Haber Detayı
25 Ekim 2017 - Çarşamba 13:44
 
Malatya toz bulutuna teslim oldu; ve anında kamuoyuna belediyeden açıklama geldi
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya toz bulutuna teslim oldu. Toz bulutu halk arasında ise şaşkınlığa neden oldu. 25 Ekim Çarşamba günü sabah saatleri ile birlikte Malatya’da etkili olan toz bulutu ile ilgili olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bir açıklama yapıldı.
Yaşam Haberi
Malatya toz bulutuna teslim oldu; ve anında kamuoyuna belediyeden açıklama geldi

Solunum yolu ve kalp hastaları ile yaşlı ve çocukları daha çok etkiliyor
BÜYÜKŞEHİRDEN TOZ BULUTU AÇIKLAMASI

Çevre Bakanlığı ve Meteoroloji’den alınan bilgiler doğrultusunda yapılan açıklamada, toz bulutunun Suriye ve Irak ülkelerinden ülkemize geldiği belirtilerek, toz bulutunun ikindiden sonra dağılmasının beklendiği kaydedildi.
Toz bulutunda özellikle solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve daha çok etkilendiği belirtilen açıklamada şu bilgiler verildi:
Temel nedeni kuraklık ve çölleşme olarak bilinen toz bulutu, birçok etkisinin yanı sıra insan faaliyetleri ve sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.
Çöllerden kalkan tozlar atmosferin üst tabakalarına yükselerek uzun mesafeler kat etmektedir. Ağır olan toz parçacıkları kısa mesafelerde çökerken hafif olan toz parçacıkları ise binlerce kilometre kat edebilmektedir.
Türkiye, Orta Doğu ve Afrika kaynaklı çöl tozlarının geçiş koridorunda bulunmaktadır. Ülkemizdeki toz bulutu, Basra alçak basınç merkezinin daha etkili olduğu ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında daha yoğun gerçekleşmektedir. Suriye ve Irak sınırına yakın yerleşim alanlarımız başta olmak üzere Malatya da bu toz bulutundan en fazla etkilenen illerdendir.
Solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve çocukların bu ortamdan en fazla etkilendiği bilinmektedir.
25 Ekim Çarşamba günü sabah saatlerinde Malatya’da gerçekleşen toz bulutunun 14.00 – 15.00 saatleri arasında dağılmaya başlayacağı tahmin edilmiş olup konu ile ilgili Çevre Bakanlığı ve Meteoroloji verilerine göre ikindi öncesi havanın normalleşeceği bilgisine ulaşılmıştır.

BURASI MALATYA

KENT TOZ BULUTUNA TESLİM

BURASI DARENDE...

HER YANI TOZ BULUTU KAPLADI

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, toz, bulutuna, teslim, oldu;, ve, anında, kamuoyuna, belediyeden, açıklama, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı