ihracat yaptıklarını ifade etti.

Organize Sanayi Bölgelerinin kentin gelişimi ve iş istihdamı açısından önemine değinen Vali Baruş, Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelere yapmış olduğumuz ziyaretlerde üretim faaliyetlerini yerinde görüyor, sanayicilerimizin her türlü talep ve görüşlerini de alarak istişarelerde bulunuyoruz dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, Valisinden, uyarı, var;, Rehavete, Kapılmamalıyız,
Yorumlar
Haber Yazılımı