Haber Detayı
10 Eylül 2017 - Pazar 19:16
 
Malatya Silahtar Mutafa Paşa Kervansaray’ını gezmek için dört bir yandan geliyorlar
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya Silahtar Mutafa Paşa Kervansaray’ını gezmek için gelenler arasında ünlü sanatçı Mustafa Keser’de vardı. Battalgazi belediye başkanı ile Kervansaray’da görüşen sanatçı Mustafa Keser “Başkan burası muhteşem, harika programlara ev sahipliği yapacak bir yer” dedi.
Kültür Haberi
Malatya Silahtar Mutafa Paşa Kervansaray’ını gezmek için dört bir yandan geliyorlar

Malatya Silahtar Mutafa Paşa Kervansaray’ını gezmek için dört bir yandan geliyorlar...
Malatya tarihi yerleri ile son dönem adında söz ettirmeye başlayan iller arasında yer almaya başladı bile.
Tarihi yerleri görmek için yurt dışında ve yurt için de ziyaretçiler Malatya’ya gelmeye başladı. Malatya Silahtar Mutafa Paşa Kervansaray’ını gezmek için gelenlerin sayısında da oldukça artış var.
Bugün Malatya Silahtar Mutafa Paşa Kervansaray’ını gezmek için gelen sanatçı Mustafa Keser, Battalgazi belediye başkanı Selahattin Gürkan ile görüşüp hayranlığını dile getirdi. Sanatçı Mustafa Keser “Başkan burada program da çekmek isterim.”dedi.


Başkan Gürkan, saklı ve gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir çok eseri Malatya’ya Türkiye’ye kazandırmak için çalıştıklarını ifade edip “Mustafa Keser bey ne zaman isterse Kervansaray’da program çekebilir.”dedi.
Başkan Gürkan Malatya Silahtar Mutafa Paşa Kervansaray’ını gezmek için gelenlerle hatıra fotoğrafı da çektirdi.
Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı (Battalgazi)
Malatya Battalgazi ilçesinde Alaca Kapı semtinde bulunan bu kervansarayı Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa 1637 yılında yaptırmıştır. Kervansaray ile ilgili 1637-1638 tarihli iki kitabe bulunmaktadır. Bunlardan biri kapalı kısma giriş açıklığı üzerinde, diğeri de Alacakapı Mescidi avlusuna sonradan götürülmüştür. Bu kitabe bugün Malatya Müzesi’ndedir. 

Günümüze kısmen harap bir halde gelen kervansaray, orta avlulu ve çevresi revak ve hücreli kervansaraylar gurubundandır. Kervansaray 5168 m2’lik bir alanı kaplamaktadır. Dikdörtgen planlı kervansaray 68.00x76.00 m. ölçüsündedir. Kesme taştan yapılmış olup, avlusunun çevresinde revaklar ve batı kanadında kapalı bir bölüm bulunmaktadır. Kapalı bölüm birbirlerine yuvarlak kemerlerle bağlanmış dört köşe taş payeler oluşmuş bir mekândır. Avlunun günümüze gelen kanatları çok haraptır. Kervansarayın üst örtüsü düz toprak damlıdır. Ahırları bulunmaktadır. Kapalı bölümün üzerindeki kitabe Şair 
Şeyhülislam Zekeriyazade Yahya (1553-1644) tarafından yazılmıştır.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Silahtar, Mutafa, Paşa, Kervansaray’ını, gezmek, için, dört, bir, yandan, geliyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı