Haber Detayı
13 Mart 2017 - Pazartesi 13:44
 
Malatya Ülkü Ocaklarından “7’den 77’ye İstiklal Marşı “ Paneli
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Malatya Ülkü Ocaklarının tertiplediği, “7’den 77’ye İstiklal Marşı “Programı 2.Ordu karşısındaki Belediye Konferans (Ömer Halisdemir Konferans) salonunda gerçekleştirildi. Malatya Ülkü Ocaklarının programına yoğun katılım oldu. Başkan Fevzi Şahin"Böyle bir ortamda yazılan İstiklal Marşı “Korkma!” seslenişi ile başlar. "dedi.
Eğitim Haberi
Malatya Ülkü Ocaklarından “7’den 77’ye İstiklal Marşı “ Paneli

Malatya Ülkü Ocaklarından “7’den 77’ye İstiklal Marşı “ Paneli Düzenlendi
Malatya Ülkü Ocakları’nın tertiplediği, “7’den 77’ye İstiklal Marşı “Proğramı 2.Ordu karşısındaki Belediye Konferans (Ömer Halisdemir Konferans) salonunda gerçekleştirildi.
Programa Ülkücü camianın fazlasıyla ilgi göstermesi, camiada sevinçle karşılandı. Battalgazi İlçe MHP Başkanı Gökhan Şahin, Yeşilyurt İlçe MHP Başkanı M.Ali Kaya, MHP İl Başkanlığından Genel merkezin fes ettiği eski İl Başkan Mehmet Erdem, Türk Ocakları İl Başkanı Nadir Günata, MHP eski İl Başkanlarından Ömer Ekici ve çok sayıda Ülkücü katıldı.
Malatya Ülkü Ocakları Başkanı Fevzi Şahin’in açılış konuşması ile başlayan proğram, Malatya Ülkü Ocakları Mehteran takımının gösterisiyle devam etti. Proğrama daha sonra, Şiir yarışmasında kategorilere göre sıralama ile katılım belgesi takdim edildi.


Malatya Ülkü Ocakları Başkanı Fevzi Şahin açılış konuşmasında şu görüşlere yer verdi;
“İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “milli marş” olarak kabul edilişinin 96. yıldönümünü kutlamak ve bağımsızlığımızın simgesi olan “İstiklal Marşmızın şairi, Cumhuriyet dönemi fikir ve sanat öncülerinden Mehmet Akif Ersoy gibi pak bir ruhu , temiz bir vicdanı yad etmek ve onun yüksek ideallerini davasını paylaşmak için bugün buradayız.
Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar ve abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmesi, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve milli şuuru ayakta tutabilmek için bunları hatırlamak gerekir.
İstiklal marşının yazıldığı dönemi değerlendirdiğimiz zaman
Türk milleti tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktadır. Böyle bir ortamda yazılan İstiklal Marşı “Korkma!” seslenişi ile başlar. Buradaki ifade en olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esaret de ümitsizlik de bize yakışmazdı. Öyle de oldu. Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan milletimiz vatanına ve istiklaline yönelmiş olan bu çılgınca ve hayâsızca saldırılara elbette boyun eğmeyecekti. Medeniyeti yüzlerindeki vahşeti örtmek için bir maske gibi kullanan dönemin süper güçleri en güçlü silahlarıyla yurdumuzu işgale yeltenmişler fakat Türk milleti çelikleşmiş iradesi ve iman dolu göğsüyle onlara en güzel cevabı vermiştir.

İstiklal Marşı, Milli Mücadelenin bütün heybetini ve canlılığını başarıyla yansıtır. Onun bu başarısındaki en önemli unsur Mehmet Akif’in şahsiyeti ve Milli Mücadele yıllarındaki konumudur
Ulusal birliğimizi güçlendiren, ulusal duygularımızı coşturan İstiklal Marşı’mız, büyük yurt sevgimizi, paylaştığımız ortak değerlerimizi, ortak ülkümüzü anlatan dizeleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının en önemli simgelerindendir.
Büyük şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı, dünyadaki en haklı, en kutsal savaşlardan birini, sömürgeciliğe karşı verilmiş ilk kurtuluş savaşını, ulusal haykırışı, direnişi, heyecanı anlatan eşsiz bir yapıttır. Mehmet Akif, güçlü anlatımıyla seçkin bir eser oluşturmuş, özlü dizeleriyle ulusumuzun, ülkesine yönelen tehditlere kararlılıkla direneceğini; bağımsızlığını koşullar ne olursa olsun koruyacağını dünyaya duyurmuştur.
Olanaksızlıklar içindeki halkımıza o çetin koşullarda umut, güven, inanç aşılayan bu dizeler, aynı zamanda Türk Ulusunun tarihinden getirdiği yüce kişilik özelliklerini, yüksek ruhunu, saygın ve soylu duygularını, düşüncelerini betimleyen edebi bir anıttır.

İstiklal Marşı’ndaki yüce duyguların ve eşsiz anlatımın dayandığı temelleri, Akif’in de içinde olduğu, Milli Mücadele’nin olağanüstü koşullarında ve hiç kuşkusuz büyük şairin taşıdığı yüksek ruhta, vatanperverlikte, ulus ve insanlık onuruna düşkünlüğünde, ayrıca sanat gücünde aramalıdır.

Onun özellikle üzerinde durduğu kesim gençliktir.
Mehmet Akif’in ideal genci Asım’ı tanımak, Asım’ın üzerinden Türk gençlerine seslenişlerini duymak, bugüne ve yarına örnek gençler kazanmada bize yol gösterecektir. çünkü ulaşılacak değerleri şöyle sıralamıştır:
• Genç, inançlı ve kararlı olmalıdır. Genç, bilgili ve erdemli olmalıdır. • Genç, umudunu hiç yitirmemelidir. • Genç, çalışkan olmalıdır. • Genç, kendine güvenir. Donanımlı ve birikimlidir ve bu onu güçlü kılar, pısırık ve ürkek olmaz.
• Genç, sorumluluk sahibidir. Çevresine duyarlıdır, görevinin bilincindedir.
İşte bu yüzden de Çanakkale Şehitlerine şiirinde, vatanı için canını verenler, şehit olanlar, Asım’ın neslidirler:
Şöyle der.
“Asım’ın nesli… diyordum ya…nesilmiş gerçek
İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.
İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif’in, en büyük özelliği, ortaya koyduğu fikirleriyle, yaşadıklarının birebir örtüşmesi, özü neyse sözünün de o olmasıdır.
Bu nedenle İstiklâl Marşı, bizim umut pınarımızdır, milletimizin şanlı destanıdır.
Bugün, Türk İnsanının, İstiklal Marşı’na daha sıkı sarılmasına, daha gür bir sesle okumasına ihtiyacı vardır.
Konuşmama son verirken Ulu Önder’imiz Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve İstiklal Şairimiz merhum Mehmet Akif’i şükran ve minnetle yad ediyor ve son sözü yine şairimizin dizelerine bırakıyorum:
Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.
“Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” İfadelerini kullandı.

7’ DEN 77’YE PROĞRAMDA DERECEYE GİRENLERİN İSİMLERİ İSE ;

0-6 yaş arası;
1. Ayşe Coğan
6-9 Yaş arası;
1. Tuana Azra Yılmaz
2.Ecrin Aksoy - Ege Yiğit
3.Ahsen beyazit
10 -14 yaş arası;
1-Ecrin Keleş
2.Elif Yaren Meydan
3. Fatma Nur Yılmaz
14-18 yaş arası;
1-Berfin Varol
2-Muhammed Yahya Bozkurt
3-Emin Yasin Bakay
18- yas arası;
1-Mustafa Enes Cerko
2-Halil Karataş
3-Dogukan Ayvaz
18 yas Asena Birimi
1-Seryan Tuncay
2-Ebru Sağlam
3-Buşranur Tosun

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, sahnedeki insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, ayakta duran insanlar, düğün ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 26 kişi, ayakta duran insanlar, gece ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, sahnedeki insanlar

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, ayakta duran insanlar ve çocuk

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar, ayakkabılar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, ayakta duran insanlar, ayakkabılar, basketbol sahası ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Malatya, Ülkü, Ocaklarından, “7’den, 77’ye, İstiklal, Marşı, “, Paneli,
Yorumlar
Haber Yazılımı