Malatya Valisi Baruş; Lütfen Sosyal Hayatınızdan Biraz Fedakârlık Yapın
Haber
17 Eylül 2020 - Perşembe 17:38
 
Malatya Valisi Baruş; Lütfen Sosyal Hayatınızdan Biraz Fedakârlık Yapın
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Vali Aydın Baruş, İçişleri Bakanlığının 'Korona virüs denetimleri' genelgesi kapsamında il merkezinde esnaf ve vatandaşlara yönelik denetimlerde bulundu.
Gündem Haberi
Malatya  Valisi Baruş; Lütfen Sosyal Hayatınızdan Biraz Fedakârlık Yapın

Malatya  Valisi Baruş;

Lütfen Sosyal Hayatınızdan Biraz Fedakârlık Yapın...

Denetimler esnasında açıklama yapan Vali Baruş gazetecilere yaptığı açıklamada, denetimlerin temel amacının kentte korona virüsün yayılma hızını düşürmek olduğunu ifade etti. Malatya’da maske takma farkındalığının her geçen gün arttığını ifade eden Vali Baruş, kent genelinde 500’ün üzerinde denetim ekibiyle sürekli denetim gerçekleştirdiklerini söyledi.

Resim

Ancak sadece denetimle bu salgının önüne geçilemeyeceğini de dile getiren Vali Baruş, bu noktada halkın da gerekli duyarlılığı göstermesi gerektiğini, aksi takdirde virüsü yakın zamanda atlatamayacaklarını söyledi.
Malatya için korona virüsle mücadelede kritik sürecin halen sürdüğünü kaydeden Vali Baruş, “Buradan vatandaşlara duyurmak istiyorum. Lütfen sosyal hayatınızdan biraz fedakârlık yapın. Özellikle gençler ve çocuklar gereksiz yere sokaklarda dolaşmasın, kalabalık ortamlara girmesin. Kalabalık ortamlar gerçekten büyük risk içeriyor, hastalığın bulaşma riski bu sıralar çok yüksek. Sokakta aldığımız virüsü ailemize götürerek çok üzücü sonuçlar yol açabiliyoruz. Ortalık yerde boş yere dolaşanları görünce üzülüyorum. Çünkü işi gücü olmadan sokaklarda kalabalık oluşturmanın aynı zamanda işi gereği çıkan insanlara da hastalığı bulaştırma açısından risk içeriyor" ifadelerine yer verdi.

Resim
Kentteki hastanelerde şu anda önemli bir yoğunluk olduğuna dikkat çeken Vali Baruş, “Pandemi polikliniğinde uzun kuyruklar var, lütfen hastaneye düşmeden önce bu kurallara uyarsak hastaneye gitmek zorunda kalmayız. Yakınlarımızı kaybederek üzülmeyiz. Halen bu salgınla mücadelede gerçekten can siperane mücadele eden sağlık görevlilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Vatandaşlara uyarılarını sürdüren Vali Baruş, “Aile ziyaretlerini, yemek davetlerini, bir araya gelmeleri bir müddet kesinlikle keselim” ifadelerine yer verdi.
Hastanelerde testi pozitif çıkan vakaların evlerine götürülmesi amacıyla 10 araçlık bir ekip kurduklarını ve bu vakaların toplu araçlar yerine bu araçlarla evlerine bırakıldığını da belirten Vali Baruş, karantinada olması gereken vakaların denetimlerinin sürdüğünü söyledi. Denetimler sırasında evlerinde bulunmayan vakaların tespit edilerek, Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğüne bağlı yurtlarda zorla karantinaya alındığını dile getiren Vali Baruş, uygulama kapsamında 10 kişinin bu şekilde izole edildiğini, zorunlu karantina altına alınanlar için yaptığımız masrafları da kendilerinden geri alacağız dedi.

Resim
Bir basın mensubunun, kurallara uymayanlara kesilen cezaların caydırıcı olup olmadığını sorması üzerine Vali Baruş, “Caydırıcı olup olmadığını Maliyeden gelen tahsil makbuzlarını görünce görürler. Şu anda tahsilata geçildi, bu kesilen cezaların tamamı tahsil edilecek. Yani maske takmamaktan 900 TL, sosyal mesafe kuralına uymamaktan 3 bin 180 TL alınıyor. Yine kurallara uymayan iş yeri sahibi, esnaflardan aynı şekilde idari para cezası ve kapatmalar oluyor. Bu kapatma cezası kesinlikle uygulanacak, mahalle düzeyinde bunu uygulamaya gideceğiz. Eğer bu kurallara uymamakta inat edenler varsa, toplum sağlığını tehdit etmeye devam edenler varsa bunun sonucuna katlanacaklar” dedi.

Resim

İl Jandarma Komutanı J. Alb. Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Hüseyin Hanbay, ESOB Başkan Yardımcısı Orhan Özbek ve görevli personelin katıldığı denetimlerde esnaf ve vatandaşlar maske ve mesafe konusunda uyarıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya, , Valisi, Baruş;, Lütfen, Sosyal, Hayatınızdan, Biraz, Fedakârlık, Yapın,
Yorumlar
Haber Yazılımı