Haber Detayı
28 Şubat 2017 - Salı 16:44
 
Malatya Valisi Mustafa Toprak; Bugüne kadar gelmiş-geçmiş en önemli teşvik paketi
Uğur Hanbey Aladağ…: Malatya Olay…: Vali Mustafa Toprak, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen, cazibe merkezleri programı ve çalışma hayatında istihdam seferberliği konulu toplantıya katıldı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç hain darbe girişimi ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 2016'yı yaklaşık 143 milyar dolarlık ihracatla kapattıklarını söyledi.
Ekonomi Haberi
Malatya Valisi Mustafa Toprak; Bugüne kadar gelmiş-geçmiş en önemli teşvik paketi

Malatya Valisi Mustafa Toprak; Bugüne kadar gelmiş-geçmiş en önemli teşvik paketi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrıları sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından işsizliğin azaltılması ve istihdamın arttırılması hedeflerine yönelik başlattığı Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı kapsamında Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantıda iş adamları ve oda başkanlarıyla bir araya gelerek onlara seslendi ve konu hakkında istişarelerde bulundu.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç  hain darbe girişimi ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 2016'yı yaklaşık 143 milyar dolarlık ihracatla kapattıklarını söyledi.
Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kalan, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Malatyalı İş Adamları Derneği Malatya Temsilcisi ve Sanayici Ahmet İlhan, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Çalışma ve İş Kurumu Malatya İl Müdürü Vahap Toman katılımcılara hitaben birer konuşma gerçekleştirdikten sonra Çalışma ve İş Kurumu meslek danışmaları tarafından , 'İşbaşı eğitim programı', 'İşbirliği kurları' ve 'yeni teşvik programı' konularında sunum eşliğinde bilgilendirmelerde bulunuldu.
Son olarak Vali Toprak yaptığı konuşmada  “Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdamda milli seferberlik çağrısı çerçevesinde tüm meslek örgütlerimizle, iş dünyası temsilcileri ve İşadamları ile bu konudaki ilgili Bürokratik kesimle, yöneticilerimiz ile birlikte bir aradayız. 
Burada hem Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğini bir kez de burada paylaşmak ve Malatya'dan da bu milli seferberliğe ne kadar bir katkı sağlayabileceğimizi, bu sunulan imkânlar ile ne kadar bir hareket kazanabileceğimizi birlikte müzakere edeceğiz.
15 Temmuz'da ülkemiz adeta direkten döndü.  Sayın Cumhurbaşkanımızın, devlet büyüklerimizin ve özelinde de halkımızın,  milletimizin bir arada hareket etmesi ile birlikte Türkiye’nin bir çatışma ortamına girmesi engellendi, adeta devletimizin bekasını ortadan kaldırmaya yönelik, ihanet girişimi püskürtüldü ve ortadan kaldırıldı. 
Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle ifade etmeye çalıştığı konuşmalarında bir çıkış noktası var.  Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak üretmek zorundayız.  Üretmek zorunda olduğumuzu ifade ederken bir şeyi ortaya koyuyor.  Yani devletimizin bekasını ortadan kaldırmaya çalışan ve içeriden ve dışarıdan her türlü olumsuz ihanet şebekelerini harekete geçirenlerin karşısında biz kendi üretimimizi, gücümüzü, kendi kaynaklarımızı, kendi yerli duruşumuzu net olarak ortaya koymak durumundayız.  Biz bunu eğer ortaya koyabilirsek, hiç kimseye muhtaç olmadan 2023 hedefine de 2050 hedefine de 2071 hedeflerine de iyi bir şekilde ulaşma imkânı bulacağız.
15 Temmuzdan sonra ortaya çıkan birtakım gelişmeler de üretmenin ne kadar önemli olduğunu, dışarıya bağımlı kalmadan gücümüzü bir arada tutmanın ne kadar önemli olduğunu da ortaya koymuştur.  15 Temmuz'da başarılı olamayanlar, diğer taraftan Ülkemizi de ekonomik çöküntüye götürecek birtakım hain girişimlerini ortaya sürmüşlerdir.  Dövizde yaşanan gelişmeler ve birtakım göstergeleri alaşağı ederek iç de bir olumsuzluk ortamı oluşturmaya çalışanların amacının da aslında 15 Temmuz'u gerçekleştirenlerin yeni bir hamle ortaya koyduklarını gösteriyor.
Burada iş dünyamızın, ticaret erbaplarımızın teveccühü ile ve halkımızın desteğiyle bunun karşısındaki birtakım dalgalanmalar, hain bir takım planlar da adeta püskürtülmüştür.  Bunlar gösteriyor ki; Biz dışarıya bağımlı olmadan kendi sermayemizle kendi üretimimizi yapmak durumundayız.  Özellikle de ithal ikamesini sağlayacak şekilde dışarıya bağımlılığımızı azaltmak zorundayız.  Diğer taraftan da hep birlikte önemli bir sıkıntı olan işsizliği ortadan kaldırma ve istihdamı daha artırma noktasında her türlü katkıyı ortaya koymak zorundayız.
Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin getirmiş olduğu en büyük  teşvik paketinin şu anda uygulanmakta olduğunu görüyoruz.  Özellikle Malatya'nın cazibe merkezi programı içerisinde yer alması bu güzelliği getirme noktasında oldu. 23 ilin içerisine Malatya'nın da dâhil edilmesiyle ve Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yapılacak yeni yatırımların altıncı bölge teşviklerinden yararlanır hale getirilmesi ve bu konudaki kararnamenin yayınlanması önemli bir adım olmuştur. 
Burada Bir diğer gerçek bu 23 il içerisinde en avantajlı İlin Malatya olduğu gerçeğidir.  Kalkınma Bankası ve yatırım destek ofisimizin aracılığı ile yapılan müracaatlar bunun da böyle olduğunu gösteriyor. 
İnanıyoruz ki bunların sonuçları açıklandığında Malatya hakikaten bir taraftan huzur ve barış kenti olması,  diğer taraftan da işgücünün sağlanması ve elde edilmesi ile nitelikli işgücü ile diğer illerden daha avantajlı bir ortam sağlıyor.
Bu ortamın sağlanması yatırımcılarımıza, bize, işverenlerimize ve Ticaret dünyasına sunulan imkânlarla birlikte meslek örgütlerimizin, mahalli yönetimlerimizin,  bürokratik kademenin iyi çalışmalar gerçekleştirmesi suretiyle o noktada da daha iyi bir avantajlar sağlayacağını düşünüyorum, veriler de  bunun böyle olduğunu gösteriyor.
Bu veriler Malatyalı kardeşlerimizin ya da Malatya dışına çıkmış kardeşlerimizin yatırım yapma noktasındaki iradelerini ortaya koyduğu gibi bir taraftan da Malatyalı olmayan yatırımcılarımızın, işverenlerimizin Cazibe Merkezi programında Malatya'ya karşı yatırım yapmaya iradelerini ortaya koyduklarını görüyoruz. Malatyalı olmayan kardeşlerimizin Malatya'da istihdamın artırılması, üretiminin artırılması ve özellikle araştırma geliştirme faaliyetlerini içeren katma değeri yüksek üretim alanlarında üretim yapan fabrika kurmak, iş dünyasına katkı sağlamak noktasında ki yatırımla sonuçlandığını hep birlikte göreceğiz. 
Onun için Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanlarımız olmak üzere bu konuda cazibe merkezleri programı içerisinde Malatya'nın da dahil edilmesine imkan tanıyan tüm büyüklerimize de şükranlarımı bir kez daha Malatya'dan net bir şekilde ifade ediyorum.
Bölgemizdeki tüm işletmeler 6. bölge teşvikleri istiyorlardı.  Organize Sanayi Bölgesi'n de yatırım yapmak şartıyla 6. bölge teşvikleri şu anda verildi.  Burada yapılacak işletmelerde sigorta vergisi, damga vergisi gibi vergiler artık alınmıyor.  Bunun önemli bir aşama olduğunu düşünüyoruz.  Yeter ki gerçek yatırım yapmak isteyen, yaptığı yatırımlarla istihdam oluşturan, o istihdamı yüksek katma değerli bir oluşuma dönüştüren bu talepleri karşılayabilelim.   Diğer 23 ile göre OSB. de önemli ölçüde arsa üretildiğini görüyoruz.  İnşallah 2017 yılı içerisinde ikinci etabında altyapısına başlamamız halinde gerçek yatırımcı olanlara, talepte bulunanlara da yer verme noktasında elimizde daha fazla imkân olacağını ifade etmek istiyorum.  Bu konuda değerlendirmemiz de sürdürülüyor.

İstihdamda seferberlik çağrısı çok önemlidir.   Bugüne kadar işverenlerimizin her zaman yakındığı bir konu işveren üzerindeki vergi SSK Payı çok yüksek bu konuda sıkıntıya düşüyoruz diye ifade ediyorlardı.  Türkiye Cumhuriyetleri hükümetlerinin başından bugüne kadar gelmiş geçmiş en önemli teşvik paketini içeriyor, üçte bir iyileşme sağlıyor. 
Devletimiz tarafından siz asgari ücret üzerinden bir kişi çalıştırdığınızda 31 Aralık 2017 tarihine kadar ilave olmak kaydıyla sizden ne vergi alacağım, ne sigorta vergisi alacağım, ne damga vergisi alacağım deniyor.  Bunlar çok önemli gelişmelerdir.  770 lirayı Aşan Bir katkıyı ortaya koyuyor.    O zaman tüm bu gelişmeler çerçevesinde milletimizle elele, bir arada tutunabilmek adına üretimden geçen bu kutlu yolu bizim de Malatya olarak çok iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.” dedi.
Vali Toprak,  Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  Başkan Vekili Orhan Özbek, Malatya Vergi Dairesi Başkanı Yunus Poyraz, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Çalışma ve İş Kurumu Malatya İl Müdürü Vahap Toman ve Sosyal Güvenlik Kurumu Malatya İl Müdürü Ayten Kara ile birlikte katılımcıların konu ile ilgili sorularını cevaplayarak açıklamalarda bulundu.
Toplantının sonunda Vali Toprak, Malatya’nın bu atılımı ve açılımı yapacağına olan inancını dile getirip toplantıya katılan çalışma arkadaşlarının yatırımcıların emrinde olduklarını belirterek katılımcılardan, yatırımcılardan başlatılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik programına katkı sunmalarını özellikle istedi.

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Malatya, Valisi, Mustafa, Toprak;, Bugüne, kadar, gelmiş-geçmiş, en, önemli, teşvik, paketi,
Yorumlar
Haber Yazılımı