Haber Detayı
04 Ekim 2016 - Salı 18:14
 
Malatya Valilğinin film festivalini iptal kararı kamuoyunda takdirle karşılandı
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Malatya Valiliği film festival,ni iptal etmesiyle halktan büyük takdir topladı...Son yaşananlar ve gündemde ki olaylar nedeniyle alınan iptal kararı nedeniyle her kesimden Malatya Valiliğine tebrikler iletiliyor. 15 Temmuz hadisesi, terör olayları ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye topraklarında gerçekleştirdiği bir ortamda film festivali yapılamazdı.
Sanat Haberi
Malatya Valilğinin film festivalini iptal kararı kamuoyunda takdirle karşılandı

MALATYA VALİLİĞİ FİLM FESTİVALİNİ İPTALLA BÜYÜK TAKDİR ALDI...

Malatya'da filim festivalinin iptali 7'den 77'ye halk arasında olumlu bulundu ve takdirle karşılandı. İptal kararı nedeniyle Malatya Valiliğine tebrikler yağıyor.

Malatyalılar"Bu ortamda film festivali yapılamazdı" derken Malatya Valisi Mustafa Toprak'a da iptalden dolayı tebrikler iletiliyor.

vali mustafa toprak ile ilgili görsel sonucu

7. Malatya Uluslararası Film Festivali Düzenleme Komitesi film festivalinin iptali ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

7.Sanat olarak adlandırılan sinemayı daha etkin, daha yaygın hale getirmek için Adana, Antalya ve İstanbul illerinde düzenlenen sonunda da Ankara, Edirne ve birçok illerimizde yapılmaya başlanan film festivalleri hem sinemanın hem de düzenlendiği illerin tanıtımına büyük katkı sağlamaktadır.

Bu düşüncelerle 2010 yılından itibaren Malatya Valiliğince Kayısı Araştırma, Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından Malatya Valiliğinin koordinasyonunda Malatya Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, İnönü Üniversitesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Fırat Kalkınma Ajansının destekleriyle düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali (MUFF) yapıldığı iller itibariyle kendinden söz ettirip Adana ve Antalya film festivalinden sonra anılan bir festival özelliğine kavuşmuştur.

malatya film festivali ile ilgili görsel sonucu

Festival organizasyonunun geniş katılımcı kuruluşlara rağmen sadece Valilik Makamı üzerinden yürütülmesi ve bu görevin de Koordinatör olarak bir Vali Yardımcısına yükletilmesi her iki yılda bir Vali Yardımcısının tayin veya başka sebeplerle ilimizden ayrılması festivalin kurumsal bir yapıya kavuşturulması gerektiği gerçeğini de ortaya çıkarmaktadır.

Nitekim, 15 Temmuz hain ihanet girişimi nedeniyle Valiliğimizde görevli üç Vali Yardımcısının memuriyet görevine son verilmiştir. Görevine son verilen Vali Yardımcılarının içlerinde 6 ve 7. Malatya Uluslararası Film Festivalinin koordinatörü olan Vali Yardımcısı’ da bulunmaktadır.

15 Temmuz hain ihanet girişiminin izlerinin silinmesi için başta Valiliğimiz olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarınca verilen mücadele, gerçekleştirilen çalışmalar ve iş yükü kamuoyunca bilinmektedir.

Diğer önemli bir konu ise; Film festivalinin yürütülmesi için gerçekleştirilen önemli maddi yükümlülükler ve sorumlulukların yer aldığı sözleşmelerin görevine KHK ile son verilen Vali Yardımcısı tarafından imza altına alınmasıdır.

Bu da; bu güne kadar film festivalinin Valiliğimiz ve festival yürütme kurullarının önerilerine rağmen kurumsal bir yapıya dönüştürülmemesinin ciddi eksiklik olduğunu ortaya koymaktadır.

Festivali benimseyen, destekleyen ve her yıl düzenlenmesinin ilimize olumlu katkılarının olduğunu düşünen Malatya halkı ve sanat severler şunu bilmelidirler ki Malatya Uluslararası Film Festivali iptal edilmemiştir. Sadece ileri bir tarihe ertelenmiştir.2017 yılında daha önce gerçekleştirilen organizasyonlarda görülen aksaklıkların giderilerek kültürel ve sanatsal boyutlarının daha da geliştirilerek ve uluslararası kimliği daha da ön plana çıkarılarak, hem ülkemiz de, hem de yurt dışında adından daha çok bahsedilen bir film festivali haline getirilmesi ana hedefimizdir.

Başta Valiliğimiz , Büyükşehir Belediyemiz, Üniversitemiz, Mesleki Kuruluşlarımız ve diğer katılımcılar ile ilimizin kültürel, sosyal gelişimine katkı sunacak, aynı zamanda önemli turizm hareketliliği ve ekonomik girdi sağlayacak Uluslararası Film Festivalinin;

malatya film festivali ile ilgili görsel sonucu

Elimizde olmayan ve yukarıda ifade edilen nedenlerden dolayı sağlıklı olarak ve istenilen düzeyde gerçekleştirilemeyeceği ve bir ay gibi kısa bir zaman kalmasına rağmen zorunlu gecikmeler nedeniyle planlanan süre içerisinde sonuçlandırılamayacağı tespitleri ile ve bu haliyle devam edilmesi durumunda daha fazla tepki ve eleştirilerin olacağı bundan da Malatya markasının zarar göreceği düşüncesi ile; Malatya Uluslararası Film Festivali (MUFF) kutlama komitesi olarak 04-10 Kasım 2016 tarihleri arasında 7.ncisi düzenlenecek Uluslararası Malatya Film Festivali’nin ileri bir tarihe ertelenmesi kararlaştırılmıştır.

Gerçekleştirilen erteleme nedeniyle kültürel ve sanatsal işlevi daha güçlü, daha etkin bir festivalin sözünü verirken, film festivalindeki yarışmalara katılan, söyleşi ve diğer etkinliklere katılmak isteyen sinema insanlarımızdan ve ödüle layık görülen sanatçılarımızdan ve sinema tutkunlarından, izleyicilerden ve Malatya halkından bizi anlayışla karşılamalarını diliyoruz.

malatya film festivali ile ilgili görsel sonucu

2017 yılında başta Valiliğimiz olmak üzere Malatya Film Festivali yürütme, icra ve danışma kurulları ve şehrin tüm katmanları ile birlikte daha iyi organize olmuş ve kurumsal bir kimliğe kavuşturulmuş film festivalinin gerçekleştirilmesi ana hedefimizdir.

7. Malatya Uluslararası Film Festivali Düzenleme Komitesi adına saygı ile duyurulur.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Valilğinin, film, festivalini, iptal, kararı, kamuoyunda, takdirle, karşılandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı