Haber Detayı
14 Ekim 2016 - Cuma 00:24
 
Malatya Ülkü Ocaklarının aşure ikramında yoğunlukta izdiham yaşandı
Ece Gökçek...:Aslıhan Demir...:Malatya Olay...:, Malatya Ülkü Ocakları tarafından Muharrem ayı nedeniyle aşure günü etkinliğinde izdiham yaşandı. Yoğun katılımın olduğu Aşure etkinliğine ülkücülerin katılımı dikkat çekti. Malatya Ülkü Ocakları Başkanı Fevz,i Şahin konuşmasında "Şuanda İslam coğrafyasında Kerbela’nın aynısı yaşanıyor."dedi.
Kültür Haberi
Malatya Ülkü Ocaklarının aşure ikramında yoğunlukta izdiham yaşandı

MALATYA'DA ÜLKÜÇÜLERİN AŞURESİNE YOĞUN KATILIM...

Hicri takvime göre her Muharrem ayının 10. gününde idrak edilen Aşure Günü münasebetiyle Malatya Ülkü Ocakları Malatya’da halka aşure ikramında bulundu.

Kışla caddesinde gerçekleştirilen Aşure dağıtımına Milliyetçi Hareket Partisi  İl Başkanı Mehmet Erdem, Malatya Ülkü Ocakları Başkanı Fevzi Şahin, MHP önceki dönem il başkanı Ömer Ekici, Samime Palancıoğlu, Eczacı Güüzin Koçak, MHP Yeşilyurt ilçe başkanı Mehmet Ali Kaya, Battalgazi ilçe başkanı Gökhan Şahin, ve kalabalık bir ülkücü topluluğu ile  vatandaşlar katıldı.

Aşure dağıtımında konuşan Malatya Ülkü Ocakları Başkanı Fevzi Şahin, şunları söyledi:

“680 yılında dönemin Emevi halifesi Muaviye’nin oğlu olan Yezit Peygamber Efendimizin can paresi olan torunu olan Hz. Hüseyin’i ve yanında ehli beyitten olan 72 tane Müslümanı şehir edilişinin yıl dönümü münasebetiyle toplanmış bulunmaktayız. Muharrem ayı denince her zaman akla iyilikler ihsanlar gelmektedir. Kur-anı Kerimde hadisi şerifte İslam mütefekkirlerinde öğrendiğimiz kadarıyla Hz.Adem’in tövbesinin kabul edildiği Hz.İbrahim’in Nemrut’un ateşinden kurtulduğu, Hz. Nuh’un Nuh tufanın kurtulduğu, yüce Allah’ın yeri göğü denizleri yarattığı ay muharrem ayıdır. Aşure birliğin beraberliğin ve kardeşliğin simgesi olarak ortaya çıkmıştır. Bizler nasıl sevinci paylaşıyorsak acıyı kederi de paylaşıyoruz. Şuanda İslam coğrafyasında Kerbela’nın aynısı yaşanıyor. Günümüzde Filistin de Irakta Suriye de İslam coğrafyasının farklı noktalarında ve Türk dünyasında aynı acılar yaşanmaktadır. Bu acıların sona ermesi dileğiyle”

Muharrem denilince akla kerbelanın geldiğini ifade eden MHP İl Başkanı Mehmet Erdem, konuşmasında  “Kerbela denilince Peygamber Efendimizin çok sevdiği torunları Hz. Hüseyni’nin Yezide tarafından şehit edilmesi akla gelir. Biliyorsunuz Kur’anı Kerimin ilk harfi eliftir elifte diktir. Yani Kur’anı Kerim dik olarak başlamıştır. Hz. Hüseyin de dikliğini Kerbela da göstermiştir. Bu vaka İslam tarihinde kıyamet kadar hatırlanacaktır. İslam tarihinde unutulmayacak iki olay vardır. Birincisi Kerbeladır. İkincisi de Çanakkale’dir. Oda unutulmayacaktır. Son olarak 15 Temmuz dur oda unutulmayacaktır” 

MHP önceki dönem il başkanı Ömer Ekici ise şu açıklamayı yaptı:

“Kerbela, vahşete karşı kıyam, fitneye karşı cephe, bölünmeye karşı panzehirdir.
Rabbim hepimize Hz. Hüseyin'i bir duruş nasip etsin.
İbadetleriniz ve aşureleriniz kabul, cumanız mübarek olsun.”

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Ülkü, Ocaklarının, aşure, ikramında, yoğunlukta, izdiham, yaşandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı