Haber Detayı
07 Mayıs 2017 - Pazar 18:35
 
Malatya Şeyh Ali Kara ile tarihi bir gün daha yaşadı, dört bir yanda bereket altında insan seli
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya Mürşid-i Kamil Şeyh Ali Kara ile tarihi bir gün daha yaşadı. Yurt dışında ve Türkiye’nin dört bir yanında katılımla ahrete irtihallerinin 46. Sene-i devriyesinde anıldı. Bugün Yağan bereket altında Şeyh Ali’yi on binler yad etti. Araç ve inan seli vardı...Bereket altında anma okunan ilahiler eşliğinde haz verdi.
Kültür Haberi
Malatya Şeyh Ali Kara ile tarihi bir gün daha yaşadı, dört bir yanda bereket altında insan seli

MALATYA TARİHİ GÜN YAŞADI...

Malatya Şeyh Ali Kara ile tarihi bir gün daha yaşadı, dört bir yanda bereket altında insan seli
Malatya İnanç Turizminin başkent mi oluyor…Her yıl artarak devam eden insan seli ile bugün de Örüçkü tarihi bir güne sahne oldu.

Dört bir yandan gelenler yağan bereket altında Şeyh Ali'yi andı. Eller semaya açıldı...Dualar edildi.
ONBİNLER VE BAKAN TÜFENKCİ TARİHİ GÜNE ŞAHİTLİK ETTİ…


Kadiri Tarikatı Şeyhi Binbaşı Osman Nuri Ölmeztoprak’ın yolcusu olan ve Kadri Tarikatı Şeyhi Mürşid-i Kamil Şeyh Ali Kara Ahirete  irtihallerinin 46. Sene devriyesi nedeniyle Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Aşağı Örükçü Mahallesi'nde mevlid-i şerif ile yad edildi.
Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program okunan mevlitle ve ilahilerle devam etti. 
Ev sahipliğini Şeyh Binbaşı Osman Nuri Ölmeztoprak’ın torunu Şeyh Ali Kara’nın kızı Sadiye Kara Ölmeztoprak’ın eşi Ak Parti Malatya 22. ve 23. dönem Milletvekili Fuat Ölmeztoprak, Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Sami Ölmeztoprak ile Avukat İnanç Kara Ölmeztoprak yaptı.
On binlerin yağan bereket altında andığı şeyh Ali Kara için okutulan Mevlid-i şerife Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,Malatya Valisi Mustafa Toprak, Akçadağ Kaymakamı Serdar Demirhan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, AK Parti Malatya il Başkanı Hakan Kahtalı,Akçadağ belediye başkanı Ali Kazgan, Ak Parti Ak Parti Akçadağ ilçe başkanı Arif Tutal, Önceki 23. Dönem Ak Parti Milletvekili İhsan Koca, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Battalgazi Belediye Başkanı Selattin Gürkan,Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Akçadağ Muhtarlar Derneği Başkanı Eyüp Gönültaş, Milliyetçi Hareket Partisi Akçadağ ilçe başkanı Cahit Zafer Leventoğlu, MHP Battalgazi ilçe başkanı Mesut Samanlı, Doğanşehir belediye başkanı Vahap Küçük, Kale Belediye Başkanı Cemal Akdemir, ilçe belediye başkanları, çok sayıda resmi kurum amiri, sivil toplum örgütü kuruluşu temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

BAKAN TÜFENKCİ NE DEDİ?


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci “Şeyh Ali Kara Hazretleri'nin 46. senei devriyesi dolayısıyla okutulan mevlidi şerife katıldık.”dedi.
YURT DIŞINDA VE TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA KATILIM…

Şehy Ali Kara’yı anma etkinliğine yurt dışında ve Türkiye’nin dört bir yanında on binler katıldı.
MALATYA İNANÇ TURİZMİNİN BAŞKENTİ Mİ OLUYOR…
Şeyh Ali Külliyesinde yılda 500 binden fazla insanın ağırlanması  ile Malatya inanç turizminin başkenti olma yolunda.
İnanç turizmi Malatya’nın dört bir yanında yer alıyor.

MHP AKÇADAĞ İLÇE BAŞKANI CAHİT ZAFER LEVENTOĞLU NE DEDİ?


Milliyetçi Hareket Partisi Akçadağ ilçe başkanı Cahit Zafer Leventoğlu “Bereketli anma…Muhteşem insan seli…Manevi dünyamızın sultanlarından Şeyh Ali Kara’yı anlayarak anıyoruz”dedi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, yürüyen insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Şeyh, Ali, Kara, ile, tarihi, bir, gün, daha, yaşadı,, dört, bir, yanda, bereket, altında, insan, seli,
Yorumlar
Haber Yazılımı