Haber Detayı
08 Mart 2017 - Çarşamba 21:43
 
Malatya Valisi Mustafa Toprak kayısı diyarını dolaşıyor,
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. organizasyonuyla 12-16 Nisan 2017 tarihleri arasında Mişmiş Park Fuar alanında düzenlenecek olan 11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın tanıtım ve istişare toplantısı Yeni Nikâh Sarayı toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Yaşam Haberi


VALİ TOPRAK, FUARLAR SADECE ÜRÜN TANITIMINA DEĞİL İLİN TANITIMINADA KATKI SAĞLAMALI

Vali Mustafa Toprak Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş organizasyonuyla 11. si düzenlenecek olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı tanıtım ve istişare toplantısına katıldı.
Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. organizasyonuyla 12-16 Nisan 2017 tarihleri arasında Mişmiş Park Fuar alanında düzenlenecek olan 11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın tanıtım ve istişare toplantısı Yeni Nikâh Sarayı toplantı salonunda gerçekleştirildi. 


Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden çok sayıda katılımcının yer alacağı ve Malatya için büyük önem taşıdığı belirtilen fuarın tanıtım ve istişare toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Tahir Macit, Kültür A.Ş Genel Müdürü Sabri Akın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kalan,  Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Tarım ve Hayvancılık alanları ile ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, il ve ilçe ziraat odaları temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı.


‘Fuarlar Şehri Malatya’ sloganıyla yola çıkan Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, toplantının açılış konuşmasında çok önemli bir fuar düzenleyeceklerini kaydederek, fuarın Malatya’nın tarımına ve hayvancılığına katkı sağlayacağını söyledi.


Toplantıda konuşan Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve oda temsilcileri ile muhtarlar, fuarın önemine dikkat çekerek, böyle bir fuar düzenledikleri için Malatya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. 
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, Büyükşehir Belediyesi olarak Malatya’da her alanın güçlenmesi ve gelişmesi için gayret ettiklerini belirterek, 11. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarının da Malatya’nın gıda, tarım ve hayvancılığına katkı sunacağını ifade etti. 


Fuarın, Malatya ekonomisinin gelişmesi, Malatya’nın tanıtımının yapılması, Malatya’da yapılan tarımın daha sağlıklı yapılması ve üreticilerin yenilikler ile değişimleri öğrenmesi anlamında da çok önemli olduğunu ifade ederek, “Biz hepimiz ilimizden sorumluyuz, tarımın sağlıklı yapılmasından, kayısının değerinin artmasından da hepimiz sorumluyuz. Bu yüzden bu fuara hepimizin sahip çıkması ve destek vermesi lazım. Bizim temel amacımız Malatya’yı hızlı bir şekilde geliştirmek. İnşallah bu fuar hayırlara vesile olur.” diyerek toplantıya  katılan herkese teşekkür etti. 


Vali Toprak da, fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederken, fuarın Malatya için olan önemine değindi. Vali Toprak, “Büyükşehir Belediyemizin ve Kültür A.Ş'nin yapmaya çalıştığı  11. Tarım Fuarı bu toplantı ile birlikte daha da anlam kazandı.   Fuarlar bir  ilde üretenleri ve ülkemizde, bölgemizde üretilenleri, nakliyatçısından üretici ve tüketicisine, gerek ihracatçı-ithalatçı gerek, üretici ve tüketiciyi ve gerekse kullanıcı ve ara sektörler dâhil olmak üzere bir araya gelmesine katkı sağlayan karşılıklı buluşma mekânlardır.  Bu mekânlar onun için anlamlıdır. 
Bunun bir anlamı da şudur. Malatya'yı tanımladığımız zaman acaba Malatya bir tarım kenti midir?   Hayvancılık kenti midir? Sanayi kenti midir? Yoksa bunların her birinin bileşkesinin ortak olduğu bir çalışma alanları ve üretim alanımıdır diye tahsise tabi tutulabiliriz.  


Malatya Kadim yetiştiriciliği yapılan Kayısı ile birlikte bir tarım kenti olmakla beraber o kayısının daha verimli ve bilinçli ve hijyen üretilmesi, daha anlamlı ve değer bulması adına sadece kayısı yetiştiriciliği değil iddialı olduğu bu ürünün aslında gıda teknolojilerinde tarımsal mekanizasyonunun da hep birlikte anlamlı olduğu zaman hedefe varabileceğimizi gösteriyor.
Ben fuarlar silsilesini oluşturan teknolojisinin, makinesinin, hayvancılığının ve gıdasının birlikte düşünülmesi bizi bu hedefe götürebilir. Sadece kayısıyı dikmek, kayısı yetiştirmek ya da onu kurutarak satmak değil, onu daha katma değerli kılabilecek, daha iyi tüketim noktalarına, iyi bir pazarlama ve katma değer ile ulaştırabilecek alt yapıyı da kurmamız gerekiyor.  Onun için burada özellikle bu fuarın hakikaten Malatya için önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.
Fuarlar biraz da oldukları yörenin güçlü olduğu alanlardaki iddiasını ortaya koymaktadır.  Buda Büyükşehir belediyemiz ve diğer tüm buradaki bileşenler ile birlikte bunu ana ortak paydaş bir hedef seçerek, daha da iyi bir noktaya götürmek ve gıda fuarını buranın en önemli fuarlarından biri haline getirmek mecburiyetinde olduğumuzu ortaya koyuyor. 
Bir taraftan Organize Sanayi Bölgemize de baktığımızda kayısı üretim tesisleri, işleme tesisleri kayısıyı yurtiçinde ve yurtdışında paketlemek suretiyle satışını gerçekleştiriyorlar.  Fuarların şehrimize çok katkı sağlayacak değer artışına sahip olduğunu da ayrıca ifade etmek istiyorum.
Hafta sonu burada bir Türkiye kros şampiyonası yapıldı.  53 ilden bin tane çocuğumuz geldi.  Bunlarla birlikte 300 tane antrenör, yakın illerden bazılarının aileleri de gelmişti.  Otellere baktım kapasite boşluğu var gibi gözüküyor ama iki üç gün hakikaten otellerde yer kalmadı, Fuarların bir katkısı da bu.  
Fuar burada sadece gıdanın gelişimi açısından değil, bir taraftan fidanın dikiminden başlayarak hasadına kadar geçen sürede o sahada kullanılan tüm tarımsal mekanizasyon, tarım alet ve makinelerinin tanıtımı, üretilmesi, geliştirilmesi, pazarlanması konularına, diğer taraftan da bir şehre fuarın önemi çerçevesinde gelecek insanların her birinin yemesine, içmesine, konaklamasına, tarihi ve kadim değeri olan yerlerin gezilmesine kadar ezcümle çok ciddi katkıları vardır. 
Dolayısıyla bugün kayısı üretiminde belli bir otoriteye sahipsek üretim gücünü kullanıyor isek üretimle birlikte üretimin gerçekleştirilmesi ve diğer tarımsal ürünlerin üretilmesindeki tarımsal mekanizasyonu da anlamlı kılmamız gerekiyor. 
Bir taraftan fuarların düzenleneceği mekânlar anlam bulacak diğer taraftan da o fuarlarda ilimizin, yöremizin, bölgemizin ve ülkemizin tüm değerlerinin burada üretilen değerlerle birlikte Malatya gibi güzel bir kentte, anlamlı bir kentte bizim ev sahipliği yapabileceğimizi ve yaptığımızı göstereceğiz.
Benim istirhamın bu fuara katılacaklarla ilgili olarak paket programlar halinde nerelere gidebileceklerine ilişkin bir takım yöntemleri, yol haritalarını da çıkarabilirsek, insanların eline verebilirsek ilimizin tanıtımı ve turizmi açısından da fuar anlamlı kılınacaktır. Fuarın hazırlık toplantısının hayırlara vesile olmasını diliyorum”.dedi.

VALİ TOPRAK, VATANDAŞA DOKUNABİLEN, VATANDAŞIN İHTİYAÇ VE SIKINTILARI DA EN İYİ BİLEN MUHTARLARIMIZDIR

Vali Mustafa Toprak Hekimhan ilçesinde başta genel güvenlik ve asayiş konuları olmak üzere ilçedeki yatırım çalışmaları, içme suyu ve kanalizasyon, elektrik, meralar, ağaçlandırma ile eğitim ve sağlık konularındaki ihtiyaç ve sorunlar ile ilgili muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.


İlçenin sorunları müzakere edilerek talepler ve sorunlar dinlendi ve çözüm geliştirilmesi yönünde görüşüler alındı.
Toplantıya İlçe Kaymakamı Tunahan Efendioğlu, İlçe Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, İl Jandarma Komutanı J. Albay Şerafettin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri, Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri, Orman İşletme, Devlet Su İşleri 92. Şube, İl Sağlık, İl Halk Sağlığı, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık, İl Milli Eğitim, İl Afet ve Acil Durum, Çevre ve Şehircilik, Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. AKSA Müessese Müdürlüğü ve Karayolları 81. Şube Şefliği Yetkilileri, Mahalle Muhtarları ve Siyasi Parti temsilcileri katıldı.


Vali Toprak katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada kendilerini misafir etmelerinden dolayı Hekimhanlılara teşekkür etti. Toplantının amacı hakkında da açıklamalarda bulunarak “İlde bulunuyorsak ildeki vatandaşların, ilçede bulunuyorsak ilçedeki vatandaşların hissiyatını alarak, onlara dokunarak, istek ve taleplerini alarak çalışmalarımızı birlikte yönetmemiz ve yönlendirmemiz gerekiyor. Bu sebepten Muhtar kardeşlerimiz ile toplantılar düzenliyoruz.


Sizlerden son beş yılda içinizden Cumhurbaşkanlığı Külliyesine gitmiş olanlarınız vardır, oradaki hissiyatı almış olanlarınız vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız bizatihi sizleri kabul ediyor. Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı, kamu görevlilerimiz var ama vatandaşa dokunabilen, vatandaşın ihtiyaç ve sıkıntıları da en iyi bilen, halkın istek, şikâyet ve dileklerini bizatihi yaşayan muhtarlarımızı kabul ediyor. Bende Sayın Cumhurbaşkanımızın buradaki temsilcisi olarak sizlerin sorunlarınızı ve taleplerinizi alabilmek adına tüm arkadaşlarımızla birlikte Hekimhan İlçemizdeyiz. Sizler idarenin temel taşısınız, o noktasındaki sesi ve temsilcisisiniz.” dedi.


Yaklaşık üç saat süren toplantıda Mahalle muhtarları sorun, talep ve önerilerini yazılı ve şifai olarak iletirken toplantının sonunda ilgili daire müdürleri de muhtarların sorun ve taleplerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Verimli bir ortamda geçen toplantı sonunda Muhtarlar Vali Toprak’ı ilçelerinde görmekten duydukları memnuniyeti ifade ederek böyle geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirmiş olmasından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

VALİ TOPRAK, ARGUVAN İNSANİ DEĞERLERİ İLE ÖN PLANA ÇIKAN ÖNEMLİ BİR KADİM İLÇE
Vali Mustafa Toprak ilçede yeni göreve başlayan İlçe Kaymakamına hayırlı olsun demek ve ilçe de yapılan hizmetlerin son durumunu görüşmek üzere Arguvan ilçesini ziyaret etti.
Vali Toprak’ı Kaymakamlık binası önünde İlçe Kaymakamı Cuma Emeç, İlçe Belediye Başkanı Mehmet Kızıltaş ve ilçe daire müdürleri ile birlikte karşıladı.


Vali Toprak, karşılamanın ardından kaymakamlık makamına geçerek İlçe Kaymakamına yeni görevinde başarılar diledi ve ilçede bulunduğu süre içerisinde gerek Arguvan’a gerekse de Arguvan halkına güzel hizmetler yapması temennisinde bulundu.
Daha sonra ilçede yapılan ve yürütülmekte olan hizmetlerle ilgili olarak bilgi alan Vali Toprak ayrıca İlçe Belediye Başkanı ve daire Müdürlerden yapmış oldukları çalışmalar, hizmetler ve devam etmekte olan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
Bu arada ilçe de özellikle spor salonu olmaması nedeniyle okulların uygun olanından birinin bahçesine yeni yatırım programında okul tipi bir spor salonu yapılması konusunda da İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’ya talimat verdi.
Vali Toprak yaptığı görüşmelerde özellikle Arguvan ilçesinde yapımı büyük bir hızla devam eden Yoncalı Barajı'nın tamamlanmasıyla birlikte şu anda verimli olan ancak üretim sağlanamayan toprakların önemli ölçüde sulanabilir hale geleceğini ifade etti. Sulanan bu verimli topraklar sayesinde yeni ürün çeşitleriyle birlikte tarımsal üretimin ve hayvancılığın daha iyi bir zeminde yapılacağını söyledi.


Vali Toprak bu arada Yoncalı Barajı'na su taşıyacak olan tünelin ihalesinin yapıldığını, yer tesliminin gerçekleştirildiğini ve 9 km'yi aşan bir uzunlukta ki tünelin inşaatına da en kısa sürede başlanacağını belirtti. Yakın bir zamanda inşaat çalışmalarına başlanacak tünel ile birlikte barajda biriken suyun toprakla buluşmasını sağlayacak kapalı devre boru sisteminin etüt ve proje çalışmalarının tamamlanıp biran önce ihaleye çıkması konusunu da takip ettiklerini sözlerine ekledi.
Vali Toprak ayrıca Arguvan ilçesi ile Arapgir ilçesi arasındaki Deregezen Jandarma Karakol Komutanlığı’nın arka tarafındaki arazi ye de GüneşEnerjisi İhtisas Endüstri Bölgesi kurulması konusunda çalışmaların bittiğini ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na inceleme konusunda dosyanın gönderildiğini bilgisini verdi.

Vali Toprak, Arguvan’ın önemli bir kadim ilçe olduğunu, insani değerleri ile ön plana çıktığını belirterek ilçedeki ekonomik ve sosyal kapasitenin artırılması noktasında tüm dinamikleri ile işbirliği içerisinde ilçe kaymakamı, belediye başkanı, daire müdürleri ve tüm bakanlıklarla birlikte yapılması gerekenleri planlayıp, bir kısmını yatırım programı, bir kısmını da yerelden yapılması konusunda bundan böyle de çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.
Daire müdürlerine devletimizin vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerinin gerçekleştirmesi konusunda burada görev yaptıklarını ve bu anlamda vatandaşa yönelik verilen hizmetlerin kalitesinin ve devlet vatandaş işbirliği noktasındaki yaklaşımların olumlu bir düzeyde seyretmesi konusuna dikkatlerini çeken Vali Toprak yaptıkları çalışmalar için kendilerine teşekkür etti.
Arguvan’ın eğitimdeki alt yapısının ve eğitim niteliğinin ve başarı düzeyinin artırılması noktasında da neler yapılması gerektiği konusunda müzakerelerde bulunan Vali Toprak bu konuya verdiği önemi belirtti.

Vali Toprak, yakın bir zaman önce ilçenin bazı noktalarında meydana gelen jeolojik kaymalar nedeniyle buranın jeolojik zemin incelemesinin gerçekleştirildiğini ve bu konuda hazırlanan raporun bakanlık onayının çıkmasıyla birlikte Arguvan da yapılabilecek işlerin daha yeni planlamalarla birlikte gerçekleştirilebileceğini de sözlerine ekledikten sonra ziyaretini tamamlayarak ilçeden ayrıldı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
 
Etiketler: Malatya, Valisi, Mustafa, Toprak, kayısı, diyarını, dolaşıyor,, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv