Haber Detayı
13 Aralık 2016 - Salı 19:51
 
Malatya'nın yeni saat kulesi vinçle kuruldu...
Abdullah Erdem...:Malatya Olay...: Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya’nın geleceğine yönelik sürdürdüğü fiziki, sosyal ve kültürel, sportif yatırımlarının yanısıra, şehrimizin ihtiyaçlarına yönelik estetik çalışmaları da yapmaya devam ediyor.
Teknoloji Haberi
Malatya'nın yeni saat kulesi vinçle kuruldu...

TECDE YOLU GİRİŞİNE SAAT KULESİ YAPILACAK

Malatya Fahri Kayahan Bulvarı ile İsmet Paşa Caddesi ve Tecde Yolu’nun kesiştiği kavşakta, kent estetiğine değer katacak Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyan, yaklaşık 17 metre yüksekliğinde yeni bir saat kulesinin yapıldı.

VİNÇLE KURULDU...

Yeni Saat binası bu akşam vinçle yerine kuruldu.

Yeni saat kulesinin; yapı medeniyetimizin en önemli süsleme sanatlarından biri olan Kundekari (küçük ölçüde geometrik parçaların birbirine geçmesi ile elde edilen, Anadolu'da Selçuklu döneminde gelişmiş kendine özgü bir bezeme tekniği) sanatından esinlenerek yapılmakta olduğu dile getirildi.

Saat Kulesinin yapı malzemesinde ise özel döküm fibro mermer ve işlenmiş çelik sacların altın yaldız titanyum malzeme ile kaplanmasından istifade ediliyor.

Açıklamada, kulenin; Osmanlı ve Selçuklu mimarisini temel alıp, Selçuklu yıldızının göğe yükselip hilal ile birleşerek günümüz Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeleyen bir yapı olacağı ifade edildi.

Tarihimizden izler taşıyan ve çevreyle uyumlu bir sanatsal yapı tasarımı olan saat kulesinin kaidesinin ise Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazır hale getirilmiş olduğu ve önümüzdeki günlerde kule kısmının montajına geçileceği belirtildi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya'nın, yeni, saat, kulesi, vinçle, kuruldu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı