Haber Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 14:00
 
Malatya tanıtım günleri başkan Ankara’da coşkuyla start aldı
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen o-"Ankara'da Malatya Tanıtım Günleri" start aldı. 12-15 Ekim 2017 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi'ndeki Malatya Tanıtım Günlerinin açılışına yoğun katılım oldu.
Kültür Haberi


Malatya tanıtım günleri başkan Ankara’da coşkuyla start aldı...
Başkent Ankara Malatya Malatya ile coştu.

4 gün sürecek Malatya Tanıtım Günleri’nin açılışı nedeniyle düzenlenen törende konuşmalarda vardı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya Sayan, önceki dönem Bakan Fatma Güldemet Sarı, Güldal Akşit, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Çakır, Mehdi Eker, Şanal Tosun, Ak Parti il başkanı Hakan Kahtalı, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, bürokratlar, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve Malatyalılar katıldı.

Açılışta yapılan konuşmalarda Malatya'nın tanıtımının önemine dikkat çekildi.

Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “kültürel ve tarihi mirası itibariyle Malatya kavşak noktada bulunması itibariyle çok farklı kültürleri içinde barındıran ve bu kültürleri bir arada tutan omurga illerimizden birisidir. Malatya, hep huzurdan, istikrardan, barıştan, birlikten yana oldu. Malatya, tarım ürünleriyle de sadece Türkiye’de değil, dünyada farklı bir yerdedir. Biz sadece kayısıyla anılmak istemiyoruz. Malatya, üniversitesiyle, sanayisiyle ve en önemlisi yetiştirdiği insan sermayesi ile çok farklı yerde. Malatya olarak sadece ilimize değil; Türkiye’ye, dünyaya, insanlık alemine katkı sunmak istiyoruz.”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma “Malatya sadece ekonomide değil, hem kültürde, hem siyasette Türkiye’ye üstün hizmetler yapmış büyük şahsiyetlerle dolu. Tarihin her döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Malatya, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi dünya kayısı Başkenti. Gürül gürül suları, Beydağları ile süslenmiş güzel şehrimin insanı da bir o kadar cömert ve güzel. Vatan ve millet nedir bunun kıymetini Malatyalılar çok iyi biliyor. Biz bunu 15 Temmuz’da yaşadık, 15 Temmuz’da gördük. Malatya’da 15 Temmuz gecesi meydanlar dolu doluydu.”

MALATYA, ANKARA’YA TAŞINDI

Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Kültür A.Ş. tarafından organize edilen ‘Malatya Tanıtım Günleri’ Ankara’da açıldı.

Başta Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Valiliği olmak üzere; ilçeler, odalar, STK’lar tarafından Malatya’nın değerlerinin sergilendiği ‘Malatya Tanıtım Günleri’nin açılışı, görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 11.00’de düzenlenen açılış törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Öznur Çalık, Mehdi Eker, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kâhtalı, eski bakanlardan Güldal Akşit, Malatya eski valileri, Kırgızistan ve Kosova Büyükelçileri, İlçe Belediye Başkanları, Yeni Malatya Spor Kulüp Başkanı Adil Gevrek, Oda başkanları, STK temsilcileri, bürokratlar, işadamları ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı bir konser verdi. Yazıhan Belediyesi ekipleri tarafından Tura oyununun da sergilendiği törende, protokol konuşmaları yapıldı.

Çakır: Malatya, Anadolu’nun parlayan yıldızı

Törende ilk olarak konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’yı doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra kültürüyle Ankara’da daha iyi bir şekilde tanıtmak üzere bu organizasyonu düzenlediklerini belirterek, Kültür Merkezi’nin tahsis edilmesinden dolayı Kültür Bakanlığı’na teşekkür etti.

Malatya’nın Anadolu’nun çok önemli illerinden bir tanesi olduğunu belirten Başkan Çakır, “9 bin yıllık tarihiyle, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla, yetiştirdiği devlet ve siyaset adamlarıyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle Malatya, Anadolu’nun parlayan yıldızlarından birisidir. Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizin yanı sıra bütün ilçelerimiz, Odalarımız, STK’larımız hepsi buradalar. Buraya katılan, destek veren herkese teşekkür ediyorum. Açılışımıza katılarak bizleri onurlandıran bakanlarımıza, genel başkan yardımcılarımıza, valilerimize yürekten teşekkür ediyor saygılar sunuyorum. ‘Malatya Tanıtım Günleri’nin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Çalık: Malatya’nın sesini, tadını getirdiniz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada, Ankara’ya Malatya’nın sesini, tadını, lezzetinin getirildiğini belirterek, “Bize Ankara’yı sıla yaptığınız için gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Malatya’ya ve Malatyalılara hizmet etmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Genel Başkan Yardımcısı Çalık, özetle şunları söyledi:

“Malatya, tüm Türkiye’de kayısı ile anılıyor; fakat sadece kayısı değil, insanlarının yiğitliği, mertliği ve güzelliği bizim için en önemli gurur kaynağı. O yiğit ve mert insanlar içerisinde birçok devlet ve siyaset adamı çıkmış. Türkiye’nin siyasetine dünyada yön veren insanlar çıkarmış.

Nerede yaşıyorlarsa yaşasınlar bütün hemşerilerimi Malatya’ya davet ediyorum. Şimdi Malatya zamanı. Malatya’nın yazı da, kışı da, sonbaharı da ilkbaharı da güzel. Her ilçemizin ayrı tadı ve lezzeti var. Bu güzellikleri bugün size Ankara’da htirmek istiyoruz. Ama yarından sonra da hepinizi Malatya’ya davet ediyoruz. Malatya dört dörtlük insanların bulunduğu memlekettir.”

Eker: Malatya’yı tanımayan yok

Açılış törenine katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker de Malatya’yı tanımayan kimsenin olmadığını belirterek, ‘Malatya’yı herkes biliyor’ dedi.

Eker, “Malatya’yı güzellikleriyle, kültürel birikimiyle, yetiştirdiği devlet ve siyaset adamlarıyla, ürünleriyle, tarımıyla, müziğiyle, folkloruyla Türkiye’de tanımayan yok. Biz sadece bu değerleri, bu ürünleri bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentine taşındığı için bu etkinliği önemsiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir köşesindeki güzellikler, değerler ve ürünler bu tür etkinlikler vasıtasıyla Ankara’ya geliyor ve Ankaralılarla buluşuyor. Bu etkinliği düzenleyenleri tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum.

Malatya’nın güzelliklerinin bir kısmı Ankara’ya taşınacak, onları bir kez daha yaşayacağız ve o güzellikleri yaratan elleri, gönülleri saygıyla anıyoruz. Bütün Malatya’ya en güzel, en derin saygılarımızı, sevgilerimizi iletiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaban: Malatya, Malatya’da yaşanır

Malatya Valisi Ali Kaban ise görevleri gereği Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden görev yaptıklarını belirterek, Malatya’da görev yapmasından dolayı şanslı ve mutlu olduğunu söyledi.

Malatya Tanıtım Günleri’ne Malatya’nın çok az bir kısmını numunelik olarak 4 gün için getirebildiklerini söyleyen Vali Kaban, Malatya’nın Malatya’da yaşanabileceğini ve tanınabileceğini belirterek, herkesi Malatya’ya davet etti.

Sayan: Suyu sert, insanı mert insanlar

Törene katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan ise yaptığı konuşmada, Malatya’nın kadim tarihi, kültür ve gelenekleriyle Türkiye’ye her anlamda değer katan müstesna bir il olduğunu belirterek, “Suyu sert, insanı mert olan siz değerli Malatyalı hemşerilerimi saygıyla bir kez daha selamlıyorum. Malatyamız sadece ekonomide değil her alanda Türkiye’ye üstün hizmetler yapmış büyük şahsiyetlerle dolu. Ben rahmetli Turgut Özal’ı da burada bir kez daha rahmet ve minnetle yad etmek istiyorum” dedi.

Malatya’nın tarihin her döneminde önemli bir ticaret merkezi olduğunu kaydeden Bakan Sayan, özetle şunlara değindi:

“Malatya’mız, Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi dünya kayısı başkenti. Evliya Çelebi’nin sözleriyle Malatyamız, kaynak suları, havası, verimli topraklarıyla bir sular şehridir. Elbette gürül gürül suları, beydağıyla süslenmiş güzel şehrin insanı da bir o kadar güzel ve bir o kadar cömerttir.

Vatan ve millet nedir bunun kıymetini gerçekten Malatyalılar çok iyi biliyor. Biz bunu 15 Temmuz’da yaşadık ve gördük. Malatya’da 15 Temmuz gecesi meydanlar dolu doluydu. Ve ardından 28 gün boyunca demokrasi nöbetlerinde Malatyalılar vatanına, milletine, bayrağına nasıl sahip çıktıklarını çok güzel bir şekilde demokrasi nöbetlerinde bizlere gösterdiler. İşte siz değerli Malatyalı kardeşlerimle bu güzel tarihi, kültürü yaşatmak için bugün hep birlikte buradayız. Ben böyle güzel bir organizasyonda bizleri bir araya getiren, çok değerli valimize, belediye başkanımıza, genel başkan yardımcımıza ve tabii ki her zaman Malatya için gece gündüz demeden koşturan çok kıymetli Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülenet Tüfenkci beyfendiye ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bugün burada birbirinden güzel Malatya’nın lezzetleriyle, ürünleriyle hep birlikte bir kez daha buluşacağız. Onları hep birlikte tüm Ankaralılara, tüm Türkiye’ye bir kez daha hatırlatacağız. Burada Malatya’ya herkesi davet edeceğiz. Bu tür organizasyonlar tanıtımdan ziyade yerel değerlerin ulusal anlamda kıymetinin

bilinmesi açısından, kültürümüzün yaşatılması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kültürümüz bizim kimliğimizdir. Hiçbir millet kimliksiz, kültürsüz yaşayamaz. Bizi güçlü kılan en önemli değerlerimiz bunlardır. İnşallah bu ortak değerlerimizi paylaşıp, zenginleştirip, insanlarımızın hizmetine sunup, hep birlikte destekleyeceğiz.

Malatyalı bütün kardeşlerimi bu yaptıkları güzel çalışmalardan ötürü bir kez daha tebrik ediyorum. 4. Malatya Tanıtım Günleri’nin hem Malatyalı hemşerilerime hem de ülkemize hayırlar getirmesini umuyorum. Üreticilerimize, esnafımıza bol kazançlar diliyorum. Bu organizasyonda emeği geçen, başta Gümrük ve Ticaret Bakanımız olmak üzere herkesi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”

Tüfenkci: Malatya’nın bir kısmını Ankara’ya taşıdık

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise yaptığı konuşmada Malatya’nın bir kısmını Ankara’ya taşımaya çalıştıklarını belirterek, bu organizasyondaki amaçlarının Ankara’da yaşayan Malatyalıların yanı sıra Ankara’da yaşayanları Malatya kültürüyle buluşturmak istediklerini söyledi.

Malatya’nın Türkiye’de birliğin, beraberliğin, sevginin, barışın ve hoşgörünün başkenti olduğunu kaydeden Bakan Tüfenkci, Malatya’nın içerisinde farklı kültürler barındıran omurga bir il olduğunu kaydetti. Tüfenkci özetle; “Malatya her zaman istikrardan, huzurdan, barıştan, birlikten ve beraberlikten yana oldu. Tarım ürünleri ve kayısısıyla da sadece Türkiye’de değil, dünyada haklı bir yerde. Biz sadece kayısı ile anılmak istemiyoruz. Üniversitemizle, sanayimizle, en önemlisi de yetiştirdiği insan sermayesiyle de Malatya çok farklı bir yerde. Biz Malatya olarak sadece Malatya değil, Türkiye’ye esasında da dünya insanlığa katkı sunmak istiyoruz. Geçmişten günümüze yetiştirmiş olduğumuz çok çeşitli fikir adamlarıyla, yazarlarıyla, düşünürlerimizle, girişimcimizle, sanayicimizle bu katkıyı verdik, vermeye de devam ediyoruz. Esasında Türkiye ekonomisinde önemli girişimcilerin birçoğuna baktığımızda birçoğunun Malatyalı olduğunu görüyoruz. Malatyalı bu hemşerilerimizin hiçbir zaman mikro milliyetçilik yapmadığını da görürsünüz. Bizim insanlarımız Türkiye’nin birliği ve beraberliği içerisinde, Türkiye’nin kalkınması içerisinde ne katkı veririz, onun hesabını yapmaktadır. Malatyalılarda mütevaziliği, misafirperverliği, güler yüzü, ağırbaşlı, vakur duruşu hemen fark edersiniz. Malatyayı aslında değerli kılan da budur.

Malatya; ruhu olan, o ruhu özenle koruyan, yaşatmaya çalışan ender şehirlerden birisidir. Turgut Özal’a, İsmet İnönü’ye, Galip Demirel’e rahmet diliyorum. Malatya dostları olarak bu açılışa katılan herkese teşekkür ediyorum. Bizleri kırmayarak buraya kadar teşrif eden Mehdi Eker ağabeyimize, fahri bir hemşerimiz olan Fatma Betül Sayan bakanımıza teşekkür ediyorum. Kendisini Malatya’nın fahri hemşehrisi ilan ediyoruz.”

Konuşmaların ardından “Malatya Tanıtım Günleri” nin açılışı yapılarak, stantlar gezildi.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan “Malatya Tanıtım Günleri”nde 50 dolayında stant açılırken, stantlarda Malatya’nın değerleri sergileniyor. 15 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak olan ‘Tanıtım Günleri’ açılışla birlikte yoğun bir ziyaretçi akınına uğradı.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
 
Etiketler: Malatya, tanıtım, günleri, başkan, Ankara’da, coşkuyla, start, aldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv