Haber Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 22:25
 
Malatya Valisi Aydın Baruş; Malatya’da Hoşgörü Gördüm...
Remzi Hayta...:Malatya >Olay...:Malatya Flaş Haber...: Son Dakika... Sıcak Haber... Malatya Valisi Aydın BARUŞ, Flaş Haber İmtiyaz Sahibi Remzi HAYTA’nın sorularını yanıtladı. Vali Baruş neler dedi?
Gündem Haberi
Malatya Valisi Aydın Baruş; Malatya’da Hoşgörü Gördüm...

Malatya Valisi Aydın Baruş;

Malatya’da Hoşgörü Gördüm...

Malatya, birbirlerinin farklılıklarına saygı ve hoşgörüyle bakan kardeşçe yaşamayı başarmış bir şehir; bu şehirde devlet ile millet arasında o kadar güçlü bir iletişim ağı var ki hizmet üretme noktasında bizim için çok büyük avantajlar sunuyor; Malatya’ya gelmeden önce kayısının önemli olduğunu biliyordum ancak bu kadar stratejik ürün olduğunu beklemiyordum; Malatya mutfağı çok zengin mutlaka bu değerimizi gelecek nesillere aktarmalıyız diyen Malatya Valisi Aydın BARUŞ, Flaş Haber İmtiyaz Sahibi Remzi HAYTA’nın sorularını yanıtladı.

Remzi HAYTA:  Sayın Valim, Malatya’da geçirdiğiniz süre zarfında bu şehri nasıl  tanımlarsınız?

Aydın BARUŞ: Malatya, toplumsal anlamda herkesin farklılıklara saygı duyduğu barış ve kardeşlik içerisinde yaşayan bir şehir olarak teneffüs ettim.  Malatya insanı çok sıcak ve misafirperver ayrıca devlet yetkililerine karşı son derece saygılılar. Bu şehirde devlet ile millet arasında o kadar güçlü bir iletişim ağı var ki bu tablo beni son derece mutlu etti. Devlet ile millet arasında ki bu güçlü iletişim bağı ilerde yapacağımız işlerde bizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Malatya, ekonomik ve sosyal hayatı kendisine yeten bir şehir. Malatya’nın dışarıda ki insanlara açabileceği çok sayıda kültürel,tarihsel ve doğal güzelliği var. Bu şehrin turizm potansiyelini artıracak, turizmi canlandıracak projelere ihtiyacı var.

Sanayi ve tarım alanında da belirli bir seviyeye ulaşmış durumda ancak daha yapılacak işler var. Malatya deyince akıllara hemen kayısı geliyor buraya gelmeden önce de kayısının şehir için önemli olduğunu biliyordum ancak geldikten sonra çok daha önemli stratejik bir ürün olduğunu anladım. Kayısı başta olmak üzere çeşitli meyveler üzerinde çalışmalar yapılması gerekiyor. Tabi ki tüm bu çalışmaları vatandaşlarımıza danışarak, onların görüşlerini de alarak yapmak istiyoruz. Biz devlet yöneticileri olarak kendi bildiklerimiz doğrultusunda hareket ettiğimizde zaman zaman sıkıntılarla karşılaşabiliyoruz.

Malatya tarihsel olarak çok köklü değerlere sahip bir şehrimiz. Aslantepe höyüğü sadece  Malatya için değil insanlık için çok kıymetli bir yer şehrin tanıtımında Aslantepe Höyüğünü mümkün mertebe ön planda tutmak lazım. Gastronomi sektörü çok güçlü zengin bir mutafa sahibiz.Şehir merkezinde iki adet organize sanayi bölgesi var ayrıca Akçadağ’da Mermer Organize sanayi Bölgesi ile Yazıhan’da Sera ve Hayvancılık Organize Sanayi Bölgelerimiz mevcut. Organize sanayi bölgelerini hızla tamamlayarak hayata geçirmek önemli. Vali olarak organize sanayi bölgelerinin yönetiminde yer aldığım için sanayicilerimizle birlikte çalışarak sorunların çözümü için çaba harcayacağım. Ayrıca gerek Malatyalı olup il dışında yatırım yapan gerekse de diğer sermaye sahiplerinin ilimizde yatırım yapması için çeşitli projeler sunmak önemli. Sanayi bölgeleri sağladıkları istihdam imkanları ile birlikte şehirlerin gelişiminde büyük önem arz ediyor.

Malatya, ayrıca çok okuyup çok yazanların yaşadığı bir şehir olarak gördüm. Çok güçlü yerel basın var ayrıca çok çeşitli sivil toplum örgütleri faaliyetlerini sürdürüyorlar. Malatyalılar, şehrin gündemini takip ediyor, bu konularda kafa yorup düşünce geliştiriyorlar. Düşünen, eleştiren insanların yaşadığı bir şehirde görev yapmayı bir şans olarak görüyorum. Görev yapacağım süre zarfında asla devlet millet ayrımı yapmadan, Malatyalılarla iç içe bu şehri yönetmeye çalışacağım.

Remzi HAYTA: Sayın Valim, Malatya’nın ilk etapta göze batan sorunlarını nasıl değerlendirirsiniz?

Aydın BARUŞ: Malatya’da hızlı şehirleşmenin getirdiği bir takım sıkıntılar ilk etapta göze çarpıyor. Hızlı şehirleşme trafik ve şehir hayatına uyum sorunu beraberinde getiriyor. Malatya gibi büyük bir şehrin de ticari hayatı tek bir merkeze yığılmış olması insan ve araç trafiğine neden oluyor. Bu sorunun çözü için alternatif yollara ihtiyaç var. Hem Büyükşehir Belediyemiz hem de karayollarımız bu konuda çeşitli çalışmalara devam ediyorlar.

Yayalar için de biliyorsunuz İç İşleri Bakanlığımız tarafından,  2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik yılı ilan edildi ve bu kapsamda “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” projesi hayata geçirildi. Şehirlerde, yayaların rahatça yürüyebileceği alanların olması, güven içerisinde kendileri hmeleri bunları çok önemsiyoruz. O yüzden yaya geçitlerinde, yayalara öncelik verilmesi konusunda toplumsal bir farkındalık yaratmayı ve insanların mutlu ve güvenli bir şehirde dolaşmalarını amaçlıyoruz.

Şehir hayatına uyum noktasında ise, şehir merkezlerine sadece köylerden ilçelerden insanlar değil diğer şehirlerden ve hatta ülkelerden insanlarda geliyor. Dışarıdan gelen insanların şehir kültürüne uyumları, Malatya’ya uyumları ve insanların birbirlerine karşı uyumları önemli.Bu uyum sürecini aşmak için el birliği içerisinde çalışmamız gerekiyor.

Remzi HAYTA: Sayın Valim, son olarak Bolu gibi aşçıları ve mutfağı zengin bir şehirden Malatya’ya geldiniz. Malatya mutfağını, yemek kültürünü nasıl değerlendirirsiniz?

Aydın BARUŞ: Bolu, aşçıları meşhur olan ancak yemek zenginliği çok fazla olmayan bir şehirdi. Malatya ile Bolu mutfağını yemek çeşidi bakımından karşılaştırmak bile hata olur. Malatya mutfağı hem çok zengin hem de çok lezzetli. Yemek kültürü olan , çok yemek yiyen birisi değilim ama yemek lezzetine ve sunumuna dikkat ederim. Malatya’da zaman zaman uğradığım tüm lokantalarda çok lezzetli yemekler yedim. Malatya mutfağı bu anlamda çok özel ve zengin bir mutfak. Malatya’nın iklim bakımından çok güneş alan bir yer olması, toprağının verimli olması, çok sayıda tarım ürününün yetişmesi mutfağını da zenginleştirmiş. Ayrıca aşçılarının da çok iyi birer usta olduğunu söyleyebilirim. Tabi bu kültürün gelecek kuşaklara aktarılması, yok olmaması önemli. Bu konularda da çalışmalar yapmak gerekiyor.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Valisi, Aydın, Baruş;, Malatya’da, Hoşgörü, Gördüm...,
Yorumlar
Haber Yazılımı