Malatya Sağlık İl Müdürü Bentli; 14 gün boyunca karantinada kalacak
Haber
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 07:01
 
Malatya Sağlık İl Müdürü Bentli; 14 gün boyunca karantinada kalacak
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber…. Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr Recep Bentli’den dikkat çeken açıklama geldi…Bentli "Pozitif hasta ile yakın temasta bulunan kişiler 14 gün boyunca karantina altında kalacak "dedi.
Sağlık Haberi
Malatya Sağlık İl Müdürü Bentli; 14 gün boyunca karantinada kalacak

Malatya Sağlık İl Müdürü Bentli;

14 gün boyunca karantinada kalacak...

Prof.Dr. Bentli “ Pozitif tanı alıp evde takip ettiğimiz hastalarımız ve tüm pozitif hastalarımızın temaslılarının 14 gün boyunca evlerinden dışarı çıkmadan, kendilerini evin içinde de izole etmeleri gerekmektedir. “dedi.

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr .Recep Bentli,” Pandemi Polikliniklerine Yoğun Başvuru Var…”dedi ve Çalık Hastanesinden Çarşamba gününden itibaren Pandemi polikliniği  devreye gireceğini anımsattı ve kamuoyuna şu bilgilendirmeyi yaptı:

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) pandemi sürecinde ilimizde yaşanılan problemlere yönelik 20/07/2020 tarihinde Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticileri ile toplantı gerçekleştirilmiştir.

Görüntünün olası içeriği: Recep Bentli

Bilim kurulu temaslı takibi rehberinde Kesin veya olası COVID-19 enfeksiyonu olan bir kişi ile damlacık enfeksiyonuna yönelik korunma önlemleri alınmadan yakın temas etmiş olan kişiler, son temaslarından sonraki 14 gün boyunca; özellikle ateş ve solunum semptomları açısından telefon ile sorgulanarak izlenmeli, gerekir ise ev ziyareti yapılmalıdır. Temaslı takibi İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilir ve yürütülür. Temaslı değerlendirilmesi yapılırken, COVID-19 pozitif hastanın semptom başlangıcından önceki 48 saatten itibaren temaslıları değerlendirmeye alınır. Virüsün kuluçka döneminde ve semptom başlangıcından önceki dönemde atılım dinamikleri ile ilgili bilgiler bugün için yeterli değildir. Ancak uluslararası otoritelerin (Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ve Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Önleme ve Kontrol Önleme Merkezi) önerileri çerçevesinde süre 48 saat olarak belirlenmiştir.

1.1. Olası COVID-19 olgusu tespit edildiğinde temaslılara yönelik yapılması gerekenler Olası COVID-19 enfeksiyonu olan bir kişi tespit edildiğinde;

Bu kişi ile temas etmiş kişiler ve temasın özellikleri (yakın temas kriteri olup olmadığı) belirlenerek iletişim bilgileri kayıt altına alınır.

Olası olgunun PCR sonucu negatif gelirse;

Temaslılara yönelik herhangi bir önlem alınmaz.

Yakın temaslıları; maske ile çalışmaya devam ederek 14 gün boyunca kendilerini ateş ve solunum semptomları açısından takip etmeleri konusunda

Test sonucu negatif gelirse temaslılarla ilgili herhangi bir işlem yapılmaz.

Test sonucu pozitif gelirse;

Yakın temaslılar; temaslı algoritmalarına uygun 14 gün boyunca ateş ve/veya solunum semptomları açısından evde takip edilir ve sözlü ve yazılı olarak bilgilendirilir, onamları alınır. Gerekli görülen durumlarda aktif takip (telefon veya ziyaret ile) yapılabilir.

Temaslılar; maske ile çalışmaya devam ederek 14 gün boyunca kendilerini ateş ve solunum semptomları açısından takip etmeleri konusunda

Temaslı veya yakın temaslılarda 14 günlük takip süresi içerisinde ateş ve/veya solunum semptomları (öksürük, nefes darlığı) gelişirse tıbbi maske (cerrahi maske) takarak sağlık kuruluşuna başvurması sağlanır. Sağlık kuruluşuna başvuran hastalar olası vaka algoritmasına göre yönetilir.

Hükmü doğrultusunda temaslı kişilerin takibi il/ilçe sağlık müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Kurumunuzda bulunan temaslı personelin semptomu olmadığı halde tarama yapılmak üzere hastaneye yönlendirilmemesi gerekmektedir.”

ÖNEMLİ DUYURU…

“Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pandemi polikliniğinde yaşanan hasta yoğunluğu nedeniyle ; vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi bünyesinde Pandemi polikliniği hizmet vermeye başlamıştır. Koronavirüs hastalığı ile ilgili şikayetleri olan vatandaşlarımız Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi acil servis içindeki pandemi polikliniğine de müracaat edebilirler. Sonucu pozitif çıkan vatandaşlarımızla temas etmiş olan kişilerin, semptomları yoksa pandemi polikliniklerine başvurmalarına gerek yoktur. 14 gün boyunca kendilerini izole edip semptomları olması halinde pandemi polikliniklerimize başvurabilirler. Koronavirüs hastalığı ile ilgili bilgi almak için Sağlık Bakanlığı’nın 184 numaralı danışma hattını arayabilirsiniz.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Sağlık, İl, Müdürü, Bentli;, 14, gün, boyunca, karantinada, kalacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı