Haber Detayı
06 Aralık 2016 - Salı 15:15
 
Malatya sevdalıları Milletvekillerine Turgut Özal için mektup yazdı…
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Dünya'da sağlık alanında söz sahibi olmaya başlayan Turgut Özal Tıp Merkezinin bugün ki hali...Malatya Sevdalıları tarafından Mektupla dile getirilip...Malatya Milletvekillerine postalandı... Malatya sevdalıları...Malatya Milletvekillerine yazdıkları mektupta ana ağırlıklı 2 konuya dikkat çekti...Turguzt Özal'da bu iki sorun çözüme kavuşacak mı? İşte...Asıl konuda bu...
Sağlık Haberi
Malatya sevdalıları Milletvekillerine Turgut Özal için mektup yazdı…

Malatya Sevdalıları...nın Milletvekillerine yazdıkları mektup...

Saygıdeğer Milletvekilim 

İnönü Üniversitemize bağlı Turgut Özal Tıp Merkezimizin kadro ve mali sıkıntılar içinde olduğu Ulusal ve Yerel Basınımızdan öğrenmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşamaktayız. Bu üzüntümüzü siz Kıymetli Temsilcilerimizle paylaşmak ve bu konunun çözümü noktasında her zaman olduğu gibi sizlerin değerli destekleriyle TBMM’sindeki bütçe görüşmeleri sırasında Devlet katında çözümlenebileceğini inancıyla bu mektubu sizlere yazma ihyacını hisettik.

turgut özal tıp merkezi ile ilgili görsel sonucu

Bildiğiniz üzere 2. Cumhurbaşkanımız Merhum İsmet İnönü’nün vefatından sonra, onun hatırasını yaşatmak için İnönü Üniversitemiz Malatya da kurulmuş ve 40 yıl içinde gösterdiği büyük başarılarla 14 Fakülte, 1 Devlet Konservatuarı, 4 Yüksek okul, 12 Meslek Yüksekokulu, 5 Enstitü, 1 Teknokent ve 23 Araştırma ve Uygulama Merkezinde 1678’i Akademik kadro olmak üzere toplam 5608 personelle; 1200’ü yabancı uyruklu olmak üzere toplam 43500 öğrenciye eğitim ve öğretim hizmeti vermekte olup, Onkoloji Hastanesinin 2017 yılında temeli atılarak inşaata başlayacak, Karaciğer Naklindeki Dünya çapındaki 2. Sıra başarı düzeylerini kalp, akciğer ve hemen her alandaki nakillerde gerçekleştirerek Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 hedeflerini Türkiye’de ilk 10 üniversite ve Dünyada da ilk 500 üniversitesi içinde yer almaktadır.

8. Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal’da Hayatta iken, Asya ve Avrupa kıtalarında yaşayan insanların sağlık ihtiyaçlarının karşılanması ve Tıp Biliminin ülkemizde gelişmesi için İnönü Üniversitesine bağlı olarak Turgut Özal Tıp Merkezini (TÖTM), ABD Houston Methodist Hastanesinin ikizi olarak planlanmış ve 1991 yılında Sağlığında temeli atılarak hızlı bir gelişmeyle beş yıl sonra, 1996 yılında hizmete açılmıştır. Geçmiş 20 yılda büyük başarılar göstermiş olan TÖTM’nin bugün geldiği nokta;

  • ·         TÖTM 24.000 metrekare alana kuruludur.
  • ·         Toplam kapalı alanı 154.500 metrekaredir.
  • ·         16 katlı kulede 26 ve Karaciğer Nakil Hastanesinde 12 olmak üzere toplam 38 ameliyathane,
  • ·         Ana binada 250 ve Karaciğer Nakil Hastanesinde 36 olmak üzere 286 yoğun bakım yatağı,
  • ·         Ana binada 1200 ve Karaciğer Nakil Hastanesinde 152 olmak üzere yoğun bakımlar dahil toplam 1352 yatak kapasitesi
  • ·         Dünyada ilk ve tek olan Karaciğer Nakil Hastanemizin inşaatı ve tefrişatı tamamlanmış ve bu yıl hizmete girmiş (2016).
  • ·         TÖTM de tedavi hizmeti alan hastaların yaklaşık 3’te 1’inin Malatya dışından gelen hastalardan oluşan

TÖTM’nin birçok A sınıfı Vakıf Üniversite Hastaneleri ve Özel Hastanelerle boy ölçüşebilecek nitelikte olup, Üniversitemizin ve TÖTM’nin bugünlere gelmesinde emeği geçen başta “Halka Hizmet Hakk’a Hizmet” olduğu her zaman bizlere hatırlatmış olan merhum 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal olmak üzere siyasetçisinden, bürokratına ve Sivil Toplum Örgütlerinden her bir ferde kadar emeği geçen herkezi minnet ve şükranla anıyoruz.

Saygıdeğer Milletvekilim

ali aladağ milletvekillerinin karnesi ile ilgili görsel sonucu

Aşağıda yer alan tablodaki veriler incelendiğinde 2013 yılında 26 Ameliyathane ile Yoğun Bakım dahil 1168 yatak sayısı ile 533.939 hastaya Poliklinik Hizmeti, 70.455 hasta yatışı, 103.391 Ameliyat sayısı ile zirve yapmıştır.

2016 yılında yeni açılmış bölümlerle Ameliyathane sayısında %50 artış, Yoğun Bakım dahil  yatak sayılarında da %10 dan fazla kapasite artış ile 1352 yatak sayısına ulaşılmasına karşın 2013 verilerinin çok gerisinde kalmış olup bu durum uzun süredir çözülmeyi bekleyen 2 ana sorunda kaynaklanmakta olduğunu, sadece  öğrenmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz.

110’u Hemşire kadrosu olmak üzere 136 tıbbi kadro yetersizliğinden 4 servis, 2 yoğun bakım ünitesi ve 8 ameliyathanenin donanımlarıyla birlikte atıl durduğu (hizmet dışı, yeni açılan bölümlerdeki cihazlar çalıştırılmadan garanti süreleri de dolmakta), sadece karaciğer nakil hastanesindeki bölümün çalışmamasından dolayı Aylık 1.300.000,- TL gelirden yoksun kalınmaktadır. (Bölgede iş için bekleyen yeterli hemşire kadrosu dahil tıbbi kadro bulunmaktadır.)

     Hastanenin toplam 130 Milyon TL borcundan dolayı nakit paraya ihtiyaç var. Malzeme tedarikinde zorlanılmakta ve tedarikçi (alacaklı) firmalarında zor durumda olduğu, artık borcu çeviremez ve işleri sürdüremez oldukları ifade edilmektedir.

TBMM’de 2017 bütçesinin görüşüldüğü bugünlerde yukarıda arz etmeye çalıştığımız 2 hususta hem parti gruplarından hem de komisyonlarda gerekli hassasiyeti göstererek Malatya ve Çevre Milletvekilleri ile birlikte çözümleyeceği inancıyla çalışmalarınızda başarılar dileriz.

turgut özal tıp merkezi ile ilgili görsel sonucu

Saygılarımızla,

Malatya Sevdalıları

Adres  : Kemalpaşa Mah. 1948. Sokak N:8 Bağcılar- İstanbul

Mail     : malatya_sevdalilari@hotmail.com

Tel       : 0532 308 9044

Faks    : 0212 634 2044

 

Abdullah IŞIK                    

Ahmet Ercan UÇKAN

Ali Naki BAL

Ali Seydi ÇABUK

Ali ŞAHİN

Bilgin AKBAL                   

Bünyamin CANAL

Erdal TÜRKERİ

Erkan ULUKAYA 

Gazi DUVARCI         

Hakkı GENÇ    

Hamit DOĞAN 

Hasan BAYAR

Hasan BOZKURT

Hasan MERSİN

Hasan ÖZBEY

Haşim KARADAĞ

Himmet KAYA

Hüseyin DEMİR  

Hüseyin DOĞAN

Hüseyin MEMİŞ

Hüseyin MERT

Mehmet BEYHAN

Murat AYGÖRMEZ

Murat ÇETİN

Nurettin ÖZHASAR

Osman İNAN

Recep SARIGÜL

Şemsettin DEĞER

Yaşar KÖKSAL

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, sevdalıları, Milletvekillerine, Turgut, Özal, için, mektup, yazdı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı